Dwa wieżowce na pustyni. To będzie hotel, jakiego świat nie widział

Twórcy realizowanego w Arabii Saudyjskiej projektu Neom ujawnili kolejny wpisujący się w niego „region”. To Epicon – luksusowy ośrodek zamknięty w dwóch wieżowcach, które staną na pustyni.

Publikacja: 23.11.2023 07:29

Dwie wieże będą mierzyć odpowiednio 225 i 275 metrów. Pomieszczą ultraluksusowy hotel z 55 pokojami

Dwie wieże będą mierzyć odpowiednio 225 i 275 metrów. Pomieszczą ultraluksusowy hotel z 55 pokojami i apartamentami. Z okien obiektu będzie się roztaczać spektakularny widok na morze, pustynię i góry..

Foto: NEOM

Właśnie ujawniono kolejną część megaprojektu Neom, którego pomysłodawcą jest książę Muhammad ibn Salman. Epicon ma być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, mieszczącym się w dwóch wieżowcach, wyrastających wprost z piaszczystego wybrzeża.

Neom: wieżowce Epicon na pustyni w Arabii Saudyjskiej

Książę Muhammad ibn Salman zamierza „ocieplić” wizerunek Arabii Saudyjskiej i otworzyć swój kraj na turystów oraz nowych mieszkańców – przede wszystkim tych dysponujących grubymi oraz bardzo grubymi portfelami. Z kraju polegającego na paliwach kopalnych Arabia Saudyjska ma stać się nowoczesnym, przyjaznym środowisku i ludziom kierunkiem, oferującym usługi na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej

Watykan otworzył drzwi do „miasta umarłych”, po raz pierwszy w historii

Twórcy tyleż spektakularnego, co kontrowersyjnego projektu Neom kontynuują pracę nad swoimi „miastami przyszłości” i ultraluksusowymi ośrodkami wypoczynkowymi. Jego kolejną odsłoną jest Epicon – kompleks, który powstanie na wybrzeżu zatoki Akaba w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej.

Patrząc na wizualizacje budynku, projekt robi tym większe wrażenie, że stoi na płaskim, piaszczystym terenie. Zadziwia swoją strzelistą formą, z której na boki wyrastają „ramiona”. Całość przypomina nieco morską platformę wiertniczą. W przypadku starającej się odchodzić od paliw kopalnych Arabii Saudyjskiej może wydać się odrobinę komiczne.

Jak informują twórcy projektu, dwie wieże będą mierzyć odpowiednio 225 i 275 metrów. Pomieszczą ultraluksusowy hotel z 55 pokojami i apartamentami. Z okien obiektu będzie się roztaczać spektakularny widok na morze, pustynię i góry.

Do całego założenia będzie przynależeć również luksusowe osiedle, usytuowane tuż nad brzegiem morza. Znajdzie się w nim 120 apartamentów i 45 willi do wynajęcia lub kupienia. Goście całego kompleksu będą mieli do dyspozycji klub, wysokiej klasy restauracje, sklepy z najwyższe półki, spa, centrum rekreacyjne, bibliotekę i przestrzenie biurowe.

Epicon: enklawa luksusu nad Morzem Czerwonym

Twórcy megaprojektu Neom nad zatoką Akaba zapowiedzieli jak dotąd budowę sześciu „regionów” – Epicon jest ostatnim z nich. Docelowo ma powstać dziesięć takich megaprojektów i wszystkie będą znajdować się w dość bliskim sąsiedztwie.

Przedsięwzięcie ma finansowanie ze strony saudyjskiego rządu, a także prywatnych inwestorów z kraju i zagranicy. Budżet Neom szacuje się na około 500 miliardów dolarów.

Niedawno ogłoszono uruchomienie piątego projektu o nazwie Leyja. Będą się na niego składać trzy spektakularne górskie hotele. Ich projektantami są znani architekci: Chris van Duijn, Mario Cucinelli i Shaun Killa. Podobnie zatem jak Epicon, będzie to ośrodek wypoczynkowy.

W trakcie budowy znajduje się obecnie kompleks The Line, który budzi spore kontrowersje – przede wszystkim w gronie obrońców przyrody. Będzie to długie na 170 metrów i szerokie na zaledwie 200 metrów megamiasto, pokryte lustrzaną elewacją i wchodzące z głębi lądu w wody Morza Czerwonego.

Pozostałe „regiony” to: nadmorski kurort Sindalah, górskie miasto i zarazem ośrodek narciarski Trojena oraz Oxagon – ultranowoczesne i ekologicznie centrum badań i innowacji oraz ośrodek handlu i transportu, w którym również będzie można zamieszkać.

Właśnie ujawniono kolejną część megaprojektu Neom, którego pomysłodawcą jest książę Muhammad ibn Salman. Epicon ma być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, mieszczącym się w dwóch wieżowcach, wyrastających wprost z piaszczystego wybrzeża.

Neom: wieżowce Epicon na pustyni w Arabii Saudyjskiej

Pozostało 91% artykułu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku
Hotele
Polacy zaprojektowali butikowy hotel w Paryżu. Wewnątrz dzieła polskich artystów
Hotele
Butikowy hotel z Krakowa jednym z najlepszych w Europie. Zdecydowało 1348 głosów
Hotele
Opuszczony hotel na Costa del Sol w Hiszpanii ożyje. Metamorfoza kolosa
Hotele
Butikowy hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Prestiżowa nagroda