Opuszczony hotel na Costa del Sol w Hiszpanii ożyje. Metamorfoza kolosa

Opuszczony hotel w kurorcie na Costa del Sol w Hiszpanii od kilkunastu lat stoi pusty. Ogromny obiekt otrzyma nowe życie. Kto w nim zamieszka?

Aktualizacja: 09.01.2024 10:10 Publikacja: 08.01.2024 10:47

Miasto Rincon de la Victoria w hiszpańskiej Andaluzji. Budynek hotelu znajduje się w głębi miasta, a

Miasto Rincon de la Victoria w hiszpańskiej Andaluzji. Budynek hotelu znajduje się w głębi miasta, ale dzięki temu ma widok na morze.

Foto: Moskito12, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Malowniczo położony hotel Nuestra Señora de la Victoria w andaluzyjskiej miejscowości Rincon de la Victoria nad Morzem Śródziemnym stoi pusty od 2010 roku, kiedy zbankrutował jego ówczesny właściciel. Jest jednak pomysł na tchnienie nowego życia w niszczejący budynek. Kiedy pojawią się w nim znowu ludzie?

Hiszpania: opuszczony hotel na Costa del Sol

Malownicze miasteczko Rincon de la Victoria w nadmorskim andaluzyjskim regionie Costa del Sol to popularny kierunek wśród tych, którzy pragną wypocząć na słonecznej, piaszczystej plaży nad Morzem Śródziemnym w otoczeniu palm, a w zasięgu ręki mieć ciekawe atrakcje turystyczne. Do centrum znajdującej się kilkanaście kilometrów na zachód Malagi można stąd dojechać pociągiem lub samochodem w niecałe pół godziny.

Czytaj więcej

Dwa domy z Polski wśród najlepszych na świecie w 2023 roku. Sukces Polaków

Jednak szczęście nie uśmiechnęło się do znajdującego się w Rincon de la Victoria hotelu Nuestra Señora de la Victoria pomimo atrakcyjnego umiejscowienia budynku. Hotel wybudowano na wzgórzu, a z jego okien rozpościera się szeroki widok na morze i miasteczko.

Mogłoby się wydawać, że to doskonała lokalizacja — i żyła złota dla każdego inwestora. Jednak od 14 lat hotel Nuestra Señora de la Victoria stoi pusty. Budynek popada przez to w ruinę, choć został zabezpieczony przed wandalami czy nielegalnymi mieszkańcami (tzw. okupas), którzy w Hiszpanii stali się utrapieniem dla wielu właścicieli nieruchomości.

Pojawił się pomysł na to, w jaki sposób wykorzystać ogromny ośmiopiętrowy budynek. Nuestra Señora de la Victoria nie będzie odtąd obiektem hotelowym, ale apartamentowcem — i to szczególnego rodzaju.

Mieszkańcami dawnego hotelu, a przyszłego apartamentowca, mają być osoby w wieku 65 lat oraz starsze. Taki właśnie plan na zagospodarowanie ma grupa inwestorów z Malagi i Madrytu, którzy niedawno przejęli budynek. Hotel ma oferować apartamenty seniorom.

Cena dawego hotelu wynosi ponad osiem i pół miliona euro. Szacuje się, że ogólny koszt zaadaptowania obiektu na cele mieszkalne, wraz z ceną jego zakupu, wyniesie między 12 a 15 milionów euro.

Na razie jednak nie wiadomo, jak obiekt będzie wyglądał po renowacji i zaadaptowaniu go pod kątem potrzeb przyszłych mieszkańców.

Hiszpania: opuszczony hotel w nowej odsłonie

Budynek hotelu Nuestra Señora de la Victoria powstał pod koniec lat 60. ubiegłego stulecia. Jednym z jego ostatnich właścicieli była sieć hoteli Summa Hoteles. W 2010 roku firma zbankrutowała i hotel zamknięto.

Później obiekt przejęła katolicka organizacja charytatywna Hermandades del Trabajo Centro de Madrid, jednak budynek wciąż stał pusty — i bardzo szybko stał się celem wandali. Aby ich powstrzymać, władze miasteczka Rincon de la Victoria zarządziły, aby właściciel budynku zatrudnił ochroniarzy mających go strzec przez całą dobę.

Skąd pomysł na takie, a nie inne zagospodarowanie budynku dawnego hotelu? W rozmowie z „Sur” przedstawiciel nowych właścicieli obiektu uzasadnia tę decyzję rosnącym zapotrzebowaniem na obiekty mieszkalne przystosowane do potrzeb seniorów. Do Malagi i jej okolic napływa coraz więcej osób w starszym wieku, pragnących spędzić emeryturę na urokliwym południu Hiszpanii.

Jak na razie inwestorzy zbierają niezbędna pozwolenia, aby ruszyć z remontem hotelu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem, pierwsi mieszkańcy wprowadzą się do nowych apartamentów w 2026 roku.

Malowniczo położony hotel Nuestra Señora de la Victoria w andaluzyjskiej miejscowości Rincon de la Victoria nad Morzem Śródziemnym stoi pusty od 2010 roku, kiedy zbankrutował jego ówczesny właściciel. Jest jednak pomysł na tchnienie nowego życia w niszczejący budynek. Kiedy pojawią się w nim znowu ludzie?

Hiszpania: opuszczony hotel na Costa del Sol

Pozostało 90% artykułu
Hotele
Hotel z Krakowa wśród najlepszych w Europie. Stoi w najstarszej części miasta
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Hotele
Najbogatszy Europejczyk podbija kolejny rynek. Nowy etap walki o perłę Wenecji
Hotele
W Norwegii powstaje hotel dla turystów zmęczonych upałami. Wyrośnie w Arktyce
Hotele
Najsłynniejszy hotel w Ukrainie na sprzedaż. Dochód wesprze budżet państwa
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy