Wielki, ważący ok. 1200 ton i mający wysokość bloku mieszkalnego (blisko 60 metrów wysokości) posąg starożytnego chińskiego generała Guan Yu, uznanego później za bóstwo i do dzisiaj cieszącego się popularnością wśród Chińczyków, stanął w mieście JIngzhou w centralnej prowincji Hubei. Gdy został ukończony, błyskawicznie stał się wielką atrakcją miasta. Posąg generała sprzed dwóch tysięcy lat dominował nad Jingzhou, miastem leżącym nad rzeką Jangcy. Autorem posągu jest Han Meilin, znany chiński artysta, twórca między innymi maskotek igrzysk olimpijskich w Pekinie w 2008 roku.

Czytaj więcej

Ostatnie takie igrzyska? Na Ziemi jest za ciepło na sport

Posąg generała wygląda niezwykle realistycznie, przypomina wręcz postać z komiksu i szokuje rozmachem. Posąg, wykonany z kilku tysięcy paneli z brązu, waży blisko 1200 ton, sama halabarda guandao trzymana przez postać ma masę ponad 120 ton. Wewnątrz posągu umieszczono muzeum i świątynię poświęconą generałowi Guan Yu, uznanemu za bóstwo mniej więcej 1500 lat temu.

Chiny: rozbiórka gigantycznego pomnika

W 2020 roku władze centralne uznały jednak, że pomnik to dowód rozrzutności (wybudowanie posągu kosztowało ok. 100 milionów złotych), a jego obecność w mieście szpeci panoramę historycznego miasta Jingzhou. Zaplanowano więc demontaż pomnika. Nie chodzi zresztą jedynie o walory estetyczne: w mieście obowiązuje limit wysokości wznoszonych budynków wynoszący 15 metrów, wykonawcy posągu przekroczyli go kilkakrotnie. W pozwoleniu na budowę, które otrzymali, była mowa jedynie o budynku mieszczącym muzeum, więc posąg należy uznać za samowolę budowlaną.

To nie koniec problemów – posąg stanął na podmokłych terenach nad rzeką Jangcy, które nie wytrzymały takiego obciążenia. W efekcie grunt pod posągiem generała zaczął się osuwać i zapadać. Rozbiórka stała się więc koniecznością. Pomnik jest demontowany w szybkim tempie, ale nie jest to wyburzenie. Posąg generała zostanie przeniesiony do leżącej pod Jingzhou miejscowości Dianjiangtai, w której wedle podań Guan Yu miał przeprowadzać manewry z udziałem podległych mu wojsk.