„Żyzna wyspa” – tak można przetłumaczyć na polski nazwę nowego, kameralnego osiedla Îlot fertile w 19. dzielnicy Paryża, którego budowa właśnie dobiegła końca. To prototypowy projekt zielonego miasta 2-minutowego, w którym powietrze jest czyste, a samochody – zbędne.
„Żyzna wyspa” na mapie Paryża. Zamiast samochodów i parkingów – zieleń i komunikacja miejska
W gronie urbanistów i architektów coraz częściej mówi się o idei miasta 15-minutowego, czyli takiego, w którym w ciągu 15 minut – pieszo lub na rowerze – można dostać się do obiektów zaspokajających wszystkie potrzeby mieszkańca. Mowa o miejscu pracy, szkole, sklepach, punktach medycznych czy innych obiektach usługowych.
Czytaj więcej
Na wschód od Kairu powstaje Nowa Stolica Administracyjna Egiptu. Ma popchnąć kraj do szybszego rozwoju.
Wprowadzenie w Paryżu idei miasta 15-minutowego było jednym z najważniejszych celów, jakie postawiła przed sobą mer stolicy Francji, Anne Hidalgo. Jakiś czas temu władze Paryża postanowiły pójść w tej dziedzinie o krok dalej i stworzyć prototyp miasta dwuminutowego. Zakończono właśnie ostatnie prace budowlane nad osiedlem Îlot fertile.
Osiedle, którego polska nazwa mogłaby brzmieć „Żyzna wyspa”, zajmuje trójkątny obszar o powierzchni 1,3 hektara. Wcześniej na tym obszarze znajdowały się zabudowania przemysłowe. Autorami projektu prototypowego osiedla są architekci z francuskiej pracowni TVK.