Wydaje się, że takie zawody jak kaletnik, krawiec, tkacz czy szewc znajdują się na skraju wyginięcia. Tymczasem branża dóbr luksusowych, niezwykle silna w Europie zachodniej, w dużym stopniu opiera się na pracy rzemieślników. Bez ich umiejętności i doświadczenia nie powstałaby żadna torebka, żadna para szpilek czy mokasynów, żadne kolczyki i żaden kapelusz.
Francuski rząd ogłosił uruchomienie programu wsparcia dla rzemieślników w tym kraju. Ta inicjatywa, największa jak dotąd, ma pomóc rozwiązać problem braku rąk do pracy i zachęcić Francuzów, by zainteresowali się karierą rzemieślnika.
Francuski rząd dopłaci 340 milionów na ożywienie tamtejszego rzemiosła
Rzemieślnicy – zwłaszcza prawdziwi mistrzowie w swoich dziedzinach – od setek lat cieszyli się dużą estymą, a ich profesja przynosiła im znaczne dochody.
Niestety w ostatnim stuleciu rzemiosło zaczęło odchodzić do lamusa. Produkcja przemysłowa i przenoszenie fabryk do krajów z tańszą siłą roboczą, miały duży wpływ na to, że praca rzemieślnika przestała być atrakcyjną ścieżką kariery dla wielu Europejczyków.
Czytaj więcej
To niestety już pewne – istniejąca od blisko 200 lat fabryka porcelany Krzysztof z Wałbrzycha ostatecznie kończy działalność. Firma zapowiedziała wielką wyprzedaż zapasów. To jedna z ostatnich okazji, by odwiedzić budynki słynnej fabryki.