Cekiny, aksamit i dzwony. Trendy na tegoroczny karnawał to podróż w czasie

Moda bardzo lubi sięgać do tego, co było popularne przed laty. Nie inaczej jest w tegorocznym sezonie karnawałowym, w którym królują blask, brokat, cekiny – oraz fasony w klimacie lat 70.

Publikacja: 11.01.2023 14:23

Cekinowe sukienki, dzwony i aksamitne kreacje to mocne nawiązanie do stylistyki lat 70.

Cekinowe sukienki, dzwony i aksamitne kreacje to mocne nawiązanie do stylistyki lat 70.

Foto: Juliana Marinina

Nie ma wątpliwości, że vintage, a także maksymalizm, wyrażający się w mocnych kolorach, wszechobecnych błyskotkach i wyrazistych fasonach, nadal trzymają się bardzo mocno. Z internetowych statystyk wynika, że wyjątkowo chętnie szukamy ubrań nawiązujących do złotej ery disco.

Karnawał 2023: blask, aksamit i kolorowe dzwony

Cekinowe sukienki, dzwony i aksamitne kreacje to elementy, których nie powstydziliby się bywalcy najmodniejszych nowojorskich klubów disco z lat 70. Karnawał to najlepszy czas, aby sięgnąć po tę śmiałą, pełną pozytywnej energii estetykę. U progu 2023 roku imprezowa moda sprzed pięciu dekad wraca z całą mocą, choć w odświeżonym i uwspółcześnionym wydaniu.

Świadczą o tym dane, jakie zebrali analitycy globalnej platformy zakupowej Stylight. W oparciu o aktywności użytkowników platformy z całego świata, którzy już w listopadzie rozglądali się za wyjściowymi kreacjami, analitycy określili, w czym będziemy bawić się na karnawałowych imprezach w klubach i na domówkach.

Jeżeli mowa o modzie nawiązującej do ery disco, to jej nieodłącznym elementem były cekiny. Już w 2022 roku byliśmy świadkami ich wielkiego powrotu na wybiegach. Jak zauważyli analitycy ze Stylight, w listopadzie ubiegłego roku cekinowych sukienek szukało o 211 procent użytkowniczek więcej niż w tym samym czasie rok wcześniej.

Czytaj więcej

Globalne blond szaleństwo. Dlaczego w 2022 roku ten kolor włosów zrobił furorę

Podobną furorę robią w tym sezonie dzwony — to jeden z najmodniejszych fasonów spodni. W kolekcjach zarówno słynnych domów mody, jak i popularnych sieciówek, można znaleźć co najmniej kilka różnych modeli o tym kroju.

W kontekście karnawału nieodzownych w latach 70. dzwonów poszukiwało o 206 procent użytkowników Stylight więcej niż przed rokiem. Nie chodzi jednak o dzwony z dżinsu czy innych, mniej „imprezowych” materiałów, ale o te pełne blasku — autorzy raportu wymieniają zielone lub wielokolorowe dzwony o metalicznym połysku.

Materiałem, który królował w modzie lat 70., był aksamit, po który zresztą od paru sezonów bardzo chętnie sięga wielu czołowych projektantów. Karnawał okazuje się być apogeum popularności tej tkaniny. Analitycy Stylight zauważają spektakularny wzrost zainteresowania aksamitnymi sukienkami, wynoszący aż 713 procent. Z kolei aksamitnych blezerów szukało 146 procent użytkowników więcej, niż rok temu.

Moda karnawałowa na 2023 rok: pióra i transparentne materiały

W 2023 roku najmodniejsze sukienki na karnawał nie tylko lśnią, ale też zachwycają obfitością i dynamizmem. Cechy te da się osiągnąć dzięki piórom. Obserwując światowe wybiegi, branżowe media już w poprzednich miesiącach wróżyły, że będzie to jedna z najpopularniejszych ozdób imprezowych kreacji.

Nie mylili się. W porównaniu tym samym miesiącem rok wcześniej w listopadzie 2022 roku, sukienek z piórami szukało na Stylight 99 procent więcej użytkowniczek tej platformy.

W roku 2022 wróciła również tak zwana naked dress, czyli prześwitująca sukienka. Ten niezwykle śmiały trend, który największą popularność święcił nie tyle w latach 70., ale w 90., nie pozostał na wybiegach — wręcz przeciwnie.

Po transparentne sukienki sięgnęły w ubiegłym roku co odważniejsze celebrytki (by wymienić chociażby Kate Moss w nowej wersji swojej ikonicznej „naked dress” z lat 90., Rihannę, Beyoncé czy Florence Pugh w różowej kreacji Valentino), ale również „zwykłe” miłośniczki mody z całego świata. Za sukienkami, które więcej eksponują, niż zakrywają, rozglądało się o 42 procent więcej użytkowniczek Stylight niż rok temu.

Nie ma wątpliwości, że vintage, a także maksymalizm, wyrażający się w mocnych kolorach, wszechobecnych błyskotkach i wyrazistych fasonach, nadal trzymają się bardzo mocno. Z internetowych statystyk wynika, że wyjątkowo chętnie szukamy ubrań nawiązujących do złotej ery disco.

Karnawał 2023: blask, aksamit i kolorowe dzwony

Pozostało 92% artykułu
Moda
Skarpetki, z których śmieje się generacja Z. Nowa wojna między pokoleniami
Moda
Wraca marka odzieżowa, która zrobiła furorę 20 lat temu. Chce podbić generację Z
Moda
Najmłodsze linie lotnicze na świecie stawiają na luksus. Pokaz mody na pokładzie
Moda
Generacja Z idzie do ślubu. „Zetki” szykują rewolucję przed ołtarzem
Materiał Promocyjny
Mazda CX-5 – wszystko, co dobre, ma swój koniec
Moda
Jednorazowa suknia z kawałka nylonu. Balenciaga znowu szokuje
Materiał Promocyjny
Branża bankowa gorszy okres ma za sobą