Milionerka z Austrii rozdaje część majątku. „Państwo nie chce mnie opodatkować”

Marlene Engelhorn, potomkini twórcy koncernu BASF nie chce zatrzymać dla siebie swojej fortuny. Zamiast tego, zamierza rozdać 25 milionów euro.

Publikacja: 11.01.2024 12:23

Milionerka z Austrii rozdaje część majątku. „Państwo nie chce mnie opodatkować”

Foto: Jan Zappner / re:publica, CC BY-SA 2.0, Wikimedia Commons

Nazywa się Marlene Engelhorn, mieszka w Wiedniu, ma 31 lat i jest potomkinią twórcy koncernu BASF, potentata branży chemicznej i farmaceutycznej. Niedawno odziedziczyła kilkadziesiąt milionów euro i większość swojego spadku chce rozdać na cele społeczne.

Milionerka z Austrii chce rozdać 25 milionów euro

Marlene Engelhorn jest jak najdalsza od stereotypowego wizerunku młodej, niefrasobliwej i egoistycznej dziedziczki „starych pieniędzy”, która w inicjatywy charytatywne angażuje się wyłącznie ze względów wizerunkowych. Ma świadomość, że będąc osobą należącą do niewielkiej garstki najbogatszych ludzi na świecie, ma obowiązek wspierać tych, którym w życiu nie poszczęściło się tak jak jej.

Czytaj więcej

Nowa stolica Egiptu rośnie jak na drożdżach. Na pustyni powstaje megamiasto

31-letnia Engelhorn jest potomkinią niemieckiego przedsiębiorcy Friedricha Engelhorna, który w 1865 roku założył w Mannheim firmę chemiczną Badische Anilin- & Soda-Fabrik AG – czyli w skrócie BASF. Jej babcia, Traudl Engelhorn-Vechiatto, zmarła we wrześniu 2022 roku, pozostawiając Marlene kilkadziesiąt milionów euro.

Stanowisko Marlene dotyczącej jej przyszłej fortuny od dawna było jasne. „Odziedziczyłam fortunę, a w związku z tym również i władzę, choć nie zrobiłam niczego, aby to wszystko zdobyć” – mówi cytowana przez BBC i inne zachodnie media Marlene Engelhorn. „A państwo nie chce nawet tego opodatkować”.

Engelhorn krytykuje politykę Austrii i innych państw, w których nie obowiązuje podatek od spadku po jakimkolwiek członku rodziny. Jeżeli więc prawo jej na to nie pozwala, młoda dziedziczka chce sama rozdysponować 90 procent pieniędzy, które pozostawiła jej babcia.

Komu zamierza przekazać swoją fortunę? To pytanie skierowała do swoich rodaków w ramach inicjatywy, którą nazwała Dobrą Radą ds. Redystrybucji (niem. Guter Rat für Rückverteilung”). Marlene wysłała dziesięć tysięcy listów do losowo wybranych mieszkańców Austrii w wieku powyżej 16 lat, w których prosi ich o udział w inicjatywie.

Z grona chętnych Engelhorn wybierze 50 osób. Wraz z naukowcami i społecznikami będą one wspólnie obradować nad tym, na jakie cele dziedziczka ma przeznaczyć swoje pieniądze. Spotkania będą odbywać się weekendowo od marca do czerwca 2024 roku.

Każdy uczestnik serii obrad otrzyma po 1200 euro za weekend. Jeżeli obradujący nie dojdą do porozumienia co do redystrybucji pieniędzy Engelhorn, wszystkie zainwestowane przez nią środki wrócą na konto.

Marlene Engelhorn pyta Austriaków, na jaki cel ma przeznaczyć swoje miliony

Marlene Engelhorn urodziła się w 1992 w Wiedniu, skończyła germanistykę na tamtejszym uniwersytecie. Jest dziennikarką i aktywistką, która zasłynęła ze swojego radykalnego podejścia do redystrybucji pieniędzy zalegających na kontach najbogatszych ludzi na świecie.

W 2021 roku stworzyła inicjatywę o nazwie Taxmenow (ang. „opodatkuj mnie teraz”), zrzeszającą zamożnych mieszkańców krajów niemieckojęzycznych. Stowarzyszenie nawołuje rządy tych państw o większe opodatkowanie bogatych obywateli, między innymi o wprowadzenie podatku od dużych spadków. Dziedziczka należy też do innej organizacji o nazwie Millionaires for Humanity (ang. Milionerzy dla Ludzkości).

Celem tych inicjatyw jest walka z nierównościami ekonomicznymi. W maju 2022 roku Engelhorn wzięła również udział w proteście milionerów w trakcie Forum Ekonomicznego w Davos, sygnalizując potrzebę nałożenia na najbogatszych członków społeczeństwa większych podatków.

Nazywa się Marlene Engelhorn, mieszka w Wiedniu, ma 31 lat i jest potomkinią twórcy koncernu BASF, potentata branży chemicznej i farmaceutycznej. Niedawno odziedziczyła kilkadziesiąt milionów euro i większość swojego spadku chce rozdać na cele społeczne.

Milionerka z Austrii chce rozdać 25 milionów euro

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ludzie
Roszada w imperium najbogatszego człowieka świata. Nowy etap walki o sukcesję
Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury