Produkcja whisky czy bourbona nie jest zajęciem dla ludzi, którym brakuje cierpliwości – proces wytwarzania tego trunku długo, wymaga stosowania dość archaicznych metod produkcji i zakłada konieczność zamrożenia zainwestowanych pieniędzy na długi okres, do momentu, gdy alkohol starzony w beczkach będzie można przelać do butelek i sprzedać. Po drodze jednak mniej więcej jedna piąta trunku wyparowuje, to skutek uboczny stosowania tradycyjnych metod produkcji.
To może się zmienić dzięki technologii opracowywanej przez założycieli amerykańskiej firmy Bespoken Spirits, Stuarta Aarona i Martina Janouska, twórców metody pozwalającej „filtrować” alkohol (pod wpływem wysokiego ciśnienia i temperatury) przez drewno. Dzięki tej technologii trunek ma uzyskiwać charakterystyczny smak i kolor zaledwie kilku dni, zamiast kilku lat.
Czytaj też: Whisky organiczna już w Polsce. Czym różni się od „zwykłej”?
Bespoken Spirits nie jest jedyną firmą na świecie – ani nawet w Dolinie Krzemowej – która pracuje nad technologiami błyskawicznego starzenia whisky czy bourbona. „New York Times” wspomina co najmniej o dwunastu innych, które twierdzą również, że są w stanie całkowicie pominąć proces dojrzewania whisky w beczce. Wiele z nich, jak Endless West z San Francisco, uzyskało miliony dolarów finansowania od inwestorów. „Dzięki współczesnemu materiałoznawstwu i analizie danych możemy zmienić ten przestarzały przemysł” – powiedział Stuart Aaron.
Krytycy i eksperci póki co odrzucają sztucznie postarzany alkohol, broniąc tradycji i prestiżu branży. Ich sceptycyzm ma podstawy w dotychczasowych próbach postarzania whisky czy bourbona i metodach wykorzystujących m.in. karmel i sadzę, opracowanych pod koniec XIX wieku, które w 1906 roku zostały zabronione amerykańską ustawą o czystości żywności i leków. Niektóre z technik, takie jak podgrzewane magazyny, zostały jednak zaadaptowane przez producentów w kolejnych dekadach. W ostatnich latach do produkcji wykorzystywano też mniejsze beczki, a pomysł Bespoken Spirits jest po prostu kolejnym krokiem w ewolucji branży, wykorzystującym współczesne możliwości.