Największy pod względem wartości sprzedaży producent fortepianów na świecie, firma Steinway & Sons, zaproponowała współpracę Lenny’emu Kravitzowi. Efektem jest limitowana kolekcja fortepianów zaprojektowanych we współpracy z amerykańskim muzykiem.

Fortepian Lenny’ego Kravitza: ile kosztuje?

Do sprzedaży trafi zaledwie 10 egzemplarzy fortepianów Kravitz Grand w cenie 500 tys. dolarów (ok. 1,98 mln zł), a część zysków z ich sprzedaży zostanie przekazana na rzecz Harlem School of the Arts w Nowym Jorku, której absolwentem jest Lenny Kravitz.

Czytaj też: Ten gramofon od Saint Laurent kosztuje tyle, co przyzwoity samochód 

„Steinway był pierwszym instrumentem, na jakim zagrałem. Byłem fanem instrumentów firmy przez 30 lat swojej działalności artystycznej, dlatego czuję się wyróżniony możliwością przygotowania mojego wymarzonego fortepianu” – powiedział Lenny Kravitz. Współpracujący z muzykiem zespół projektantów przygotował instrument, inspirując się zarówno sztuką afrykańską rzeźbą i malarstwem, jak i motywami zaczerpniętymi z art deco.

Przy produkcji instrumentu wykorzystano piętnaście warstw drewna klonowego oraz rzadkiego hebanu Macassar. Ręcznie malowana klapa i boki fortepianu nawiązują do tradycyjnych motywów plemiennych, uwagę zwracają też masywne, ręcznie rzeźbione nogi. Z brzmieniem instrumentu można zapoznać się, oglądając film promujący współpracę:

Istniejąca od 1853 roku Steinway & Sons ma na koncie kilka podobnych projektów, przygotowanych we współpracy z muzykami i nie tylko. Na 150. urodziny firmy w 2003 roku własny model fortepianu zaprojektował Karl Lagerfeld. Niedawno marka nawiązała też do prezentu urodzinowego, który John Lennon sprawił Yoko Ono na jej urodziny w 1971 roku, powstała w efekcie kolekcja fortepianów nawiązująca do różnych okresów w twórczości eks-Beatlesa.