Raport: Warszawa w światowej czołówce miast, w których żyje się najprzyjemniej

W których miastach ludziom żyje się najlepiej? Firma konsultingowa Resonance przygotowała kolejną edycję dorocznego rankingu najbardziej lubianych, najlepiej rozwiniętych i najlepszych miast do życia. Warszawa znalazła sie w pierwszej pięćdziesiątce, wyprzedzając między innymi Kopenhagę, Oslo czy Frankfurt.

Publikacja: 04.10.2023 15:25

Autorzy raportu zauważają, że stolica Polski jest magnesem dla przedsiębiorców, do jej mocnych stron

Autorzy raportu zauważają, że stolica Polski jest magnesem dla przedsiębiorców, do jej mocnych stron należy też wysoki poziom wykształcenia mieszkańców, ich rosnąca zamożność, bogata oferta kulturalna, rozrywkowa i gastronomiczna, a także rozwój infrastruktury komunikacyjnej.

Foto: Kateryna Ivanova/Unsplash

Niedawno pisaliśmy na łamach „Sukcesu” o rankingu najbardziej przyjaznych miast dla osób pracujących hybrydowo. Teraz pojawił się kolejny raport, który tym razem dotyczy najlepiej rozwiniętych, najbardziej lubianych i najlepszych miast do życia. Warszawa znalazła się w gronie miast i metropolii z całego świata, do których najchętniej ściągają turyści oraz ci, którzy chcą w nich zamieszkać.

Warszawa wśród 50 najlepszych miast do życia

Po rankingu najlepszych miast dla pracujących w trybie hybrydowym analitycy z firmy Resonance opublikowali swoje kolejne zestawienie. Tym razem to doroczny raport stu miast przodujących pod względem poziomu rozwoju, jakości życia mieszkańców i poziomu sympatii, jakim darzą go ci, którzy je odwiedzili, a także ci, którzy mieszkają w tych miastach na co dzień.

Czytaj więcej

Generacja Z ma już dość tostów z awokado. Woli nowy „hedonistyczny” przysmak

Tworząc ranking, autorzy wzięli na warsztat prawie 300 miast i metropolii z całego świata. Na podstawie analizy szeregu różnych danych statystycznych, a także opinii i recenzji na Tripadvisorze, w Google i mediach społecznościowych utworzono trzy kluczowe cechy miast, będące punktem wyjścia do ich oceny.

Te trzy cechy to: poziom sympatii mieszkańców i turystów wobec danego miasta, poziom życia oraz poziom jego rozwinięcia. Przeanalizowano między innymi rozmaite udogodnienia w mieście, obecność terenów zielonych, jakość transportu publicznego, obecność zabytków i atrakcji turystycznych, a także szereg czynników demograficznych i ekonomicznych.

Warszawa zajęła w tegorocznym rankingu całkiem wysokie, 40. miejsce, wyprzedzając takie europejskie miasta jak Kopenhaga, Oslo, Ateny czy Frankfurt. Autorzy raportu zauważają, że stolica Polski jest magnesem dla przedsiębiorców, do jej mocnych stron należy też wysoki poziom wykształcenia mieszkańców, ich rosnąca zamożność, bogata oferta kulturalna, rozrywkowa i gastronomiczna, a także rozwój infrastruktury komunikacyjnej.

Znacznie dalszą, bo dopiero 82. pozycję zajął w rankingu Kraków. Zdaniem autorów raportu kluczowym bogactwem dawnej stolicy Polski są cenne zabytki. Podkreślają jednocześni rosnące znaczenie Krakowa jako magnesu dla utalentowanych specjalistów, zwłaszcza z branży technologicznej.

„World’s Best Cities 2023”: najlepsze na świecie miasta do życia 

Na szczycie podium tegorocznego rankingu znalazł się Londyn. Co ciekawe, „stolica stolic” zajmuje pierwsze miejsce w rankingu Resonance już dziewiąty rok z rzędu. Wciąż jest najpopularniejszym miastem na świecie – nawet jeżeli zmaga się z niełatwą rzeczywistością po pandemii i Brexicie.

Silną pozycję ma też Paryż, który uplasował się na drugim miejscu – pomimo regularnych, gwałtownych protestów. Autorzy raportu podkreślają, że Paryż nadal cieszy się ogromną popularnością wśród turystów, a także mieszkańców, między innymi dzięki wyłączaniu kolejnych ulic z ruchu samochodowego oraz wspieraniu mieszkalnictwa socjalnego.

Na trzecim miejscu znalazł się Nowy Jork, który również zmaga się z wieloma problemami – by wymienić chociażby szczury. Mimo to mieszkania w Nowym Jorku osiągają rekordowe ceny, a metropolię ponownie zalewają rzesze turystów – więcej niż przed pandemią. To zresztą właśnie rozwój infrastruktury turystycznej stanowi obszar, któremu władze Wielkiego Jabłka poświęcają szczególną uwagę.

Spośród europejskich miast w pierwszej pięćdziesiątce zestawienia znalazły się również (w kolejności od najwyższego miejsca): Barcelona, Amsterdam, Rzym, Praga, Madryt, Berlin, Dublin Wiedeń, Mediolan, Budapeszt, Sztokholm, Monachium, Lizbona i Zurych. Wszystkie one plasują się wyżej od Warszawy.

Najlepsze kraje do życia na świecie według raportu „World’s Best Cities 2023”:

1. Londyn

2. Paryż

3. Nowy Jork

4. Tokio

5. Singapur

6. Dubaj

Niedawno pisaliśmy na łamach „Sukcesu” o rankingu najbardziej przyjaznych miast dla osób pracujących hybrydowo. Teraz pojawił się kolejny raport, który tym razem dotyczy najlepiej rozwiniętych, najbardziej lubianych i najlepszych miast do życia. Warszawa znalazła się w gronie miast i metropolii z całego świata, do których najchętniej ściągają turyści oraz ci, którzy chcą w nich zamieszkać.

Warszawa wśród 50 najlepszych miast do życia

Pozostało 88% artykułu
Miasta
Ranking najlepszych miast na świecie. Niespodziewany lider wśród polskich miast
Miasta
Miała być ozdobą igrzysk, staje się problemem. Kłótnia o wieżę Eiffla
Miasta
Majówka 2024: dokąd na tani wyjazd? 3 polskie miasta wśród najtańszych w Europie
Miasta
Miasta przyjazne pieszym: w światowej czołówce rankingu metropolia z Polski
Miasta
Najdroższa ulica na świecie polem bitwy marek luksusowych. Gra o miliardy
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy