Czarno to widzę: nadchodzi bardzo mroczny rok w świecie mody

Wbrew popularności tak zwanej mody dopaminowej jeden bardzo wyrazisty trend coraz silniej zaznacza swoją obecność. Chodzi o mroczny, gotycki styl, który w tym roku będzie bardzo widoczny w modzie. Dlaczego pokochaliśmy mrok?

Publikacja: 05.01.2022 14:42

Czarne ubrania i dodatki w tym kolorze – dane pokazują, że właśnie czerń będzie dominować w tym roku

Czarne ubrania i dodatki w tym kolorze – dane pokazują, że właśnie czerń będzie dominować w tym roku.

Foto: Andrey Zvyagintsev

Skóra, bluzki z siatki, koronki i wszechobecna czerń – to jedne z najważniejszych elementów stylu gotyckiego. W takich stylizacjach można zauważyć coraz więcej gwiazd, influencerów, a także użytkowników mediów społecznościowych. Styl gotycki widać też na pokazach najważniejszych domów mody.

Styl gotycki w nowej odsłonie

Jeszcze niedawno wróżyliśmy długotrwałe odejście od czerni na rzecz pogodnych, energetycznych kolorów. Nową czernią miał być beż. Okazuje się jednak, że czerń – i to w bardzo mrocznej odsłonie – zyskuje coraz większe grono miłośników.

Czytaj więcej

To nie napad: kominiarki są teraz najmodniejszym nakryciem głowy

Popularność takiej stylistyki ustawicznie rosła w ciągu ostatnich miesięcy. Świadczące o tym liczby przytacza w „Guardianie” Rachel Hall. W internetowym outlecie Depop fraz „goth” i „gothcore” szukało w ciągu ostatnich miesięcy o 20 procent więcej użytkowników. Z kolei jeszcze w październiku aż o 200 procent wzrosło zainteresowanie czarnymi gorsetami.

Również o 200 procent wzrosła w ciągu ostatnich 12 miesięcy popularność ubrań projektu Ricka Owensa – to dane z internetowej platformy handlowej Lyst. Znakami rozpoznawczymi amerykańskiego projektanta są kreacje w mrocznym, rockowym stylu. Również na Lyst czarne ubrania i dodatki zanotowały w ostatnim roku wzrost zainteresowania aż o 169 procent. Wśród ubrań i akcesoriów szczególnie poszukiwane były chokery i bluzki z siatki.

Z kolei statystyki serwisu Pinterest świadczą o tym, że ludzie szukają mrocznych inspiracji nie tylko w kwestii ubrań imprezowych. Gotyckich piżam szukało w ostatnich miesiącach aż o 185 procent użytkowników więcej, niż przed rokiem, zaś gotyckich ubranek dla dzieci – o 120 procent. Z kolei inspiracji pod frazą „goth business casual” szukało na Pintereście o 90 procent osób więcej, niż rok temu.

W swoim najnowszym raporcie Pinterest wskazuje styl gotycki jako jeden z tych, które zdominują również trendy wnętrzarskie w 2022 roku. Serwis zanotował wzrost zainteresowania tą estetyką o 65 procent.

Czerń wraca: mroczne oblicze mody

Styl gotycki drugiej dekady XXI wieku wcale nie musi oznaczać, że nosząca go osoba identyfikuje się z jakąkolwiek subkulturą. To po prostu kolejna estetyka, którą ze smakiem może zaadaptować każdy, w każdym wieku.

Coraz mocniejszą obecność mrocznych stylizacji zaznaczającą się w mainstreamie udowadniają nie tylko takie ikony mody jak Kourtney Kardashian (najbardziej rockowa z sióstr Kardashian), ale też czołowi projektanci.

Mrok spowija na przykład nowe kolekcje Balenciagi i Givenchy na wiosnę i lato 2022. Obydwie zdominowała czerń i inspiracje wprost z mody ulicznej, zaadaptowane w sposób charakterystyczny obydwu domów mody. W stronę gotyku puścili oko również Raf Simons za sprawą mrocznych printów.

W czerni utrzymana jest także wiosenno-letnia kolekcja Yohjiego Yamamoto. W zwiewnych projektach dał się zauważyć ukłon w stronę wiktoriańskiego i edwardiańskiego stylu za sprawą bufiastych rękawów i dwurzędowych płaszczy. Podobne zabiegi widać również w kolekcji Simone Rochy.

Rosnąca popularność stylu gotyckiego świadczy o tym, że wyraziste stylizacje zdecydowanie zajęły miejsce tych subtelnych i minimalistycznych. Na przełomie 2021 i 2022 roku doszli do głosu wszyscy ci, którzy pragną zaakcentować swój buntowniczy styl i nietuzinkowy gust.

Źródło: The Guardian

Skóra, bluzki z siatki, koronki i wszechobecna czerń – to jedne z najważniejszych elementów stylu gotyckiego. W takich stylizacjach można zauważyć coraz więcej gwiazd, influencerów, a także użytkowników mediów społecznościowych. Styl gotycki widać też na pokazach najważniejszych domów mody.

Styl gotycki w nowej odsłonie

Pozostało 90% artykułu
Moda
Marki luksusowe tracą cierpliwość do Rosji. „Po co utrzymywać puste butiki?”
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Moda
Rekordowy wzrost rynku odzieży używanej. To nie tylko kwestia niższych cen
Moda
Nadchodzi „Fashion-tainment”. Wielka moda staje się luksusem dla wszystkich
Moda
Wraca trend, który wypromowało pierwsze pokolenie influencerek. „Styl szafiarek”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Moda
Dom mody Valentino znalazł się na krawędzi. Co dalej ze słynną marką?