Zara zaczyna testy telezakupów w Europie. To rozwiązanie podbiło rynek chiński

Zara, należąca do hiszpańskiego koncernu Inditex, który kontroluje też takie marki jak Massimo Dutti, Bershka czy Stradivarius, testuje rozwiązanie, które zrobiło w ostatnim czasie furorę w Chinach. Eksperyment obejmie rynki europejskie.

Publikacja: 04.06.2024 12:39

Live Shopping stał się bardzo popularny w Chinach. Zara chce sprawdzić, czy to rozwiązanie przyjmie

Live Shopping stał się bardzo popularny w Chinach. Zara chce sprawdzić, czy to rozwiązanie przyjmie się w Europie.

Foto: Bing Guan: Bloomberg Finance LP

Sprzedaż w trakcie streamingów na żywo – przede wszystkim w mediach społecznościowych – zyskuje coraz większą popularność. Podobną formę sprzedaży zaadaptuje w tym roku Zara. Po udanym pilotażu w Chinach hiszpańska marka ruszy z testowymi streamingami w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zara testuje w Europie telezakupy w nowej formie

Telezakupy to forma sprzedaży bezpośredniej, którą z pewnością od wielu lat dobrze znają posiadacze telewizorów. W ciągu ostatnich kilku lat telezakupy rozprzestrzeniły się również w internecie – głównie na takich platformach społecznościowych jak TikTok i Instagram.

W trakcie streamingów sprzedawca prezentuje po kolei produkty i internauci mogą natychmiast zarezerwować lub zamówić rzeczy, które wpadły im w oko. Następnie następuje transakcja, po czym sprzedawca wysyła paczkę do klienta.

Czytaj więcej

Siostrzana marka Zary zmienia oblicze. Rewolucyjne logo i „cichy luksus”

Na całym świecie, a w szczególności w Chinach, taką formę sprzedaży wykorzystują miliony sprzedawców najrozmaitszych produktów – od jedzenia po kosmetyki. Szczególnie dużą popularność ta nowa forma telezakupów zyskała wśród właścicieli niewielkich sklepów odzieżowych i osób prywatnych organizujących „garażową” wyprzedaż swoich rzeczy.

Jak poinformowała agencja Reuters, należąca do hiszpańskiego koncernu odzieżowego Inditex marka Zara również zamierza sięgnąć po podobny format. Ma on zostać wprowadzony w drugiej połowie 2024 roku w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Nowa usługa Zary w Europie

Sprzedaż na żywo za pośrednictwem streamingów w social mediach ma wiele wspólnego z tradycyjnymi telezakupami, które znamy z telewizji. Jest ona jednak zdecydowanie bardziej dynamiczna, ma też mniej „pokazowy” i bardziej autentyczny charakter, bo dzięki opcji czatu umożliwia klientom wejście w bezpośredni dialog z osobą prezentującą produkty.

Taka forma sprzedaży bezpośredniej z jednej strony jest wygodnym rozwiązaniem dla klienta, z drugiej – niesie ze sobą potencjał nawiązania bliższej relacji z marką. Po dużym sukcesie formatu w Chinach Zara przetestuje go również w krajach Zachodu.

Cytujący dane firmy analitycznej Edited Reuters informuje, że w Chinach streamingi emitowane ze studia w Szanghaju trwają aż pięć godzin i odbywały się co tydzień na platformie Douyin, czyli chińskim odpowiedniku TikToka. W streamingach biorą udział chińscy influencerzy oraz modelki i modele przymierzający wyroby Zary i przechadzający się po wybiegu.

Jak informuje Reuters, w programie streamingów nie brakuje też migawek zza kulis pokazów, co nadaje całej prezentacji nieformalny i bardziej autentyczny charakter. Takie rozwiązanie okazało się strzałem w dziesiątkę – średnio każdy streaming zbiera około 800 tysięcy obserwatorów. Od listopada ubiegłego roku, kiedy wprowadzono w Chinach telezakupy, Zarze udało się znacznie zwiększyć sprzedaż.

Sprzedaż w trakcie streamingów na żywo – przede wszystkim w mediach społecznościowych – zyskuje coraz większą popularność. Podobną formę sprzedaży zaadaptuje w tym roku Zara. Po udanym pilotażu w Chinach hiszpańska marka ruszy z testowymi streamingami w Europie i Stanach Zjednoczonych.

Zara testuje w Europie telezakupy w nowej formie

Pozostało 89% artykułu
Moda
Popularna marka odzieżowa nie zniknie z rynku. Ratunek w ostatniej chwili
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Moda
Marki luksusowe tną ceny. Obniżki dla wybranych. Nadchodzi wojna cenowa?
Moda
Najmodniejszy trener na Euro 2024 zmienia styl. Koniec „efektu Southgate'a”?
Moda
Wyśmiewany trend w modzie powraca. Czy to wielki comeback maksymalizmu?
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Moda
Popularna europejska marka odzieżowa znów ma kłopoty. Upadłość rok po odrodzeniu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży