Limitowana edycja wspólnego skutera Diora i marki Piaggio, producenta kultowej Vespy, wkrótce trafi do sprzedaży. W ubiegłym tygodniu francuski dom mody i włoski producent zaprezentowali efekty wspólnej pracy nad nową interpretacją Vespy 946, która zadebiutowała w 2012 roku.

Vespa i popkulturowy Rzym

Za projekt skutera odpowiada Maria Grazia Chiuri, dyrektor kreatywna Diora i (obok pełniącego tę samą funkcję Kima Jonesa) osoba w największym stopniu odpowiedzialna za kierunek marki oraz rodowita Rzymianka. Inspirację własnymi korzeniami w pracy nad skuterem potwierdziła sama projektantka, powołując się także m.in. na film „Rzymskie wakacje” z Gregorym Peckiem i Audrey Hepburn.

Model został ozdobiony zaprojektowanym w 1967 roku motywem Oblique, który znalazł się na znajdującej się na bagażniku masywnej skrzyni, siodle oraz kasku i innych gadżetach z towarzyszącej skuterowi kolekcji Diora.

Przywrócenie motywu, który stworzył Marc Bohan, to również zasługa Chiuri, która od czasów objęcia posady chętnie sięga do archiwów i dokonań swoich poprzedników, takich jak Bohan – dyrektor kreatywny marki od 1961 do 1989 roku, czy John Galliano, który w pierwszej dekadzie XXI wieku zreinterpretował motyw pod kątem pierwszych streetwearowych eksperymentów Diora.

Vespa – ikona stylu

To nie pierwszy raz, kiedy po Vespę sięgają projektanci mody. Tylko w ostatnich latach własną 946 zaprojektowała też marka Emporio Armani, a nieistniejący już butik colette przygotował własną wersję na 70. rocznicę powstania skuterów, przypadającą na 2016 rok (Vespa i Dior są rówieśnikami – zarówno linia Piaggio, jak i dom mody Christiana Diora powstały w 1946 roku).

Czytaj też: Oto pierwszy oficjalny motocykl Jamesa Bonda

Nowa wersja Vespy 946 będzie dostępne tylko w wybranych punktach sprzedaży Piaggio i butikach Diora i trafi do sprzedaży wiosną przyszłego roku. Na razie nie ujawniono ceny pojazdu.