Tom Ford: nie wrócę do mody. Słynny projektant-miliarder chce teraz kręcić filmy

Tom Ford rozstaje się z branżą mody, nie zamierza jednak przechodzić na emeryturę. Amerykański projektant, który w 2022 roku sprzedał swoją markę za 2,8 miliarda dolarów, podzielił się swoimi planami w wywiadzie, którego udzielił magazynowi „Air Mail”.

Publikacja: 16.05.2023 13:20

Tom Ford ma już na koncie dwa filmy: „Samotnego mężczyznę” z 2009 roku i „Zwierzęta nocy” z 2016 rok

Tom Ford ma już na koncie dwa filmy: „Samotnego mężczyznę” z 2009 roku i „Zwierzęta nocy” z 2016 roku.

Foto: Hutchins Photo/PAP/Newscom

W 2022 roku Tom Ford, jeden z najbardziej wpływowych projektantów mody oraz założyciel marki, którą nazwał swoim imieniem i nazwiskiem, sprzedał ją koncernowi kosmetycznemu Estée Lauder za 2,8 miliarda dolarów. Niedawno definitywnie pożegnał się ze światem mody, organizując ostatni, bardzo szczególny pokaz. W pierwszym wywiadzie od ogłoszenia decyzji o odejściu, Amerykanin zdradził, czym chce się teraz zająć. 

Tom Ford nakręci kolejny film. „Czarna komedia”

Sprzedaż marki Tom Ford przez jego założyciela koncernowi Estée Lauder w listopadzie 2022 roku wywołała falę spekulacji na temat tego, co będzie dalej z karierą Teksańczyka. Atmosferę podgrzało niedawne oficjalne pożegnanie się 61-letniego projektanta z marką, którą stworzył. Teraz, w pierwszym od odejścia ze swojego domu mody wywiadzie dla magazynu „Air Mail” Ford wyznaje, że tym, czego potrzebuje najbardziej, jest solidny odpoczynek.

Czytaj więcej

Rekordowy kontrakt reklamowy Johnny'ego Deppa. Skandale mu nie zaszkodziły

W trakcie pandemii Ford najpierw stracił ojca, później zaś – wieloletniego partnera, dziennikarza Richarda Buckleya. Te wydarzenia sprawiły, że Ford, jak mówi, odczuwa zmęczenie, potrzebę zwolnienia tempa i spędzania więcej czasu z synem. W wywiadzie dla „Air Mail”, Amerykanin podzielił się też swoimi planami na przyszłość, w których – jak stwierdził – na razie nie ma miejsca na modę.

Tom Ford zasłynął dzięki działalności w świecie mody. Zdradził jednak, że ciągnie go do filmu. Ma zamiar nakręcić kolejną produkcję. Ford przyznał, że to właśnie praca przy filmach sprawiała mu najwięcej radości.

„To będzie czarna komedia, bo takie właśnie jest życie” – stwierdza Ford. „Życie jest tyleż bolesne, co absurdalne. Jeżeli nie podejdziesz do niego z odpowiednio komediowym nastawieniem, może cię zabić”.

Amerykanin ma już na koncie dwa filmy: „Samotnego mężczyznę” z 2009 roku i „Zwierzęta nocy” z 2016 roku. Obie produkcje zdobyły spory rozgłos, dobre recenzje i szereg nagród. Oba filmy udowodniły w każdym razie, że Tom Ford – z wykształcenia architekt i historyk sztuki – to wszechstronny i bardzo kreatywny twórca, który nie lubi zamykać się w ramach jednej dziedziny.

Tom Ford: projektant i miliarder

Urodzony 27 sierpnia 1961 roku w Austin w stanie Teksas Thomas Carlyle Ford w branży mody funkcjonował przez 35 lat. Przewinął się w tym czasie przez takie domy mody jak Chloé, Yves Saint Laurent i Gucci, w dwóch ostatnich zasiadał na stanowisku dyrektora kreatywnego. Talent Amerykanina wyciągnął markę Gucci z finansowego dołka i tchnął powiew świeżości w stylistykę YSL, co także odbiło się na lepszych wynikach sprzedażowych.

W 2005 roku Teksańczyk założył własną markę. Był to początek modowego imperium, którego sukces Ford zawdzięcza intratnym kontraktom z innymi firmami, a także konsekwentnemu budowaniu własnego wizerunku charyzmatycznego kreatora-celebryty.

Projektant zdobył grono wiernych fanów – nie tylko zresztą wśród gwiazd. Oprócz ubrań z metką Tom Ford powstają również okulary i akcesoria oraz kosmetyki, które nieustannie znakomicie się sprzedają.

Niedawno na stanowisku dyrektora kreatywnego marki Tom Ford stanął Peter Hawkings, a jej prezesem został Guillaume Jesel. Z każdym z tych osób Tom Ford współpracował przez wiele lat i – jak przyznał w wywiadzie z „Air Mail” – jest spokojny o przyszłość swojego modowego imperium.

Ludzie
Jak zarobić pierwszy miliard? Upadek mitu o karierze „od zera do milionera”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Ludzie
Bernard Arnault zbił majątek dzięki biznesowi w Polsce. Rzucił wyzwanie Szwedom
Ludzie
Franz von Holzhausen: wizjoner, który unika mediów. Szara eminencja w Tesli
Ludzie
AVA: marka kosmetyczna, która powstała z zamiłowania do natury
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Ludzie
„Diuna” zrobiła z niego megagwiazdę. Timothée Chalamet: aktor, który łamie zasdy