Najsłynniejsza restauracja na świecie się zamyka. Jej twórca ma nowy pomysł

Kopenhaska Noma, uznawana przez wielu ekspertów za najlepszą restaurację na świecie, w ostatnich latach przechodziła spore przemiany. Jej twórca, duński szef kuchni René Redzepi, zdradził, jaki los czeka słynny lokal, który zdobył trzy gwiazdki Michelin.

Publikacja: 31.10.2024 16:34

René Redzepi, twórca kopenhaskiej Nomy, to jeden z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie.

René Redzepi, twórca kopenhaskiej Nomy, to jeden z najbardziej znanych szefów kuchni na świecie.

Foto: City Foodsters, CC BY 2.0, Wikimedia Commons

Szef kuchni René Redzepi, założyciel restauracji Noma, która zrewolucjonizowała współczesną gastronomię i trafiła do gastronomicznego panteonu, ogłosił  zamknięcie swojego słynnego lokalu w Kopenhadze. W wywiadzie z serwisem Bloomberg duński szef kuchni zdradził jednocześnie, że „Noma” nie zniknie całkowicie.  Jaki pomysł na jej przyszłe funkcjonowanie ma Redzepi?

Co dalej z Nomą? René Redzepi o przyszłości słynnej restauracji

Restauracja Noma, którą w 2003 roku założył wizjonerski szef kuchni René Redzepi, znajduje się przy ulicy Refshalevej 96 w Kopenhadze. Już niebawem jednak będzie trzeba mówić o niej w czasie przeszłym, bo twórca Nomy poinformował w rozmowie z Bloombergiem, że w 2025 roku zamknie restaurację na dobre.

Redzepi jeszcze w 2023 roku zapowiadał, że „Noma” przestanie istnieć w dotychczasowej formule klasycznej restauracji, jednak pod hasłem „Noma 3.0” lokal w dalszym ciągu przyjmował gości z całego świata, zaś dokonanie rezerwacji na w miarę bliski termin niezmiennie graniczyło z cudem. Redzepi zdradził jednocześnie, że nie porzuca całkowicie projektu swojego życia.

Czytaj więcej

Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda

Szef kuchni poinformował, że w przyszłości restauracja Noma przestanie istnieć jako restauracja mieszcząca się pod stałym adresem. Będzie za to funkcjonowała jako projekt w formule „pop-up”. „Będzie się otwierać raz do roku, w Kopenhadze lub w jakimś innym miejscu na świecie” — powiedział Redzei i dodał, że pop-upowe restauracje będą działały od kilku tygodni do maksymalnie czterech miesięcy.

Założyciel Nomy nie zdradził przy tym daty ostatecznego zamknięcia kopenhaskiej restauracji. Wiadomo, że lokal ruszy z nowym sezonowym menu w styczniu 2025 roku, a rezerwacji będzie można dokonywać już od listopada.

Pewną przygrywką do przekształcenia Nomy na projekt pop-upowy były funkcjonujące na takiej właśnie zasadzie tymczasowe restauracje w takich miasta jak Tulum, Tokio czy Kioto. W tym ostatnim pop-up będzie działał jeszcze do 18 grudnia tego roku.

W rozmowie z Bloombergiem Redzepi przyznał, że planował uruchomienie pop-upu jeszcze przed pandemią. „Chciałem prowadzić restaurację z energią pop-upu, gdzie rok spędzasz na przygotowaniach, wyjazdach i kolaboracjach z artystami. Potem otwierasz ją na moment, po czym ona znika, prawie tak jak w sztuce performansu” — tłumaczy szef kuchni.

Redzepi zapowiedział jednocześnie, że niezależnie od pop-upów w dalszym ciągu będzie funkcjonowało jego przedsięwzięcie pod nazwą „Noma Projects”. To kulinarne laboratorium, w którym produkuje się i sprzedaje takie flagowe już produkty jak sos garum z grzybów czy pikantny sos na bazie kukurydzy i yuzu.

René Redzepi: kim jest twórca Nomy, słynny szef kuchni?

