Torby z luksusowymi upominkami dla nominowanych w najważniejszych kategoriach to jedna z relatywnie młodych tradycji związanych z przyznawaniem Oscarów. Upominki warte są setki tysięcy dolarów i obejmują bardzo szeroki przekrój gadżetów i usług. Będą mogli z nich skorzystać nagrodzeni nominacjami do Oscara w najważniejszych kategoriach, takich jak nagroda za pierwszoplanową i drugoplanową rolę męską i żeńską, a także nagroda za najlepszą reżyserię.

Czytaj też: Oscarowy dom: tak powstała słynna willa z filmu „Parasite”

Jak informuje „Guardian”, tegoroczne upominki dla nominowanych do Oscara obejmują m.in. konsultację ze specjalistą od liposukcji, sesje ze znanymi trenerami personalnymi, porady inwestycyjne, e-papierosa wykonanego z 24-karatowego złota, urządzenia śledzące dla zwierząt domowych, pobyt w luksusowym spa, butelkę wódki w pudełku pokrytym 23-karatowym jadalnym złotem, produkty do pielęgnacji skóry, a także wycieczki zagraniczne – między innymi trzydniową wycieczkę na jedną ze szwedzkich wysp. Wg Forbesa wartość każdego pakietu to prawie 300 tysięcy dolarów – czyli ponad 1,1 miliona złotych.

Czytaj też: Izolacja idealna? Oto luksusowy hotel na wyspie w Szwecji

W noc uroczystości, którą zaplanowano na 26 kwietnia polskiego czasu, na wszystkich nominowanych do Oscara będą czekać jeszcze więcej prezentów. By je otrzymać, trzeba jednak będzie zadać sobie nieco trudu. O ile torby z upominkami nominowani dostają niejako „z urzędu”, o tyle po dodatkowe upominki trzeba się stawić osobiście – i zrobić sobie zdjęcie podczas ceremonii ich przekazania. Wielkie gwiazdy starają się unikać takich ceremonii, z uwagi na ochronę wizerunku, ale wielu mniej znanych nominowanych nie rezygnuje z możliwości, które otwierają się dla nich podczas oscarowej nocy.

Co można zyskać zgłaszając się po odbiór „upominków”? Między innymi wakacje na Fidżi, Dominikanie lub Bahamach, gdzie usługiwać będzie personel złożony m.in. z najlepszych szefów kuchni na świecie. Do tego dochodzą luksusowe alkohole czy kosmetyki.

Za przygotowanie oferty dla gwiazd gali wręczenia Oscarów odpowiada między innymi firma Distinctive Assets, która „celebryckim product placementem” zajmuje się od 2000 roku. Jej założyciel, Lash Fary, karierę zaczynał od współpracy z organizatorami nagród Grammy. Dziś jego firma odpowiada za przygotowywanie luksusowych upominków dla nominowanych we wszystkich najważniejszych nagrodach w amerykańskim szołbiznesie – od Grammy i Oscarów przez Tony po nagrody dla najlepszych muzyków country.