Trend tenniscore podbija świat mody. To zasługa Igi Świątek i gwiazdy Hollywood

Latem 2024 roku w świecie mody króluje estetyka w duchu tenniscore. Trend pokochali nie tylko kibice i kibicki Igi Świątek na całym świecie, ale też miłośnicy kina.

Publikacja: 06.06.2024 04:43

Iga Świątek podczas turnieju Roland Garros w Paryżu.

Iga Świątek podczas turnieju Roland Garros w Paryżu.

Foto: Michael Baucher/PAP/Panoramic

Młodzi ludzie pokochali estetykę rodem z kortów tenisowych, za co odpowiada atmosfera wokół rozgrywek z udziałem gwiazd tenisa, w tym Igi Świątek, aktualnego numeru 1 na liście WTA. To jednak nie wszystko – do niespodziewanej popularności trendu na tenisową modę przyczynił się film „Challengers” z udziałem wielkiej gwiazdy – Zendayi. 

Tenniscore: nowy trend robi furorę w świecie mody

Tenis to jedna z najbardziej elitarnych dyscyplin sportowych. Ekwipunek miłośnika tego sportu wiąże się ze sporymi wydatkami, podobnie jest z wynajęciem korty. Nie sprawa wygląda w przypadku ubrań do gry na korcie – tu też trzeba liczyć się ze sporym wydatkiem.

Tymczasem niezwykła popularność stylu, który obserwatorzy trendów w modzie ochrzcili „tenniscore”, wpłynęła na znaczną demokratyzację tej estetyki, czyniąc ją znacznie bardziej dostępną. Koszulki polo, krótkie spódniczki i inne elementy charakterystyczne dla stroju do gry w tenisa pojawiły się w ofertach takich czołowych domów mody jak Miu Miu, Louis Vuitton, Brunello Cucinelli, Loewe czy Celine, ale przede wszystkim – popularnych marek odzieżowych.

Dość powiedzieć, że to właśnie w 2024 roku na wybiegi podczas paryskiego tygodnia mody wróciła kojarzona z tenisową estetyką marka Lacoste. Pokaz kolekcji miał miejsce oczywiście w paryskim Stade Roland-Garros.

Czytaj więcej

Generacja Z narzuca swoje zasady ubierania się do biura. Era „syren biurowych”

Z danych zajmującej się badaniami rynkowymi firmy WGSN wynika, że globalne zainteresowanie estetyką tenniscore, mierzone liczbą wyszukań fraz związanych z tenisem, wzrosło na przestrzeni ostatniego roku o osiem procent. Popularność trendu jeszcze lepiej obrazują dane z platform społecznościowych i sklepów internetowych.

Na Tik Toku opublikowano jak dotąd ponad 92 miliony postów z hasztagiem #tenniscore, które zaliczyły jeszcze większą liczbę odsłon. Autorki (rzadziej autorzy) tych postów prezentują stylizacje nawiązujące do tenniscore’u, a także instrukcje, jak uczesać się w duchu tej estetyki.

Serwis Pinterest zaraportował z kolei wzrost wyszukań treści odnoszących się do tej estetyki o 37,5 procent w ciągu ostatniego roku. W sklepie internetowym Net-a-Porter frazy „tenis” szukało na przestrzeni ostatnich miesięcy o 314 procent więcej klientów, z kolei platforma zakupowa z odzieżą używaną Depop zanotowała wzrost zainteresowania spódniczkami do gry w tenisa na poziomie 50 procent.

Tenniscore: stylizacje z kortów tenisowych wkraczają na salony

Z czego wynika tak duża popularność trendu tenniscore, którą obserwuje się mniej więcej od wiosny 2024 roku? Obserwatorzy trendów w modzie są zgodni co do tego, że odpowiada za to film „Challengers” w reżyserii Luki Guadagnino z szalenie popularną wśród przedstawicielek pokolenia Z aktorką Zendayą w roli głównej.

Na wydarzeniach promujących produkcję Zendaya miała na sobie zresztą kreacje wprost nawiązujące do strojów do gry w tenisa, czym aktorka przysporzyła tenniscore’owi dodatkowej popularności. Swoje zrobiły również emocje wokół trwających właśnie rozgrywek w ramach Wielkiego Szlema.

Jeszcze w 2023 roku na platformie Netflix pojawił się z kolei serial dokumentalny pod tytułem „Break Point”, opowiadający historie najwybitniejszych tenisistów i tenisistek naszych czasów. Również to zdaniem ekspertów przyczyniło się do wzrostu popularności estetyki tenniscore.

Badacze z firmy WGSN zauważają jednocześnie, że zainteresowanie tenisem (a co za tym idzie - adekwatnymi ubraniami) stopniowo wzrastało jeszcze w trakcie pandemii. Zdaniem ekspertów wynika to z mało kontaktowego charakteru tej dyscypliny, co po doświadczeniach z okresu pandemii dla wielu wciąż ma spore znaczenie.

Młodzi ludzie pokochali estetykę rodem z kortów tenisowych, za co odpowiada atmosfera wokół rozgrywek z udziałem gwiazd tenisa, w tym Igi Świątek, aktualnego numeru 1 na liście WTA. To jednak nie wszystko – do niespodziewanej popularności trendu na tenisową modę przyczynił się film „Challengers” z udziałem wielkiej gwiazdy – Zendayi. 

Tenniscore: nowy trend robi furorę w świecie mody

Pozostało 90% artykułu
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Moda
Chiński gigant świata szybkiej mody na celowniku aktywistów. „Zagraża postępowi”
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Moda
Wolą zakrywać ciało. Kobiety w Europie sięgają po trend z krajów islamskich
Moda
Kryzys zagląda w oczy europejskiej potędze na rynku mody. Brak rąk do pracy