Yuppie powraca, ale w nowej formie. Odżyła wyśmiewana moda sprzed 40 lat

Wyluzowany i dobrze ubrany materialista, cyniczny człowiek sukcesu – to główne cechy ludzi określanych jako yuppie. Ich charakterystyczny styl z lat 80. powraca. Co ciekawe, ten powrót ma miejsce w czasach niepewności i niestabilności gospodarczej.

Publikacja: 01.06.2023 16:10

Yuppie powraca, ale w nowej formie. Odżyła wyśmiewana moda sprzed 40 lat

Foto: Ruthson Zimmerman

Mieli pieniądze i pozycję, co pozwalało im wieść wygodne życie. Byli pewni siebie, zachłyśnięci sukcesem i szybką karierą. Mowa o yuppies, specyficznej grupie mieszkańców wielkich miast, która pojawiła się w Ameryce lat 80.

Yuppie stawiali na ostentacyjną konsumpcję. Wyróżniał ich też charakterystyczny styl, który miał podkreślać ich pozycję, pewność siebie i energię. Ta estetyka znowu staje się popularna wśród mężczyzn, wbrew kryzysowi i niepewności, która zapanowała na świecie.

Styl yuppie znowu modny

Lata 80. ubiegłego stulecia były w Stanach Zjednoczonym okresem prosperity. Na czele kraju stał prezydent Ronald Reagan, którego zdecydowana, neoliberalna polityka spowodowała dynamiczny rozwój amerykańskiej gospodarki.

To właśnie wtedy na Wall Street i w innych biznesowych dzielnicach amerykańskich miast wykształciła się specyficzna grupa społeczna – yuppies (Skrót od Young, Upwardly Mobile Professionals – młodzi profesjonaliści pnący się po drabinie społecznej). Byli to przeważnie bardzo dobrze zarabiający młodzi mężczyźni, wykształceni, ambitni, pewni siebie – i mniej lub bardziej cyniczni.

Czytaj więcej

Ofensywa Balenciagi. Koniec skandali, teraz ubiera gwiazdy kina i naukowców

Yuppies sprzed trzech-czterech dekad byli też niepoprawnymi sybarytami. Dzięki swojemu statusowi mogli sobie pozwolić na korzystanie ze przyjemności, jakie oferowały im wielkie miasta.

Styl yuppie był bardzo charakterystyczny – dwurzędowe garnitury z szerokimi klapami, śnieżnobiałe koszule, do tego buty monki lub oxfordy, wzorzyste krawaty i obszerne płaszcze wełniane.

Po pracy yuppies zrzucali garnitury i zanim znów ruszyli w miasto, przywdziewali mniej formalne i wygodniejsze ubrania. Najmodniejsze były wówczas kurtki „harringtonki”, oversize’owe trencze, spodnie chinos. Do tego koszulki polo w mocnych kolorach. Ta zapomniana przez wiele lat moda znów wraca, ale w nieco odświeżonym wydaniu.

Eklektyczny styl neo-yuppie znajduje się gdzieś pomiędzy kilkoma szalenie obecnie modnymi trendami. Miesza się tu dość zwyczajny normcore, outdoorowy gorpcore i „dyskretny luksus” („quiet luxury”), który z nami z takich seriali jak „Sukcesja” czy „Awantura”.

W neo-yuppie chodzi o to, aby nie epatować za bardzo swoim bogactwem, stawiać na komfort, a zarazem dawać otoczeniu do zrozumienia, że prowadzi się beztroski, pełen rozrywek tryb życia. Dodajmy, że dyskretnie i nonszalancko przemycone w stylizacji ubrania i akcesoria luksusowych marek nadal są mile widziane.

Czym jest styl neo-yuppie?

Estetyka rodem z lat 80. wielokrotnie wracała w modzie, zwłaszcza tej kobiecej. Definiujący ją maksymalizm przybierał niekiedy mocno kiczowatą formę, przez co budził niemałe kontrowersje. Podobnie było w przypadku mody męskiej. Takie charakterystyczne elementy estetyki rodem z lat 80. jak zabawne, kolorowe swetry w ostatnich sezonach bardzo często gościły na wielu światowych wybiegach.

W ostatnim czasie – na fali postpandemicznych powrotów do biur – męska moda znów stała się bardziej elegancka. Mężczyźni ponownie chcą wyglądać w pracy kompetentnie i reprezentacyjnie. Jednak i w tej sferze lata 80. ponownie dają o sobie znać.

Świadczy o tym wzrost popularności charakterystycznej koszuli typu Winchester – błękitnej z białym kołnierzykiem. Nosił ją uosabiający najgorsze cechy nowojorskiego yuppie Gordon Gekko (w tej roli Michael Douglas) w filmie „Wall Street” Olivera Stone'a z 1987 roku, zaś 13 lat później – psychopatyczny Patrick Bateman z filmu „American Psycho”, w którego brawurowo wcielił się Christian Bale. Ostatnio koszulę Winchester wybrał David Beckham, od lat wyrocznia w kwestii nowoczesnego męskiego stylu.

Estetyką neo-yuppie chętnie bawi się ostatnio A$AP Rocky, raper, partner Rihanny i ojciec jej dzieci, uwielbiany przez branżę mody za odważny styl i otwartość na eksperymenty. A$AP chętnie więc miesza dwurzędowe garnitury z akcesoriami sportowymi, a piaskowe trencze w stylu gigantów Wall Street z lat 80. zestawia z wytartymi dżinsami.

Styl neo-yuppie zyskuje coraz większą popularność. Jest w tym oznaka zaklinania rzeczywistości. Ludzie pragną stworzyć wokół siebie aurę beztroski przynajmniej dzięki ubraniom kojarzącym się ze złotą erą konsumpcjonizmu, która dawno minęła. Wiadomo bowiem, że w obliczu szalejącego kryzysu owa aura niefrasobliwości to tylko iluzja.

Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?