Najciekawsze budynki, które powstaną w 2025 roku. Muzea, wieżowce i Expo w Osace

Rok 2025 w architekturze będzie niezwykle ciekawy. Wybraliśmy najbardziej intrygujące obiekty, których budowa dobiegnie końca w najbliższych miesiącach.

Publikacja: 03.01.2025 04:54

Grand Ring w Osace będzie największą współczesną konstrukcją wykonaną z drewna. Obwód obiektu ma mie

Grand Ring w Osace będzie największą współczesną konstrukcją wykonaną z drewna. Obwód obiektu ma mierzyć dwa kilometry.

Foto: Expo Osaka 2025

Jednym z najbardziej oczekiwanych budynków, które zostaną ukończone w 2025 roku, jest „Wielki Krąg” – miejsce, które ma być centrum wydarzeń tegorocznego Expo w japońskiej Osace. 

Expo, które rozpoczyna się w kwietniu tego roku, będzie jednym z najbardziej spektakularnych wydarzeń 2025 roku, także architektonicznie. Jednak równie ciekawe obiekty powstają także w innych krajach. Oto siedem obiektów, które odmienią oblicze miast, w których powstają, a przy okazji staną się magnesem przyciągającym miłośników architektury.

Najciekawsze budynki w Europie w 2025 roku

Pierwszy z budynków powstaje w Mannheim w dzielnicy Franklin Mitte. Mowa o oryginalnym, kolorowym apartamentowcu o nazwie „O” autorstwa architektów z biura MVRDV z Rotterdamu.

Zgodnie ze nazwą, prostopadłościenny budynek z niebieską szklaną fasadą ma przypominać literę „O” – jego centralna część jest pusta. Budynek stanowi część większego założenia, w ramach którego powstaną trzy inne bloki, których kształty będą nawiązywać do liter „H”, „M” i „E”. Razem będą tworzyć angielskie słowo „home”, czyli „dom”.

Inny ciekawy kompleks mieszkalny powstaje w dzielnicy Nieuw Zuid w Antwerpii, jego autorem jest japoński architekt Shigeru Ban. Poza stalą i betonem głównym budulcem dwóch apartamentowców jest drewno, co ma zmniejszyć negatywny wpływ budowy i dalszego funkcjonowania budynków na środowisko.

Czytaj więcej

Futurystyczny dom w Kijowie. To ma być minimalistyczna „arka przyszłości”

Kompleks o nazwie „Ban” nawiązuje do architektury japońskiej, podobnie jak projekt całego obszaru wokół nich. Projekt ma zapewnić mieszkańcom najlepsze możliwe warunki do życia i relaksu, w bliskości z naturą.

Kolejne obiekty to budynki użyteczności publicznej. W Rotterdamie powstaje Muzeum Migracji „Fenix” projektu chińskiego biura MAD Architects – to pierwszy projekt Chińczyków w Europie, na rodzinym rynku od lat robią furorę swoimi śmiałymi projektami. W przypadku Fenixa największe wrażenie z pewnością robi stalowa struktura wieńcząca dach rozległego budynku dawnego magazynu nad Mozą.

Ciekawa będzie też przyszła ekspozycja muzeum. Będzie ona opowiadała historię światowej migracji w relacji do architektury, sztuki i fotografii.

Budynek w Parku Narodowym Butrint w Albanii.

Budynek w Parku Narodowym Butrint w Albanii.

Foto: Brick Visual

Kolejny imponujący obiekt w Europie, którego ukończenie planowane jest na 2025 rok, będzie się znajdował na terenie Parku Narodowego Butrint w Albanii. Kompleks projektu słynnego japońskiego architekta Kengo Kumy będzie funkcjonował jako centrum obsługujące zwiedzających park, w którym znajdą się przestrzenie edukacyjne i kulturalne.

Najciekawsze budynki na świecie w 2025 roku 

Cały świat czeka na tegoroczne Expo w Osace. Centralnym obiektem tego wydarzenia będzie wspomniany już „Grand Ring” czyli „Wielki Krąg” projektu japońskiego architekta Sou Fujimoto, który zbudowano na sztucznej wyspie u wybrzeży miasta.

O wyjątkowości budynku świadczy jego konstrukcja i skala — głównym budulcem jest drewno, zaś obwód kręgu ma aż dwa kilometry. To jedna z największych drewnianych struktur na świecie.

Dwa ostatnie obiekty powstaną w Abu Zabi i nie ma zaskoczenia, że skoro jesteśmy w stolicy Zjednoczonych Emiratów Arabskich, to obydwa budynki będą miały wielki rozmach.

Pierwszy z nich to oddział Muzeum Guggenheima autorstwa Franka Gehry’ego, który odpowiada też za projekt Muzeum Guggenheima w Bilbao. Monumentalny obiekt powstaje na wyspie Saadiyat, a jego architektura nawiązuje do siostrzanej instytucji w Kraju Basków — choć skala budynku jest znacznie większa.

Foto: Zayed National Museum/Foster + Partners

Druga, niezwykle efektowna instytucja, która otworzy się w 2025 roku w Abu Zabi, to gmach Muzeum Narodowego im. Szejka Zajida projektu brytyjskiej pracowni Foster + Partners. Rozległy budynek będzie „wtopiony” w specjalnie usypane wzniesienie, a wieńczyć go będą spektakularne, wyrastające niemal pionowo „skrzydła” ze stali i szkła.

Struktury te będą pełnić nie tylko funkcję estetyczną. Są to panele solarne, które jednocześnie zapewnią całemu budynkowi odpowiednią wentylację i regulację temperatury.

Architektura
Opuszczony kościół zmieni się w basen. To projekt słynnych architektów
Architektura
Osiedle w Europie zaprojektowane przez AI. To pierwszy taki projekt na świecie
Architektura
Metamorfoza opuszczonego kolosa. To będzie nowa atrakcja turystyczna Barcelony
Architektura
Europejska ikona brutalizmu nie zostanie wyburzona. „Betonowe piekło” do remontu
Materiał Partnera
Konieczność transformacji energetycznej i rola samorządów
Architektura
Słynny most w Londynie do wyburzenia? Zły stan perły XIX-wiecznej architektury