Michelin sypnął gwiazdkami dla restauracji w Polsce. Jedno miasto potęgą

Mamy w Polsce kolejne restauracje z gwiazdkami Michelin – tak zdecydowali inspektorzy słynnego przewodnika kulinarnego. W tym roku byli dla Polski wyjątkowo hojni, rozdając gwiazdki i wyróżnienia Bib Gourmand. Które restauracje zdobyły wyróżnienie w przewodniku Michelin Polska 2024?

Publikacja: 20.06.2024 12:12

W przewodniku Michelin na rok 2024 znalazło się 77 restauracji z Polski.

W przewodniku Michelin na rok 2024 znalazło się 77 restauracji z Polski.

Foto: Fabrizio Magoni Unsplash

Do wczoraj w Polsce mieliśmy trzy restauracje wyróżnione gwiazdkami w prestiżowym przewodniku Michelin: dwugwiazdkową Bottiglierię 1881 w Krakowie prowadzoną przez szefa kuchni Przemysława Klimę, a także warszawską Nutę, na czele której stoi „polski” Włoch Andrea Camastra oraz poznański lokal Muga.  

To jednak już nieaktualne dane. W Polsce przybyło restauracji nagrodzonych jednym z najważniejszych wyróżnień w świecie gastronomii. I to jak! W najnowszej edycji przewodnika Michelin pojawiły się kolejne polskie restauracje z gwiazdką.

Restauracje z gwiazdką Michelin w Polsce w 2024 

Nowa edycja przewodnika Michelin Polska 2024 uwzględnia łącznie 77 restauracji z Polski, w tym trzy nowe lokale, które otrzymały gwiazdkę Michelin po raz pierwszy. 

„Rok 2024 przyniósł Polsce wiele doskonałych wiadomości. Tegoroczny przewodnik znacznie się rozszerzył, co odzwierciedla szybko rozwijającą się polską scenę gastronomiczną i ogromny talent tutejszych szefów kuchni. Szczególnie cieszę się, że słynący z anonimowości Inspektorzy Michelin znaleźli w pięknym Pomorskiem tak wiele wspaniałych restauracji, które w tym roku po raz pierwszy dołączyły do Przewodnika” – podkreśla Gwendal Poullennec, dyrektor międzynarodowy Przewodników Michelin. „Inspektorzy byli pod wrażeniem dynamiki i pasji, jakie spotkali w restauracjach w całej Polsce, jak również nowej fali młodych szefów kuchni. Cieszę się również, że Polska ma teraz pierwszą restaurację z Zieloną Gwiazdką Michelin. To sukces nie tylko dla Polski, ale także dla naszej planety i dla bardziej zrównoważonej przyszłości naszej branży".

Czytaj więcej

Szef kuchni Przemysław Klima: lepiej u siebie być królem niż gdzie indziej nikim

Pierwszą z restauracji nagrodzonych gwiazdką Michelin jest Arco by Paco Perez w Gdańsku, od kilku lat uznawana za jedną z najbardziej niezwykłych w Polsce.

Jak piszą wydawcy przewodnika „Restauracja łączy polskie składniki z hiszpańskimi smakami, co wskazuje na duże ambicje, jak i dbałość o szczegóły. Oryginalność widać także w dokonaniach szefa kuchni Antonio Arcieri’ego, a sama restauracja to elegancka przestrzeń, z której roztaczają się spektakularne widoki na panoramę Gdańska”. Tym samym województwo pomorskie zaliczyło imponujący debiut w przewodniku Michelin.

Gwiazdkę po raz pierwszy otrzymała też restauracja Rozbrat 20 w Warszawie należąca do Daniela Pawełka, jednego z najbardziej znanych polskich restauratorów. „Restauracja zrobiła ogromne wrażenie na inspektorach Michelin sposobem, w jaki ewoluowała i dojrzewała w ciągu ostatnich kilku lat. Każde połączenie smaków jest pięknie wyważone, a najwyższej jakości składniki stanowią podstawę naprawdę pysznych dań” – piszą w uzasadnieniu wydawcy przewodnika Michelin.

Czytaj więcej

Daniel Pawełek: Polska kuchnia ma wszystko, co niezbędne, by odnieść sukces

Trzecią polską restauracją, którą wyróżniono jedną gwiazdką Michelin jest Giewont w Kościelisku. „Przemek Sieradzki jako szef kuchni łączy polskie i francuskie produkty i techniki, uzyskując wyjątkowy efekt — zrównoważone dania, wyróżniające się odważnymi smakami i znakomitym wyczuciem” – napisali w uzasadnieniu wydawcy przewodnika.

Swoje gwiazdki utrzymały Bottiglieria 1881 w Krakowie (dwie gwiazdki), Nuta w Warszawie (jedna gwiazdka) i Muga w Poznaniu (jedna gwiazdka).

