W ubiegłym roku minęło 50 lat od wyprodukowania Gore-Texu, syntetycznego materiału firmy W.L Gore & Associates, do jego produkcji wykorzystuje się włókna, nici i membrany zawierające teflon.

Nie było rocznicowych uroczystości, choć powodów do świętowania nie brakuje – wraz z rosnącą w ostatnich latach popularnością techwearu i odzieży sportowej Gore-Tex stał się wszechobecny w branży odzieżowej, a w swoich projektach wykorzystują go największe marki świata.

Gore-Tex: niezwykłe właściwości teflonu

Przełom, który dokonał się po wprowadzeniu Gore-Texu do firm odzieżowych, zaczął się od prób Boba Gore’a, który pracował w rodzinnej firmie specjalizującej się w produkcji kabli izolowanych teflonem. Gore postanowił znaleźć sposób na napełnienie materiału pęcherzykami powietrza – tak, by koszt produkcji się zmniejszył i jednocześnie poprawie uległy parametry izolacyjne tworzywa.

Czytaj też: Butelka na wodę jak Crocsy. Dlaczego streetwear pokochał produkty firmy Nalgene?

Po wielu tygodniach niepowodzeń skuteczny okazał się eksperyment, w ramach którego Gore podgrzewał element z teflonu, po czym doprowadził do jego rozciągnięcia o 1000%, dzięki czemu materiał stał się jeszcze bardziej porowaty i wytrzymały. Zaletą pozyskanego w ten sposób ePTFE były mikroskopijne pory, wodoodporne, ale „oddychające”, pozwalające na przepuszczanie cząsteczek pary wodnej.

Nowa era Gore-Texu: materiał przyszłości

Gore-Tex jako marka technologiczna współpracuje dziś nie tylko z firmami produkującymi zaawansowaną technologicznie odzież. Choć dwie linie Gore-Texu – biegowa i rowerowa – od 1985 roku przecierały szlaki dla nowoczesnego wcielenia stylu althleisure, w ostatnich latach firma coraz częściej współpracuje z producentami streetwearu.

Wyświetl ten post na Instagramie.

Tokyo based clothing store The Apartment has recently collaborated with New Balance Japan on their trail running masterpiece 801. The ML801GTX “Toucan” is inspired by vintage 90’s outdoor gear and got its name from the eponymous bird that lent its colorful and bold aesthetic to the shoe. For a maximum of protection, New Balance and The Apartment have paired the ABZORB cushioning systems in the white midsoles with a fully waterproof GORE-TEX upper. Accompanying the shoe are carabiners with the shop’s logo. The ML801GTX “Toucan” was available at the Apartment boutique and select stockists. #newbalance #theapartment #801toucan #ml801gtx #theApartmentAT #aptfieldtesting #innercityexplorers #goretex #goretexstudio @theapartment_tokyo

Post udostępniony przez GORE-TEX Products Studio (@goretexstudio)

„Chcemy pracować ze liderami. Utrzymujemy wartościową współpracę z kilkoma wybranymi markami, dodanie każdego kolejnego partnera musi wiązać się z tym, że dzięki temu docieramy do nowej niszy” – tłumaczył filozofię marki Chris Eisenmann z Gore-Tex w rozmowie z rozmowie z serwisem Hypebeast. W ostatnich kilku latach tych współprac było sporo, Gore-Tex współpracował między innymi z takimi markami jak Asics, Stussy, Visvim, Arc’Teryx czy North Face.

Źródło: Hypebeast