Popularność ruchu na rzecz budowy niewielkich domów (ang. Tiny House Movement trwa już od 50 lat. Informacje o tym, że niewielkie domy z prefabrykatów można kupić na Amazonie tylko potwierdzają, że zrównoważone ekologicznie i opłacalne, ale też kunsztowne pod względem projektu budownictwo zyskuje kolejnych zwolenników i trafiło do głównego nurtu. Kolejnym sygnałem tego zjawiska jest Tiny Home Project, pierwszy minidom przygotowany przez firmę Ikea.

Ile kosztuje domek na kółkach od Ikei? 

Ikea we współpracy z firmą Vox Creative oraz amerykańskim producentem przyczep i domków mobilnych Escape zaprojektowała domek o powierzchni nieznacznie przekraczającej 17 metrów kwadratowych. Podstawą projektu był model Vista Boho, znajdujący się w ofercie firmy Escape.

Czytaj też: Domy za 1 euro na południu Włoch: gdzie tkwi haczyk?

Na potrzeby Tiny Home Project wyposażono go m.in. w zasilające instalację elektryczną panele słoneczne oraz toaletę kompostującą – tak, by cały dom powstał w zgodzie z zainicjowaną przez Ikeę w 2012 roku strategią People & Planet Positive.

Początkowo Ikea planowała prezentację domu w Stanach Zjednoczonych, na przeszkodzie stanęła jednak pandemia, dlatego zainteresowani mogą się wybrać na wirtualny spacer (siłą rzeczy – krótki) po minidomku. Zamówienia na model Vista Boho XL przyjmuje Escape. Cena wersji podstawowej to 47,550 dolarów (~178,5 tys. zł).

Czy można liczyć na masową produkcję? Niestety, wygląda na to, że nie. Na razie to jednorazowy projekt przygotowany przez Ikeę, który ma pokazać innowacyjne rozwiązania dotyczące tego, w jaki sposób ludzie mogą mieszkać. Chodziło też o zaprezentowanie, w jaki sposób można urządzić nawet pozornie bardzo niewielką przestrzeń w warunkach odbiegających od tego, jak przypomina typowe mieszkanie czy dom.