Winston Churchill był nie tylko jednym z najbardziej wpływowych polityków XX wieku, ale także pisarzem (w 1953 roku otrzymał literacką Nagrodę Nobla) oraz malarzem-amatorem. Do tej pory najdrożej sprzedanym obrazem namalowanym przez brytyjskiego premiera pozostaje „The Goldfish Pond at Chartwell”, wylicytowany za 2,8 mln dolarów w Sotheby’s w 2014 roku. Ten wynik w marcu może poprawić jedyny obraz namalowany przez Churchilla w czasie II wojny światowej – dzieło, które może pochwalić ciekawą historią.

Czytaj też: Ewa Łabno-Falęcka: każdy może wspierać sztukę. Trzeba chcieć

Pierwotnie obraz został podarowany przez Churchilla Franklinowi D. Rooseveltovi. Amerykański prezydent przekazał go synowi, Elliottowi, a ostatnią właścicielką, która wystawiła dzieło na sprzedaż w domu aukcyjnym Christie’s, jest Angelina Jolie. Aktorka otrzymała obraz w prezencie od byłego męża, Brada Pitta, w 2011 roku. Wg informacji prasowych ilość pieniędzy wydawana przez Pitta na inwestycje w sztukę była jednym z powodów konfliktów małżeńskich znanych aktorów. Po rozwodzie w 2019 roku para podzieliła się swoją wartą 25 milionów dolarów kolekcją sztuki, w skład której wchodziły m.in. dzieła Banksy’ego czy Neo Raucha.

Obraz Churchilla, przedstawiający minaret meczetu Koutoubia w Marrakeszu, powstał tuż po konferencji w Casablance w 1943 roku. Podczas trwającego 10 dni wydarzenia zostały podjęte decyzje, które wywarły wpływ na wynik wojny i powojenną rzeczywistość – zdecydowano wówczas m.in o stworzeniu w 1944 roku drugiego, odciążającego ZSRR frontu w Europie. Po zakończeniu konferencji Churchill i Roosevelt wybrali się do Marakeszu, gdzie powstał obraz, wręczony amerykańskiemu prezydentowi na dowód przyjaźni.

Obraz zostanie wystawiony na sprzedaż 1 marca, w ramach aukcji współczesnego malarstwa brytyjskiego w Christie’s. Szacowana cena, jaką będzie musiał zapłacić za obraz nabywca, waha się między 2,1 i 3,4 mln dolarów.