Kobiety chcą mieć prawo do bałaganu. Wypchana torebka: nowy i zaskakujący trend

Czy damska torebka niedbale wypchana rozmaitymi drobiazgami może być symbolem kobiecej wolności? Miuccia Prada, szefowa Prady i twórczyni marki Miu Miu, jest przekonana, że tak.

Publikacja: 14.11.2023 12:25

Pokaz Miu Miu podczas jesiennego tygodnia mody w Paryżu.

Pokaz Miu Miu podczas jesiennego tygodnia mody w Paryżu.

Foto: Julien de Rosa/AFP

Przepełniona torebka, z której niemal wysypują się kosmetyki, klucze, monety, a nawet szpilki – to coś, co trudno by nazwać wyznacznikiem dobrego stylu. Tymczasem nie kto inny, jak dyrektorka kreatywna Prady i twórczyni marki Miu Miu – Miuccia Prada – wpadła na pomysł, aby uczynić z przepełnionej torebki kolejną nowy trend. Z noszeniem majtek zamiast spodni jej się udało, całkiem możliwe, że trend nazywany po angielsku „messy bag” również się przyjmie.

Nowy trend: wypchana torebka. Oto symbol kobiecej wolności

W ostatnich miesiącach obserwatorzy branży mody ogłaszali zwycięski pochód „cichego luksusu” i powrotu do ponadczasowych, klasycznych kolorów, fasonów i materiałów. Z pewnością jednak nie minęła epoka humoru, modowych eksperymentów, a nawet manifestów. Wręcz przeciwnie – w modzie wciąż dzieje się całkiem sporo.

Czytaj więcej

Torebka Louis Vuitton za milion dolarów: złoto, diamenty i skóra krokodyla

Udowadnia to Miuccia Prada, twórczyni najbardziej pożądanej obecnie marki na świecie – skierowanej do młodego pokolenia Miu Miu, którą uważa się za „młodszą siostrę” Prady. W trakcie pokazu kolekcji na sezon wiosna/lato 2024 podczas jesiennego tygodnia mody w Paryżu projektantka zaprezentowała trend, który natychmiast przykuł uwagę obserwatorów świata mody.

Torebka pod pachą, a w niej niemal wszystko – od kosmetyków aż po szpilki, tak wyglądał pokaz Miu Mi

Torebka pod pachą, a w niej niemal wszystko – od kosmetyków aż po szpilki, tak wyglądał pokaz Miu Miu podczas jesiennego tygodnia mody w Paryżu.

Julien de Rosa/AFP

Mowa o pojemnej, praktycznej skórzanej torebce, którą można nosić w ręce lub na ramieniu. Jednak w wersji marki Miu Miu torebki, które dźwigały modelki na wybiegu znacząco odbiegały od modowego standardu, do którego przywykliśmy. Nie były pieczołowicie zamknięte i puste w środku, a zamiast tego, maksymalnie otwarte torebki wypełniały najrozmaitsze kobiece akcesoria.

Z torebek wystawało dosłownie wszystko, co w trakcie zabieganego dnia w wielkim mieście dźwiga ze sobą wiele kobiet: ubrania, wieczorowe szpilki, dżinsy, kolorowe skarpetki i majtki na zmianę, smycze na klucze, sznurówki... Z pewnością niejedna kobieta oglądająca pokaz mogła uśmiechnąć się ze zrozumieniem. Widziała bowiem w tych torebkach odbicie własnego stylu życia, w którym każdy dzień wypełniony jest masą spraw i spotkań, w wielu różnych miejscach.

Wyposażając modelki w przepełnione torebki, Miuccia Prada chciała zapewne powiedzieć coś o życiu współczesnej kobiety, mieszkającej w dużym mieście – w końcu sama jest jedną z nich. Bo przecież w zabieganej, tętniącej życiem metropolii mało która z nas przetrwa z designerską minitorebką w dłoni czy na ramieniu, jednym z najmodniejszych akcesoriów ostatnich sezonów.

Miuccia Prada i jej przepis na sukces. Odwaga i niebanalne pomysły

Wypchane torebki marki Miu Miu pojawiły się na tym samym wybiegu w Paryżu wraz z jednym z najgłośniejszych trendów ostatnich miesięcy – również autorstwa Miucci Prady. Chodzi o majtki, choć nie takie, które nosi się jako ukrytą pod ubraniem bieliznę, a takie, które stanowią samodzielny, wyrazisty i jak najbardziej widoczny element stylizacji.

Wiosenno-letnie stylizacje według włoskiej kreatorki mody z powodzeniem mogą składać się z kolorowych majtek i dowolnie dobranej góry. Niech to będzie bluzka lub t-shirt z narzuconym na wierzch lekkim płaszczem, ewentualnie pulower – lub wyłącznie kurtka w wersji dla jeszcze odważniejszych eksperymentatorek.

To kolejny kontrowersyjny trend, który pojawił się w kolekcji Miu Miu, a który spolaryzował redaktorki i miłośniczki mody. Na wybiegu nie zabrakło również nowej interpretacji ultrakrótkiej spódniczki mini z wiosenno-letniej kolekcji na rok 2022, która swego czasu zrobiła furorę wśród celebrytek i w mediach poświęconych modzie. Tym razem zamiast plisowania w szkolnym stylu Miuccia Prada wyposażyła swoje minispódniczki w dziewczęce falbanki.

Kolejną już kolekcję Miu Miu ponownie zdefiniowała młodzieżowa nonszalancja w niepodrabialnym stylu włoskiej projektantki. Nic dziwnego, że twórcy platformy zakupowej Lyst w swoim cokwartalnym zestawieniu Lyst Index umieścili Miu Miu na szczycie najbardziej pożądanych marek na świecie, o czym zresztą pisaliśmy niedawno na łamach „Sukcesu”.

Przepełniona torebka, z której niemal wysypują się kosmetyki, klucze, monety, a nawet szpilki – to coś, co trudno by nazwać wyznacznikiem dobrego stylu. Tymczasem nie kto inny, jak dyrektorka kreatywna Prady i twórczyni marki Miu Miu – Miuccia Prada – wpadła na pomysł, aby uczynić z przepełnionej torebki kolejną nowy trend. Z noszeniem majtek zamiast spodni jej się udało, całkiem możliwe, że trend nazywany po angielsku „messy bag” również się przyjmie.

Pozostało 90% artykułu
Moda
Potentat rynku dóbr luksusowych zamyka pierwszy „demokratyczny dom mody”
Moda
Koniec słynnej marki modowej. Żona Nicka Cave'a rezygnuje po 10 latach
Moda
Europejska ojczyzna mody na równi pochyłej. Zamknięto 17 tysięcy butików
Moda
Słynna brytyjska marka w tarapatach. Przegrała z modą na „cichy luksus”?
Moda
Victoria’s Secret wraca z pokazami „aniołków”. Koniec kryzysu słynnej marki?