Dwa wieżowce na pustyni. To będzie hotel, jakiego świat nie widział

Twórcy realizowanego w Arabii Saudyjskiej projektu Neom ujawnili kolejny wpisujący się w niego „region”. To Epicon – luksusowy ośrodek zamknięty w dwóch wieżowcach, które staną na pustyni.

Publikacja: 23.11.2023 07:29

Dwie wieże będą mierzyć odpowiednio 225 i 275 metrów. Pomieszczą ultraluksusowy hotel z 55 pokojami

Dwie wieże będą mierzyć odpowiednio 225 i 275 metrów. Pomieszczą ultraluksusowy hotel z 55 pokojami i apartamentami. Z okien obiektu będzie się roztaczać spektakularny widok na morze, pustynię i góry..

Foto: NEOM

Właśnie ujawniono kolejną część megaprojektu Neom, którego pomysłodawcą jest książę Muhammad ibn Salman. Epicon ma być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, mieszczącym się w dwóch wieżowcach, wyrastających wprost z piaszczystego wybrzeża.

Neom: wieżowce Epicon na pustyni w Arabii Saudyjskiej

Książę Muhammad ibn Salman zamierza „ocieplić” wizerunek Arabii Saudyjskiej i otworzyć swój kraj na turystów oraz nowych mieszkańców – przede wszystkim tych dysponujących grubymi oraz bardzo grubymi portfelami. Z kraju polegającego na paliwach kopalnych Arabia Saudyjska ma stać się nowoczesnym, przyjaznym środowisku i ludziom kierunkiem, oferującym usługi na najwyższym poziomie.

Czytaj więcej

Watykan otworzył drzwi do „miasta umarłych”, po raz pierwszy w historii

Twórcy tyleż spektakularnego, co kontrowersyjnego projektu Neom kontynuują pracę nad swoimi „miastami przyszłości” i ultraluksusowymi ośrodkami wypoczynkowymi. Jego kolejną odsłoną jest Epicon – kompleks, który powstanie na wybrzeżu zatoki Akaba w północno-zachodniej części Arabii Saudyjskiej.

Patrząc na wizualizacje budynku, projekt robi tym większe wrażenie, że stoi na płaskim, piaszczystym terenie. Zadziwia swoją strzelistą formą, z której na boki wyrastają „ramiona”. Całość przypomina nieco morską platformę wiertniczą. W przypadku starającej się odchodzić od paliw kopalnych Arabii Saudyjskiej może wydać się odrobinę komiczne.

Jak informują twórcy projektu, dwie wieże będą mierzyć odpowiednio 225 i 275 metrów. Pomieszczą ultraluksusowy hotel z 55 pokojami i apartamentami. Z okien obiektu będzie się roztaczać spektakularny widok na morze, pustynię i góry.

Do całego założenia będzie przynależeć również luksusowe osiedle, usytuowane tuż nad brzegiem morza. Znajdzie się w nim 120 apartamentów i 45 willi do wynajęcia lub kupienia. Goście całego kompleksu będą mieli do dyspozycji klub, wysokiej klasy restauracje, sklepy z najwyższe półki, spa, centrum rekreacyjne, bibliotekę i przestrzenie biurowe.

Epicon: enklawa luksusu nad Morzem Czerwonym

Twórcy megaprojektu Neom nad zatoką Akaba zapowiedzieli jak dotąd budowę sześciu „regionów” – Epicon jest ostatnim z nich. Docelowo ma powstać dziesięć takich megaprojektów i wszystkie będą znajdować się w dość bliskim sąsiedztwie.

Przedsięwzięcie ma finansowanie ze strony saudyjskiego rządu, a także prywatnych inwestorów z kraju i zagranicy. Budżet Neom szacuje się na około 500 miliardów dolarów.

Niedawno ogłoszono uruchomienie piątego projektu o nazwie Leyja. Będą się na niego składać trzy spektakularne górskie hotele. Ich projektantami są znani architekci: Chris van Duijn, Mario Cucinelli i Shaun Killa. Podobnie zatem jak Epicon, będzie to ośrodek wypoczynkowy.

W trakcie budowy znajduje się obecnie kompleks The Line, który budzi spore kontrowersje – przede wszystkim w gronie obrońców przyrody. Będzie to długie na 170 metrów i szerokie na zaledwie 200 metrów megamiasto, pokryte lustrzaną elewacją i wchodzące z głębi lądu w wody Morza Czerwonego.

Pozostałe „regiony” to: nadmorski kurort Sindalah, górskie miasto i zarazem ośrodek narciarski Trojena oraz Oxagon – ultranowoczesne i ekologicznie centrum badań i innowacji oraz ośrodek handlu i transportu, w którym również będzie można zamieszkać.

Właśnie ujawniono kolejną część megaprojektu Neom, którego pomysłodawcą jest książę Muhammad ibn Salman. Epicon ma być luksusowym ośrodkiem wypoczynkowym, mieszczącym się w dwóch wieżowcach, wyrastających wprost z piaszczystego wybrzeża.

Neom: wieżowce Epicon na pustyni w Arabii Saudyjskiej

Pozostało 91% artykułu
Hotele
W Norwegii powstaje hotel dla turystów zmęczonych upałami. Wyrośnie w Arktyce
Materiał Promocyjny
Naszą siłą jest różnorodność
Hotele
Najsłynniejszy hotel w Ukrainie na sprzedaż. Dochód wesprze budżet państwa
Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Akcje Specjalne
Dekarbonizacja gospodarki bez wodoru będzie bardzo trudna
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Materiał Promocyjny
Sztuczna inteligencja może być wykorzystywana w każdej branży