Zmarła w ubiegłym roku Toni Morrison to bez wątpienia jedna z najważniejszych amerykańskich pisarek ostatnich 50 lat. Laureatka Nobla i Pulitzera do końca życia mieszkała w przestronnym apartamencie w modnej dzielnicy Tribeca na nowojorskim Manhattanie. Teraz jej mieszkanie zostało wystawione na sprzedaż. Oprócz apartamentu rodzina zamierza sprzedać również niezwykłą bibliotekę – razem z mieszkaniem lub osobno.

Czytaj też: Najmodniejsza willa w Londynie. Tak mieszkał projektant mody, Tom Ford 

Licząca ponad 1200 woluminów biblioteka Toni Morrison obejmuje m.in. książki poświęcone prezydentom z Partii Demokratycznej – Billowi Clintonowi, Barackowi Obamie oraz ich rodzinom.

Część zbiorów została podpisana przez autorów i gwiazdy, takie jak Denzel Washington czy Elie Wiesel. Toni Morrison miała w zwyczaju robić notatki podczas lektury, dlatego kolekcja pełna jest jej adnotacji. Nowy właściciel biblioteki zmarłej noblistki stanie się więc w pewnym sensie strażnikiem pisarskiej spuścizny wybitnej autorki, właścicielem zbioru o historycznej wartości.

""

sukces.rp.pl

Kolekcja Toni Morrison pokazuje też kilka osobistych nawyków czytelniczo-bibliotecznych słynnej pisarki. Morrison nigdy nie korzystała z zakładek, dlatego część księgozbioru wypełniona jest małymi przedmiotami codziennego użytku, jak karta FedEx czy kartka z instrukcjami dotyczącymi obsługi automatycznej sekretarki. Kilka książek to z kolei egzemplarze wypożyczone – i nigdy nie zwrócone – z nowojorskich bibliotek. Chętni mogą negocjować cenę z rodziną pisarki.

Znana jest cena apartamentu z trzema łazienkami i trzema sypialniami (w opcji bez biblioteki). Mieszczące się w budynku postawionym w 1901 roku lokum zostało wystawione na sprzedaż przez agencję Brown Harris Stevens za 4,75 mln dolarów.