Paco Rabanne, hiszpański projektant mody, zmarł 3 lutego 2023 roku w mieście Ploudalmézeau we francuskiej Bretanii. O jego śmierci poinformowało szefostwo hiszpańskiego koncernu Puig Group, który kontroluje markę Paco Rabanne. „Jestem głęboko zasmucony odejściem pana Paco Rabanne” – powiedział Marc Puig, prezes Puig Group, jego wypowiedź cytuje branżowy serwis WWD.
„Był wielką osobowością świata mody, był odważnym, rewolucyjnym i prowokacyjnym wizjonerem, sięgającym po unikatową estetykę” – dodał Puig w komunikacie informującym o śmierci Rabanne'a. Trudno się z nim nie zgodzić, Paco Rabanne zafundował modzie rewolucję, jakiej przed nim nikt nie był w stanie sobie wyobrazić.
Paco Rabanne nie żyje. Miał 88 lat
Paco Rabanne naprawdę nazywał się Francisco Rabaneda Cuervo. Urodził się w 1934 roku w hiszpańskiej części Baskonii. Jego ojciec, pułkownik wojsk republikańskich, zginął z rąk żołnierzy wiernych generałowi Franco.
Matka Paco pracowała w atelier Cristobala Balenciagi, słynnego baskijskiego projektanta mody, dzięki temu jej syn od wczesnych lat miał kontakt z wielką modą. Gdy Balenciaga w 1937 roku, ze względu na wojnę domową w Hiszpanii, postanowił przenieść swoje atelier do Paryża, Paco z matką przeniósł się do stolicy Francji.
W Paryżu Rabanne dorastał, w latach 50. zaczął tam studia architektoniczne. W wolnych chwilach dorabiał sobie szkicując dla znanych paryskich domów mody. Po studiach porzucił jednak modę i wybrał pracę w branży budowlanej. Na 10 lat wziął rozwód ze światem mody. Powrócił do niej dopiero w połowie lat 60.
Był to powrót w stylu prawdziwego rewolucjonisty, ale też czasy, lata 60. w Paryżu, były iście rewolucyjne. Debiutancka kolekcja Paco nazwana „Manifesto: 12 nie nadających się do noszenia sukni wykonanych ze współczesnych materiałów” pokazywała, że w Paryżu pojawił się prawdziwy radykał, który nie zamierza iść na żaden kompromis.
Zmarł Paco Rabanne, rewolucjonista świata mody
Suknie wykonane z plastiku, a później także z metalu czy papieru, w tamtych czasach szokowały, ale zarazem fascynowały. Paco Rabanne przeniósł świat paryskich modowe atelier, wciąż mocno konserwatywnych, w erę kosmiczną. Człowiek na Księżycu wywoływał tylko nieco większe poruszenie niż kreacje Rabanne'a z tamtych czasów . Strój jego projektu, także radykalny i bardzo „kosmiczny”, nosiła Jane Fonda w słynnym filmie science fiction „Barbarella” z 1968 roku.
Paco Rabanne błyskawicznie zyskał sławę, nie tylko dzięki kreacjom, które projektował, ale też dzięki dość radykalnym perfumom, które firmował swoim nazwiskiem.
Rabanne był gwiazdą modowego Paryża lat 60. i 70. Lata 80. i 90. to jednak stopniowy spadek zainteresowania kreacjami Rabanne'a. W 1999 roku Paco wycofał się z mody i niemal zniknął z mediów. Jego legenda jednak wciąż żyła. Marka Paco Rabanne powróciła w 2011 roku za sprawą hiszpańskiej firmy Puig Group, która przywrócił do życia dział mody i perfum.
Przez całe życie Paco Rabanne miał opinię wizjonera, radykała i osoby kontrowersyjnej. W 1975 roku w wywiadzie dla WWD powiedział jednak: „Jestem jednym z najbardziej klasycznych twórców mody. Saint Laurent, Balenciaga, Givenchy czy Cardin są przy mnie barokowi”.