Szukaj

W filmie o Bourdainie jego głosem mówi sztuczna inteligencja

Reżyser „Roadrunnera”, nowego dokumentu o Anthonym Bourdainie umieścił w filmie kilka cytatów słynnego szefa kuchni i podróżnika. Nie wypowiada ich jednak Bourdain, robi to sztuczna inteligencja imitując jego głos. Dlaczego?

„Roadrunner” to jeden z najbardziej oczekiwanych filmów dokumentalnych tego sezonu. Opowieść o Anthonym Bourdainie autorstwa Morgana Neville’a, amerykańskiego dokumentalisty nagrodzonego Oscarem, to intymny portret ostatnich lat życia człowieka, którego znaliśmy jako podróżnika, smakosza, szefa kuchni i gwiazdę telewizji. Jaki Bourdain był naprawdę? Neville postanowił pokazać to w swoim filmie „Roadrunner”.

Czytaj też: Twórca filmu dokumentalnego o Anthonym Bourdainie: „Tony bał się, że skończy w bufecie smażąc omlety”

Główny kłopot Neville’a polegał na tym, że Anthony Bourdain zmarł w 2018 roku, więc reżyser mógł posiłkować się tylko archiwalnymi materiałami, a także opowieściami przyjaciół i dawnych współpracowników amerykańskiego szefa kuchni. Neville chciał jednak więcej – Bourdain był autorem wielu niezwykle barwnych, dowcipnych i ciekawych opowieści, problem jednak w tym, że tylko niektóre zostały zarejestrowane w formie audio lub wideo.

Co z pozostałymi opowieściami Bourdaina? Jak przekazać je w filmie dokumentalnym. Morgan Neville uciekł się do bardzo kontrowersyjnego rozwiązania: wykorzystał sztuczną inteligencję, która wygenerowała głos Anthony’ego Bourdaina i przemówiła jego głosem. O wykorzystaniu AI w produkcji filmu dokumentalnego „Roadrunner” Neville opowiedział w wywiadzie dla „New Yorkera”.

Neville’owi zależało na trzech cytatach, chciał żeby pojawiły się w jego filmie, dlatego wybrał rozwiązanie z wykorzystaniem sztucznej inteligencji. „Stworzyliśmy cyfrowy model jego głosu” – powiedział Neville w rozmowie z „New Yorkerem”.

W innym wywiadzie, dla amerykańskiego magazynu „GQ” Neville ujawnił, że testował cztery firmy specjalizujące się w rozwiązaniach z zakresu sztucznej inteligencji zanim wybrał tę, która była w stanie najwierniej naśladować głos Bourdaina. „Widzowie podczas oglądania filmu zapewne nie będą w stanie rozróżnić, które cytaty to dzieło sztucznej inteligencji” – przekonuje Neville w rozmowie i dodaje, że uzyskał zgodę rodziny Anthony’ego Bourdaina na taki zabieg, a jego bliscy są zadowoleni z efektu końcowego. „Tony też nie miałby nic przeciwko, chodziło tylko o to, by ożywić jego cytaty” – dodaje Neville w wywiadzie.

„Roadrunner”, film dokumentalny o Anthonym Bourdainie ma premierę 16 lipca na amerykańskiej platformie HBO Max. W polskim HBO na razie się nie pojawi.      

Zamknij
Zamknij