René Redzepi to podzielił się też z Bloombergiem swoimi planami na wskrzeszenie projektu, który pozostawał w uśpieniu przez sześć ostatnich lat. Mowa o MAD Symposium — międzynarodowej konferencji szeroko pojętej branży gościnności, w której biorą udział również naukowcy, botanicy i ekolodzy i którą szef kuchni organizował we współpracy z fundacją MAD.

Pierwsza po przerwie edycja konferencji ma odbyć się w dniach od 25 do 26 maja. Redzepi wyjaśnił Bloombegowi, dlaczego postanowił znów organizować MAD Symposium.

„COVID i inflacja spowodowały ogromne problemy, a także bankructwa i rozłamy w świecie gastronomii, więc chciałbym przekonać się, jak możemy znów działać razem” — powiedział szef kuchni, dodając, że w trakcie konferencji ujawni dalsze szczegóły dotyczące nowej formuły Nomy.

47-letni René Redzepi jest duńskim kucharzem albańskiego pochodzenia. W świecie gastronomii uchodzi za jednego z najlepszych szefów kuchni na świecie, jest także jedną z najbardziej rozpoznawalnych osób w branży. Sławę zapewniła mu Noma, zdaniem wielu najlepsza restauracja na świecie.

Redzepi swoją restaurację otworzył w Kopenhadze w 2003 roku. Noma była wybierana najlepszą restauracją na świecie w 2010, 2011, 2012, 2014 i 2021 roku. W 2013 roku w rankingu The World's 50 Best Restaurants była druga, w 2015 – trzecia. Co ciekawe – trzecią gwiazdkę w przewodniku Michelin Noma zdobyła dopiero w 2021 roku, ale nawet z dwiema na koncie była miejscem, do którego z całego świata pielgrzymowali kucharze, restauratorzy i miłośnicy wyjątkowej kuchni. W Nomie umiejętności zdobywali szefowie kuchni, którzy później z sukcesami prowadzili własne restauracje. Pracowali tam także Polacy, choćby Wojciech Amaro, Robert Trzópek czy Przemysław Klima. 

René Redzepi wywarł ogromny wpływ na gastronomię na całym świecie, ale miał też wstydliwe epizody, z których od pewnego czasu stara się rozliczyć. W 2022 roku, w wywiadzie dla „Timesa” przyznał, że w pracy zmieniał się w „bestię”. „Kiedy wracałem do domu w nocy, spoglądałem w lustro i pytałem samego siebie: »Dlaczego nieistotne incydenty są dla ciebie takimi katastrofami? To nie ma sensu«. Powtarzałem sobie: »Jutro już tego nie zrobię«. A potem wracałem do pracy i po godzinie wpadałem w furię. To był najgorszy okres w moim życiu” – wyznał. W wywiadzie z „Timesem” Redzepi zapewniał, że w zmianie zachowania pomogła mu długotrwała terapia.

Szef kuchni René Redzepi, założyciel restauracji Noma, która zrewolucjonizowała współczesną gastronomię i trafiła do gastronomicznego panteonu, ogłosił  zamknięcie swojego słynnego lokalu w Kopenhadze. W wywiadzie z serwisem Bloomberg duński szef kuchni zdradził jednocześnie, że „Noma” nie zniknie całkowicie.  Jaki pomysł na jej przyszłe funkcjonowanie ma Redzepi?

Co dalej z Nomą? René Redzepi o przyszłości słynnej restauracji

Pozostało 92% artykułu
Restauracje
Restauracje rezygnują z gwiazdek Michelin. Koniec „kultu szefów kuchni”
Restauracje
Sukces restauracji z Krakowa i Warszawy: awans na listę najlepszych na świecie
Restauracje
Szef kuchni z gwiazdkami Michelin łamie tabu. Bezdomni jako kelnerzy i kucharze
Restauracje
Najlepsze na świecie restauracje przyjazne zwierzętom. Triumf lokalu z Gdańska
Materiał Promocyjny
Dylematy ekologiczne
Restauracje
Pizzeria z Polski wśród 100 najlepszych na świecie. Mieści się pod Łodzią