Największy klub nocny na świecie powraca. Kontrowersyjna atrakcja na Ibizie

Po 25 latach ponownie ruszy klub Privilege na Ibizie, uznawany za największy klub nocny na świecie. W ostatnich latach stał opuszczony i niszczał.

Publikacja: 30.07.2024 11:04

Ibiza znana jest między innymi z popularnych nocnych klubów odwiedzanych przez miłośników muzyki tan

Ibiza znana jest między innymi z popularnych nocnych klubów odwiedzanych przez miłośników muzyki tanecznej z całej Europy.

Foto: David Švihovec Unsplash

Ibiza od wielu dekad jest mekką dla miłośników clubbingu. Tych ostatnich z pewnością ucieszy informacja, że ponownie otworzy się legendarny klub Privilege, w którym występowały gwiazdy muzyki. Gigantyczny obiekt od ponad 20 lat figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako największy nocny klub na świecie.

Privilege: słynny klub na Ibizie odzyska dawną świetność

Znajdujący się na obrzeżach miejscowości San Rafael w centralnej części Ibizy klubu Privilege jest mekką miłośników muzyki tanecznej. Legenda funkcjonującego od lat 70. klubu znacznie wykracza zresztą poza sferę nocnego życia, z którego słynie ta hiszpańska wyspa.

Czytaj więcej

Słynny pałac we Wrocławiu stanie się luksusowym hotelem. Dwie koncepcje odbudowy

To właśnie we wnętrzach Privilege w 1987 roku Freddie Mercury i śpiewaczka Montserrat Caballe nagrali teledysk do utworu „Barcelona”, który wykonano w trakcie otwarcia igrzysk olimpijskich w Barcelonie w 1992 roku. W Privilege występowały też takie światowe gwiazdy muzyki jak wspomniany Freddie Mercury, Tina Turner czy Kylie Minogue.

Celebrytów nie brakowało również wśród stałych bywalców klubu. Pod charakterystyczną szklana piramidą, która wieńczy dach klubu, bawiły się takie sławy jak Madonna, David Bowie, Joni Mitchell czy Boy George.

Gigantyczny, bo liczący sześć i pół tysiąca metrów kwadratowych klub wpisano w 2003 roku do Księgi Rekordów Guinnessa jako największy tego typu obiekt na świecie. Przez cały ten czas żadnemu innemu klubowi nie udało się odebrać Privilege tego tytułu.

Od czterech lat Privilege był zamknięty, a jego stan stawał się coraz gorszy i zaczął wymagać pilnego remontu. Na szczęście legendarnemu obiektowi już nie grozi popadnięcie w całkowitą ruinę. Co więcej, niebawem wnętrza Privilege znów wypełnią dźwięki muzyki – i tysiące imprezowiczów.

Trwają właśnie przygotowania do ponownego otwarcia klubu. Budynek przechodzi gruntowny remont.

Można się spodziewać, że po zakończeniu prac Privilege będzie robił nie mniejsze wrażenie niż dawniej. Do jego obecnych właścicieli należy bowiem inny słynny klub na Ibizie o nazwie Hï Ibiza. Magazyn muzyczny „DJ Mag” ogłosił go w tym roku najlepszym klubem na świecie – drugi raz z rzędu.

Dotychczas wnętrza Privilege były w stanie pomieścić 10 tysięcy osób. Po ponownym otwarciu, które ma nastąpić najprawdopodobniej już w przyszłym roku, pojemność klubu zwiększy się do 15 tysięcy osób.

Klub Privilege: największy klub nocny na świecie powraca

Klub Privilege zaczął działać we wczesnych latach 70. ubiegłego wieku. Początkowo mieścił restaurację, z czasem otwarto w nim bar i basen.

W 1979 roku klub kupił hiszpański piłkarz Jose Antonio Santamaria, który zmienił jego nazwę na Ku. Pierwotną nazwę Privilege przywrócono dopiero w 1995 roku.

Z powodu pandemii klub zamknięto w 2020 roku i od tamtej pory budynek sukcesywnie niszczał. Jak jednak informuje „The Sun”, właściciele obiektu otrzymali od hiszpańskiego rządu dofinansowanie na remont klubu w wysokości ośmiu milionów euro.

Ibiza od wielu dekad jest mekką dla miłośników clubbingu. Tych ostatnich z pewnością ucieszy informacja, że ponownie otworzy się legendarny klub Privilege, w którym występowały gwiazdy muzyki. Gigantyczny obiekt od ponad 20 lat figuruje w Księdze Rekordów Guinnessa jako największy nocny klub na świecie.

Privilege: słynny klub na Ibizie odzyska dawną świetność

Pozostało 89% artykułu
Miejsca
Nowy trend w świecie podróży. Norwegia stanie się hitem wśród turystów
Miejsca
Rusza Wielkie Muzeum Egipskie. Jak wyglądają wnętrza za miliard dolarów?
Miejsca
Kierowcy zniszczyli słynny zabytek na pustyni Atacama. „Szkody są nieodwracalne”
Miejsca
Atrakcja turystyczna Podhala wśród najciekawszych w Europie. „Nie dla amatorów”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Miejsca
Niemcy budują najdłuższe molo na Bałtyku. Sopot straci palmę pierwszeństwa