To już koniec słynnej polskiej fabryki porcelany. Wielka wyprzedaż i zamknięcie

To niestety już pewne – istniejąca od blisko 200 lat fabryka porcelany Krzysztof z Wałbrzycha ostatecznie kończy działalność. Firma zapowiedziała wielką wyprzedaż zapasów. To jedna z ostatnich okazji, by odwiedzić budynki słynnej fabryki.

Publikacja: 05.06.2023 14:49

Fabryka porcelany Krzysztof przetrwała w Wałbrzychu ponad 190 lat.

Fabryka porcelany Krzysztof przetrwała w Wałbrzychu ponad 190 lat.

Foto: Andrzej Chojnowski

Po niemal 200 latach swoją działalność kończy wałbrzyska fabryka porcelany Krzysztof. Dolnośląska manufaktura padła ofiarą wzrostu cen gazu, niezbędnego do ogrzewania pieców, w których wypalana jest ceramika. Firma od dłuższego czasu zmagała się z problemami. Nie ma już wątpliwości – fabryka, która przetrwała dwie wojny światowe i zmianę ustroju w Polsce, nie poradziła sobie z kryzysem energetycznym związanym z wojną wywołaną przez Rosję w Ukrainie. 

Wałbrzyska fabryka porcelany Krzysztof zamyka się po prawie 200 latach

Fabryka Porcelany Krzysztof jest najstarszym zakładem produkującym porcelanę w Polsce. Choć założona została w 1831 roku w Wałbrzychu przez Carla Kristera, to jej historia sięga dalej, bo 1820 roku. Początkowo zakład funkcjonował pod nazwą Krister Porzellan Manufaktur, następnie jako Porcelana Krzysztof pod marką Wawel, a w ostatnim czasie – Kristoff.

Czytaj więcej

Obraz Józefa Chełmońskiego odnaleziony po 133 latach. Jest wart miliony złotych

Produkty marki na przestrzeni lat pokochali nie tylko Polacy – jej wyroby dobrze sprzedawały się także za granicą. Porcelana z Wałbrzycha trafiła między innymi na dwory królewskie w Szwecji i Wielkiej Brytanii oraz do Białego Domu za kadencji prezydenta Baracka Obamy. Wystąpiła też w wielu filmach i serialach – między innymi w produkcjach „07 zgłoś się”, „Hotel Europa” czy „Mroczne materie”.

Fabryka z Wałbrzycha współpracowała z cenionymi artystami i  projektantami. Wśród osób związanych z fabryką są między innymi Lubomir Tomaszewski, Danuta Duszniak, Hanna Orthwein, Henryk Jędrasik, Ania Kuczyńska, Alicja Patanowska, Maria Jeglińska czy Tymek Jezierski.

Fabryka porcelany Krzysztof kończy działalność

Mimo popularności firma ogłosiła w styczniu 2023 roku, że weszła w proces likwidacji – nie było nadziei na poprawę sytuacji, biorąc pod uwagę problemy ze stałym zaopatrzeniem w gaz. Jak wyjaśniała w rozmowie z TVN24 dyrektorka zarządzająca fabryką Agnieszka Palus, kroki zostały podjęte w związku z niezwykle dużym – bo sięgającym 900 procent – wzrostem cen gazu w 2022 roku. Mówiono także o „braku pozytywnych perspektyw stabilizacji cen w 2023 roku”.

Teraz to już pewne, że założona blisko dwa stulecia temu wałbrzyska fabryka porcelany Krzysztof zostanie zlikwidowana. Potwierdza to także wielka wyprzedaż, którą zapowiedziano. Do tej pory prowadzono sprzedaż w sklepie fabrycznym oraz online. Finalna wyprzedaż na głównym placu fabryki to ostatnia szansa, by „upolować” porcelanowe perełki, ale też okazja, by po raz ostatni odwiedzić wałbrzyskie zakłady.

Design
Polski architekt z prestiżową nagrodą. Zaprojektował futurystyczną kolej miejską
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Design
Znana polska projektantka tworzy dla BMW. Jej dzieło pojawi się w całej Polsce
Design
Słynna marka w tarapatach. To ona wypromowała modę na japoński minimalizm
Materiał Promocyjny
Nowoczesny fotel relaksacyjny z funkcją masażu – czy to dobry wybór do salonu?
Design
Jedyne takie biuro w Polsce. W środku lalki Barbie i stoły do Scrabble'a