Reklama
Rozwiń

Polski projektant wśród najlepszych na świecie. „Ma oko do niezwykłych połączeń”

Znamy wyniki prestiżowego konkursu Dezeen Awards 2024. Tytuł młodego architekta wnętrz 2024 roku trafił do katowickiej pracowni Mistovia zajmującej się projektowaniem wnętrz, prowadzonej przez Marcina Czopka.

Publikacja: 27.12.2024 17:05

Marcin Czopek prowadzi katowicką pracownię Mistovia.

Marcin Czopek prowadzi katowicką pracownię Mistovia.

Foto: Marta Różycka

W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Dezeen Awards 2024 pojawił się mocny polski akcent w osobie katowickiego architekta wnętrz Marcina Czopka. Jury konkursu postanowiło przyznać mu tytuł najlepszego młodego architekta wnętrz.

Marcin Czopek z nagrodą Dezeen Awards 2024

Dezeen Awards to doroczny konkurs, którego organizatorem jest wydawca cenionego magazynu „Dezeen”, poświęconego designowi i architekturze. W gronie jury zasiada ponad 90 znanych przedstawicieli świata architektury i designu z całego świata, w tym 15 specjalistów zajmujących się zrównoważonym rozwojem – dziedziną, do której organizatorzy konkursu przykładają szczególnie dużą wagę.

Nagrody przyznawane są w ponad 50 kategoriach. Wyróżniane są zarówno projekty budynków, wnętrz czy przedmiotów, ale też architekci i designerzy działający w różnych dziedzinach.

Czytaj więcej

W jaki sposób zademonstrować zamożność? Nowe zjawisko w świecie dóbr luksusowych

W kategorii wschodzących talentów w dziedzinie architektury wnętrz w tym roku zwyciężył polski architekt Marcin Czopek. Założycielowi katowickiego biura Mistovia jury przyznało tytuł młodego architekta wnętrz roku 2024.

Reklama
Reklama

Pracownia Mistovia specjalizuje się w projektowaniu przestrzeni prywatnych. Jury doceniło nietuzinkowe podejście Marcina Czopka do projektowania wnętrz domów i apartamentów, a zarazem spójność koncepcji, które wychodzą z jego pracowni.

„Posługując się przestrzenią jako materiałem, studio tworzy eklektyczne projekty wnętrz domów i mieszkań, które łączy niezliczone wzory, tekstury i kolory przy zachowaniu fundamentalnej użyteczności” – czytamy w werdykcie jurorów konkursu Dezeen Awards.

Foto: ONI Studio

Chwaląc kreatywność Marcina Czopka, jury dodaje: „Łącząc lastryko z betonem lub fornirem drewnianym i cegłami szklanymi, studio szybko zyskało pozycję specjalisty w zakresie budownictwa mieszkaniowego, mającego oko do niezwykłych połączeń, które nigdy nie mają negatywnego wpływu na aspekt praktyczny”.

Marcin Czopek: kim jest architekt wnętrz roku 2024?

Marcin Czopek ukończył architekturę na Politechnice Śląskiej w Gliwicach w 2017 roku. Tuż po studiach dołączył do zespołu multidyscyplinarnego biura projektowego Brokat z Katowic. Później Czopek założył własne biuro projektowe Mistovia, również z siedzibą w Katowicach.

Reklama
Reklama

Projekty Czopka i współpracujących z nim architektów charakteryzują się śmiałymi i pomysłowymi, a zarazem wyrafinowanymi zestawieniami kolorów, tekstur i wzorów. Wysmakowane wnętrza łączą w sobie nowoczesne materiały z vintage’owymi meblami i dekoracjami. Czerpiąc inspiracje z architektury modernistycznej, Marcin Czopek wypracował własny, nieszablonowy styl.

Jednym z najnowszych projektów biura Mistovia, który przykuł uwagę zarówno polskich, jak i zagranicznych branżowych mediów, jest wnętrze 45-metrowego mieszkania na warszawskiej Pradze. Znajduje się ono w kamienicy pochodzącej z lat 50. ubiegłego wieku, którą zaprojektowali architekci Jerzy Gieysztor i Jerzy Kumelowski.

Redakcja „Dezeen” określiła koncepcję Mistovii jako „wyszukaną układankę kontrastujących ze sobą wzorów”. Wnętrza obfitują w designerskie meble i dekoracje z różnych epok, a nowoczesne elementy dekoracyjne i materiały nadają mu świeżego i niebanalnego charakteru.

W tegorocznej edycji międzynarodowego konkursu Dezeen Awards 2024 pojawił się mocny polski akcent w osobie katowickiego architekta wnętrz Marcina Czopka. Jury konkursu postanowiło przyznać mu tytuł najlepszego młodego architekta wnętrz.

Marcin Czopek z nagrodą Dezeen Awards 2024

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Reklama
Architektura
Willa na Ukrainie o krok od „architektonicznego Oscara”. Stal, szkło i bazalt
Architektura
Warszawski MSN wyróżniony. Awans na listę najlepszych na świecie
Architektura
Willa z Wrocławia wśród najpiękniejszych domów świata. Prestiżowe wyróżnienie
Architektura
Luksusowe „miasto-ogród” na pustyni. Przełomowy projekt wyrośnie obok Dubaju
Architektura
Wielka atrakcja turystyczna Paryża otwarta. Koniec remontu perły stolicy Francji
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama