Raport: Porsche najpotężniejszą marką luksusową na świecie

Firmy, które znalazły się w zestawieniu przygotowanym przez Brand Finance, w wyniku pandemii straciły łącznie ponad 35 miliardów dolarów

Publikacja: 14.10.2020 16:40

Fot: Porsche/ Facebook

Fot: Porsche/ Facebook

Foto: Fot: Porsche/ Facebook

Firma konsultingowa Brand Finance z Londynu, regularnie przygotowująca zestawienia najbardziej wartościowych marek świata, tworzy też zestawienia potentatów branży luksusowej.

Najdroższe marki luksusowe świata w 2020 roku

Przy ich układaniu pod uwagę brane są przede wszystkim takie branże jak motoryzacja, moda i uroda. Najnowsza wersja raportu, oprócz zestawienia najważniejszych marek luksusowych 2020 roku, przynosi też informacje na temat tego, jak firmy znane na całym świecie poradziły sobie z pandemią. Choć wiele firm – łącznie ze zwycięzcą, Porsche – nie straciło wysokiej pozycji, to i tak większość ma za sobą najgorszy rok w najnowszej historii. Łącznie pierwsza pięćdziesiątka w wyniku kryzysu wywołanego przez pandemię straciła aż 35 miliardów dolarów.

Czytaj też: Off-White, Balenciaga i Nike to najpopularniejsze marki modowe 2020 roku

Badając wpływ pandemii koronawirusa na wartość marek Brand Finance zdecydowało się na podzielenie ich na trzy kategorie: tych, które nie ucierpiały w wyniku pandemii i których wartość rosła; tych które ucierpiały w ograniczonym stopniu (strata ponad 10% wartości marki) oraz najdotkliwiej odczuwających skutki Covid-19 firm, które straciły ponad 20% wartości.

Porsche zachowało pozycję lidera, znajdując się w pierwszej z tych grup i zwiększając swoją wartość do poziomu 33,9 miliarda dolarów – o 16% więcej niż w 2019 roku. To świetny wynik w czasach kryzysu, zwłaszcza że ostatnich miesiącach straty notowały m.in. Bentley, Aston Martin czy Maserati.

Pod względem wartości najszybciej rosło Givenchy, które mimo kryzysu zanotowało wzrost aż o 74% i awansowało z 37. pozycji na 26. Jeśli chodzi o marki z pierwszej dziesiątki,najszybciej rósł Louis Vuitton (o 21%), co pomogło mu uplasować się na trzecim miejscu i zbliżyć się do Gucci.

Pierwszą dziesiątkę uzupełniają kolejno Cartier, Chanel, Hermes, Ferrari, Rolex, Dior i amerykański Coach, z czego tylko Rolex i Coach zanotowały w 2020 roku spadek wartości.

Brand Finance przeanalizowało również reputację poszczególnych sektorów w czasie kryzysu. Najlepiej poradziły sobie branża motoryzacyjna i technologiczna. Pełny raport został opublikowany na stronie Brand Finance.

Najbardziej wartościowe marki luksusowe w 2020 roku:

  1. Porsche
  2. Gucci
  3. Louis Vuitton
  4. Cartier
  5. Chanel
  6. Hermes
  7. Ferrari
  8. Rolex
  9. Dior
  10. Coach

Źródło: Brand Finance

Firma konsultingowa Brand Finance z Londynu, regularnie przygotowująca zestawienia najbardziej wartościowych marek świata, tworzy też zestawienia potentatów branży luksusowej.

Najdroższe marki luksusowe świata w 2020 roku

Pozostało 92% artykułu
Piękne Rzeczy
Rezydencja rodziny Kennedych we Francji na sprzedaż. Tu JFK uczył się pływać
Piękne Rzeczy
Kidult na zakupach świątecznych. Dlaczego dorośli kupują sobie zabawki?
Piękne Rzeczy
„Prezenty dopaminowe”: nowy trend objął też tradycje świąteczne
Piękne Rzeczy
Raport: młodzi ludzie chętnie kupują dobra luksusowe, bo mieszkają z rodzicami
Piękne Rzeczy
Prosto z bajki: 260-letnia pozłacana kareta Elżbiety II przejedzie przez Londyn
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości