W ramach współpracy z galerią Gagosian najnowsze prace Ewy Juszkiewicz, dwukrotnej zwyciężczyni Kompasu Młodej Sztuki od 17 listopada można oglądać przez całą dobę na fasadzie Gagosian Park. Wystawa potrwa do 4 stycznia 2021.

Ewa Juszkiewicz w galerii Gagosian w Nowym Jorku

Ewa Juszkiewicz znana jest z portretów, w których sięga do tradycji malarstwa europejskiego, od renesansu do XIX wieku. Twarze przedstawionych na obrazach kobiet są zasłonięte, co stanowi punkt wyjścia dla krytycznej refleksji na temat ich schematycznego przedstawienia na przestrzeni wieków i niedoboru kobiecych środków ekspresji w historii sztuki pisanej z męskocentrycznej perspektywy.

„Klasyczne jeśli chodzi o metodę, ale wywrotowe w przekazie obrazy dekonstruują ideały kobiecego piękna i inne społeczne klisze – czytamy w opisie wystawy

„Dokonując zmian w przedstawieniach żon, matek lub córek uprzywilejowanych, ale pozbawionych tego, co pozostało z ich subiektywnych indywidualności, pozbawione twarzy portrety Juszkiewicz opowiadają historię wymazania kobiet z historycznego kanonu sztuki zachodniej”.

Czytaj też: Kim jest Amoako Boafo, najbardziej pożądany artysta 2020 roku?

Malarstwo Ewy Juszkiewicz inspirowane jest nie tylko zachodnim kanonem do początków XX wieku, ale też wywrotowymi praktykami surrealistów oraz, jak zwraca uwagę odpowiadająca w Gagosian za sztukę europejską Lisa Small, współczesnymi projektantkami mody, jak Rei Kawakubo czy Iris Van Herpen.

Wpływ ich dokonań na sztukę polskiej artystki obejmuje m.in. alternatywne, niestereotypowe obrazy ludzkiego ciała i projektowanie ubrań wykorzystujących brak ciągłości, hybrydyczność i nieregularność form.