Sąd Najwyższy w Irlandii: bułki z Subwaya to nie pieczywo

Sąd Najwyższy w Irlandii ocenił, że bułki sprzedawane w lokalach sieci Subway należy traktować jak ciastka. Przyczyną jest ilość cukru dodawana do ciasta, z którego są wypiekane

Publikacja: 05.10.2020 16:24

Sąd Najwyższy w Irlandii: bułki z Subwaya to nie pieczywo

Foto: Fot: Raphael Noguiera/Unsplash

Fastfoodowa sieć Subway ma zwolenników na całym świecie. Decyzja sądu w Irlandii z ubiegłego tygodnia może zdziwić jednak nawet lojalnych fanów tej firmy. Zdaniem irlandzkiego Sądu Najwyższego pieczywo używane w restauracjach Subwaya nie może być traktowane jak pieczywo, a jedynie jako ciasto.

Sąd: bułki w Subwayu to nie pieczywo, a ciastka. Dlaczego?

Za taką interpretacją nie stoi złośliwość sędziów, a przepisy podatkowe. W przypadku Subwaya, a konkretnie franczyzobiorcy marki, irlandzkiej spółki Bookfinders Ltd., chodziło o unikanie płacenia VAT-u, który nie jest naliczany w tym kraju w przypadku firm oferujących produkty podstawowe, takie jak kawa, herbata czy kanapki.

Czytaj też: Ozaku: co sprawia, że ta japońska wołowina jest tak droga?

W przypadku Subwaya zawartość cukru w cieście, z którego wypiekane są bułki serwowane w lokalach tej sieci, nie pozwoliła uznać ich za pieczywo czyli produkt podstawowy.

Zawartość cukru aż pięciokrotnie przekracza maksymalny poziom dozwolony w przypadku pieczywa. Według przepisów obowiązujących w Irlandii, cukier może stanowić maksymalnie 2% masy mąki wykorzystanej do wypieku pieczywa. W przypadku kanapek Subwaya jest to aż 10%.

To nie pierwszy raz, kiedy skład pieczywa wykorzystywanego w lokalach sieci Subway budzi emocje. W 2014 roku firma została skrytykowana za wykorzystywanie w pieczywie azodikarbonamidu, składnika używanego między innymi do produkcji wykładzin.

Subway zapowiedział, że ten składnik – wcześniej zakazany w między innymi w UE i w Australii – zniknie z wszystkich produktów oferowanych w lokalach tej sieci.

Kuchnia
Dzień Czekolady: oto największa czekoladowa fontanna na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Kuchnia
Atrakcyjność fizyczna zależy od tego, co jemy na śniadanie. Czego unikać?
Kuchnia
Polski specjał wśród najlepszych rodzajów pieczywa na świecie. „Cudownie prosty”
Kuchnia
Od czego zależy to, czy zamawiasz dania wegetariańskie? Badacze mają odpowiedź
Kuchnia
„Ryż wołowy”: koreańska hybryda będzie przełomem w gastronomii?