Firma Bimber Distillery, prowadzona w Wielkiej Brytanii przez polskich przedsiębiorców, Ewelinę Chruszczyk i Dariusza Płażewskiego, z sukcesami zdobywa brytyjski rynek swoją angielską whisky single malt. Teraz rozbudowuje się o kolejną rzemieślniczą destylarnię whisky – tym razem w szkockim Dunphail, na „świętej ziemi” dla wszystkich miłośników whisky. Polsko-brytyjski producent single maltów zakłada, że w nowej lokalizacji Bimber Distillery będzie mogło produkować 200 tys. litrów alkoholu rocznie. W ten sposób w ofercie firmy pojawi się szkocka whisky.
Bimber Distillery: polska whisky ze Szkocji
„Naszym celem jest tworzenie whisky o charakterystycznych profilach, które zostały ukształtowane przez tradycyjną produkcję. Jednocześnie staramy się budować destylarnię, która zachęca ludzi do działania, myślenia i picia w inny sposób – a nas prowokuje do bycia liderem poprzez zmniejszenie naszego wpływu na środowisko ” – powiedział Płażewski w rozmowie z „The Spirits Business”.
By zredukować wpływ środowiskowy nowa destylarnia skupi się na produkcji efektywnej energetycznie i oszczędnej pod względem zużywanej wody, a pozbawione plastiku opakowania mają być produkowane lokalnie. Płażewski zapowiedział również, że na terenie zakupionej w Dunphail działki chce stworzyć las, który ma powstać dzięki sadzeniu jednego drzewa po sprzedaży każdej beczki whisky wyprodukowanej przez Bimber Distillery.
Czytaj też: Whisky będzie „zielona”: destylarnie przechodzą na wodór
Oprócz rozwiązań, które mają pomóc w „zielonej” produkcji whisky, w destylarni znajdą się m.in. słodownia, piec do wypalania lokalnego jęczmienia oraz nowoczesne centrum dla zwiedzających. Wraz z rozszerzeniem działalności na Szkocję Płażewski planuje też zmienić dotychczasową siedzibę, znajdującą się w Park Royal w zachodnim Londynie.