Dom handlowy Fortnum & Mason, założony w 1707 roku, zrezygnował z importu foie gras, pasztetu pozyskiwanego z wątróbek gęsi, i całkowicie rezygnuje ze sprzedaży tego produktu. Kontrowersyjny przysmak od wielu lat był przedmiotem kampanii społecznych, prowadzonych przez organizację PETA i wiele gwiazd, takich jak Roger Moore, komik Ricky Gervais czy aktorka Joanna Lumley, znana z popularnego serialu „Absolutnie fantastyczne”.
Decyzję o wycofaniu foie gras z oferty w 2009 roku podjął inny słynny londyński dom handlowy, Selfridges. Jednak jeden ze rzeźników z działu mięsnego Selfridges sprzedawał ten produkt „spod lady”. Szefowie sklepu odkryli ten proceder w 2012 roku i zwolnili osobę odpowiedzialną za sprzedaż foie gras.
Dom handlowy Fortnum & Mason rezygnuje ze sprzedaży foie gras
Głównym powodem protestów przeciwko foie gras jest okrucieństwo towarzyszące jego produkcji. Do stworzenia znanego z kuchni francuskiej pasztetu wykorzystuje się powiększone, nawet dziesięciokrotnie większe niż naturalne, wątroby zwierząt tuczonych karmą wtłaczaną za pomocą rury bezpośrednio do przełyku. Z tego powodu aktywiści na rzecz praw zwierząt nazywają foie gras „torturami w puszce”.
Kristina Tholstrup, żona zmarłego w 2017 roku Rogera Moore’a w rozmowie z „The Telegraph” wyraziła wdzięczność z powodu decyzji podjętej przez dom handlowy Fortnum & Mason. „Mój mąż przez lata działalności w organizacji PETA nakłaniał Fortnum & Mason do rezygnacji ze sprzedaży tego produktu przerażającego okrucieństwa. Wiem, że byłby zachwycony, gdyby usłyszał, że sklep w końcu podjął decyzję o usunięciu foie gras z półek”.