Przed wojną nazywano je „szampanem wśród piw”, a to dzięki temu, że jest bardzo musujące i wytrawne. Ma bardzo charakterystyczny dymny smak, aromat wędzonego słodu, jest nieco mętne i lekko gorzkawe. Podawane jest w charakterystycznych naczyniach szklanych przypominających kieliszki do szampana. Zawiera też niewiele alkoholu.
Grodziskie to jeden z niewielu prawdziwie polskich stylów piwnych. Właśnie znalazł się w czołówce rankingu najbardziej cenionych piw przygotowanego przez twórców serwisu Taste Atlas.
Grodziskie na liście najbardziej cenionych piw świata
O Taste Atlas jest głośno od pewnego już czasu. Serwis, stworzony przez chorwackiego dziennikarza Matiję Babicia, stał się źródłem wiedzy dla smakoszy, miłośników tradycyjnego jedzenia i dziedzictwa kulinarnego. Autorów Taste Atlas nie interesują nowoczesne, modne restauracje czy kulinarne innowacje – skupiają się na tradycyjnych przysmakach, na restauratorach, którzy nie gonią za nowinkami, ale hołdują tradycji w gastronomii.
Czytaj więcej
Francuzi zaangażowali ChatGPT do produkcji wina. Sztuczna inteligencja przejęła obowiązki enologa w jednej z francuskich winnic. Powstanie kilkaset butelek wina „wymyślonego” przez AI.
Głośne stały się rankingi przygotowywane przez Taste Atlas. W ten sposób wybrano już między innymi najlepsze sery, wędliny, zupy czy desery. Glosować mogą internauci, wybierając ulubione specjały. Niekiedy wynik głosowania może doprowadzić do urażenia narodowej dumy – tak było w przypadku rankingu serów, gdy okazało się, że Francuzi przegrali z Włochami. Tematowi rankingu poświęciła czas nawet francuska telewizja, a twórca Taste Atlas wdał się w polemikę z dziennikarzami.