Artcels, platforma służąca do inwestowania w dzieła sztuki, we współpracy z oddziałem HOFA Gallery w Los Angeles, przygotowała cyfrową wystawę sztuki współczesnej, jakiej jeszcze nie było. Wśród zaprezentowanych na niej dzieł można podziwiać prace najbardziej pożądanych artystów na świecie, wyceniane na dziesiątki milionów dolarów. Nie wszystkie da się pociąć na części i sprzedać z zyskiem (przynajmniej dosłownie), ale są też inne powody, by zwrócić uwagę na wystawę „XXI”, która jest dostępna w sieci.

Najdroższe króliki świata

„To pierwszy raz, kiedy wystawa współczesnych artystów tego kalibru zostanie zaprezentowana w formie wirtualnej, dlatego wykorzystaliśmy najnowocześniejsze technologie, gwarantujące jak najbardziej realistyczne doświadczenia”  – powiedział Elio D’Anna, jeden w twórców platformy Artcels.

Wyświetl ten post na Instagramie.

„Rabbit” (1986) #jeffkoons #rabbit #sculpture #statuaryseries #stainlesssteel #inflatable #contemporaryart #art #artist

Post udostępniony przez Jeff Koons (@jeffkoons)

Dzięki tym rozwiązaniom, można spacerować po przestrzeni wystawienniczej, w której zobaczymy między innymi dzieła z serii „Future Relic” Daniela Arshama,  „Czerwonego królika” Jeffa Koonsa (inny z jego „Królików” został w ubiegłym roku sprzedany za rekordowe 91.1 mln dolarów), obrazy KAWS-a i dzieła Banksy’ego. Taki przekrój sztuki współczesnej spodobałby się Kimowi Jonesowi, szefowi Diora – koneserowi sztuki chętnie współpracującemu z megagwiazdami świata artystycznego.

Sztuka dostępna dla każdego

Artcels to platforma, która umożliwia inwestowanie w sztukę – w szczególności w tzw. „blue chips”, czyli marki o ustalonej renomie. Chętni mogą inwestować w dzieła sztuki nie tylko przez ich kupno, ale też przez nabywanie udziałów w różnych dziełach sztuki, bez konieczności płacenia astronomicznych sum za całość.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Classic

Post udostępniony przez ARSHAM STUDIO 3020 (@danielarsham)

Wystawa „XXI”, która wystartowała 4 maja i potrwa do 18 maja, jest więc kolejnym przykładem na to, że w chwili kryzysu rynek sztuki na chwilę się demokratyzuje, umożliwiając inwestycje wymagające mniejszych nakładów finansowych. „Przez 100 lat sztuka była jednym z najpewniejszych aktywów inwestycyjnych, czas otworzyć ją na znacznie szerszą grupę odbiorców” – przekonuje Gijs de Viet, drugi z twórców Artcels.