Po raz pierwszy w historii przyznano także zieloną gwiazdkę restauracji w Polsce. Otrzymał ją gdański Eliksir. Zielone gwiazdki Michelin przyznawane są restauracjom, które są liderami w zakresie zrównoważonych praktyk, a zaangażowanie szefa kuchni na rzecz ekologii może stanowić przykład i wzór do naśladowania dla innych restauracji. „Zespół Eliksir wdraża wiele praktyk, aby zmniejszyć wpływ restauracji na planetę. Kluczowe znaczenie ma filozofia ograniczania ilości odpadów, która obejmuje odzyskiwanie oleju kuchennego do użycia jako paliwo czy wykorzystywanie skórek cytrusów w kordiałach i syropach. Lokalne produkty są również kluczem do etosu Eliksiru, podobnie jak zastosowanie odnawialnych źródeł energii i zaangażowanie we współpracę z dostawcami, którzy podzielają to zrównoważone podejście” – uzasadniają swoją  decyzję wydawcy przewodnika.

Polskie restauracje w przewodniku Michelin 2024 

W tegorocznej edycji przewodnika Michelin Polska 2024 znalazło się 77 restauracji – to łączna liczba restauracji z gwiazdkami, lokali z wyróżnieniem Bib Gourmand, przyznawanym restauracjom, które oferują najlepszy stosunek jakości do ceny i obiektów rekomendowanych. Miejsc z Bib Gourmand w Polsce przybyło 9, z czego aż 5 zlokalizowanych jest na Pomorzu: 2 w Gdańsku (Treinta y Tres, Hewelke), 2 w Sopocie (1911 Resturant i Vinissimo) i jedna w miejscowości Ciekocinko na Kaszubach (Luneta & Lorneta Bistro Club).  

2 nowe restauracje z wyróżnieniem Bib Gourmand znajdują się w Warszawie (Kontakt i Ceviche Bar). W Poznaniu wyróżniono w ten sposób lokal o nazwie SPOT, a w Krakowie restaurację Folga. 

Co ważne – wszystkie restauracje z Bib Gourmand zachowały to wyróżnienie: Molam w Krakowie, Fromażeria i Tu. Restaurant w Poznaniu, Alewino, Kieliszki na Próżnej, Koneser Grill i Le Braci w Warszawie. Łącznie w Polsce działa 16 lokali wyróżnionych Bib Gourmand.  

Przewodnik Michelin Polska 2024 wygląda zatem następująco w liczbach: 77 restauracji, z czego 1 z dwiema gwiazdkami Michelin, 5 z jedną gwiazdką (3 nowe), 1 z zieloną gwiazdką Michelin (nowa) i 16 restauracji z wyróżnieniem Bib Gourmand (9 nowych) i 55 lokali rekomendowanych przez inspektorów.

Spośród 77 restauracji umieszczonych w tegorocznej edycji przewodnika Michelin Polska 2024 aż 22 lokale mieszczą się w Krakowie. Żadne z polskich miast, które trafiły do przewodnika, nie może się pochwalić taką liczbą wyróżnionych restauracji. W tyle została między innymi Warszawa – która ma 20 rekomendowanych lokali.

Polskie restauracje w przewodniku Michelin Polska 2024: 

Bottiglieria 1881, Kraków: 2 gwiazdki

Arco by Paco Perez, Gdańsk: 1 gwiazdka

Giewont, Kościelisko: 1 gwiazdka

Muga, Poznań: 1 gwiazdka

Nuta, Warszawa: 1 gwiazdka 

Rozbrat 20, Warszawa: 1 gwiazdka

Wyróżnienie Bib Gourmand:

Luneta & Lorneta Bistro Club, Ciekocinko

Hewelke, Gdańsk

Treinta y Très, Gdańsk

Folga, Kraków

MOLÁM, Kraków

Fromażeria, Poznań

SPOT., Poznań

TU.REStAURANT, Poznań

1911 Restaurant, Sopot

Vinissimo, Sopot

Alewino, Warszawa

Ceviche Bar, Warszawa

Kieliszki na Próżnej, Warszawa

Koneser Grill, Warszawa

Kontakt, Warszawa

Le Braci, Warszawa

Zielona gwiazdka

Eliksir, Gdańsk

Do wczoraj w Polsce mieliśmy trzy restauracje wyróżnione gwiazdkami w prestiżowym przewodniku Michelin: dwugwiazdkową Bottiglierię 1881 w Krakowie prowadzoną przez szefa kuchni Przemysława Klimę, a także warszawską Nutę, na czele której stoi „polski” Włoch Andrea Camastra oraz poznański lokal Muga.  

To jednak już nieaktualne dane. W Polsce przybyło restauracji nagrodzonych jednym z najważniejszych wyróżnień w świecie gastronomii. I to jak! W najnowszej edycji przewodnika Michelin pojawiły się kolejne polskie restauracje z gwiazdką.

Pozostało 92% artykułu
Restauracje
Piotr Popiński: Restauracja Primitivo to ucztowanie w klimacie wakacyjnej sjesty
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
Restauracje
Wrocław ma jedną z najpiękniejszych restauracji na świecie. „Ikona modernizmu”
Restauracje
Pierwsza w Europie restauracja solarna. Już trafiła do „biblii smakoszy”
Restauracje
Żółte kartki dla aroganckich gości. Nowy pomysł właścicieli restauracji
Restauracje
Wysyp gwiazdek Michelin dla restauracji na Litwie. Wilno lepsze niż cała Polska