Targ z Mazowsza wśród najlepszych projektów w Europie. Prestiżowe wyróżnienie

Targ w Błoniu projektu Aleksandry Wasilkowskiej ma szansę na zwycięstwo w konkursu EU Mies van der Rohe Award 2024. To najważniejsza architektoniczna nagroda na kontynencie. Obiekt projektu Aleksandry Wasilkowskiej trafił na tzw. krótką listę.

Publikacja: 19.01.2024 12:29

Jurorzy konkursu EU Mies van der Rohe Award 2024 zaliczyli projekt rewitalizacji targowiska w podwar

Jurorzy konkursu EU Mies van der Rohe Award 2024 zaliczyli projekt rewitalizacji targowiska w podwarszawskim Błoniu autorstwa warszawskiej architektki Aleksandry Wasilkowskiej do 40 najlepszych projektów w Europie.

Foto: Nate Cook

Międzynarodowe grono ekspertów przedstawiło tak zwaną krótką listę obiektów, które będą walczyć o Mies van der Rohe Award, najważniejszą architektoniczną nagrodę w Europie.

Wśród wyróżnionych, obok muzeów, budynków użyteczności publicznej czy bibliotek, znalazł się projekt targowiska w miejscowości Błonie pod Warszawą.

Polskie targowiska na krótkiej liście konkursu EU Mies van der Rohe Award 2024

W konkursie EU Mies van der Rohe Award 2024 biorą udział setki pracowni architektonicznych z całej Europy, walcząc o główną nagrodę w jednej z ponad 20 kategorii. Konkurs wszedł właśnie na kolejny etap, w którym nie zabrakło polskiego akcentu.

Foto: Nate Cook

Coraz bliżej zwycięstwa jest projekt zrewitalizowanego targowiska w podwarszawskim Błoniu autorstwa warszawskiej architektki Aleksandry Wasilkowskiej. Znalazł się w gronie 40 najlepszych projektów z całej Europy.

Czytaj więcej

Najczarniejszy dom w Polsce. Nowy, radykalny projekt polskiego architekta

Nowy kompleks powstał na miejscu starego targowiska, które funkcjonowało tu od wielu dekad. W końcu jednak Gmina Błonie podjęła decyzję o rewitalizacji całego kompleksu, ponieważ jego stan nie odpowiadał standardom, jakie powinien spełniać targ rolny.

Konkurs rozpisany przez władze gminy wygrała właśnie propozycja Wasilkowskiej. Jak widać, projekt zyskał uznanie również w międzynarodowym gronie ekspertów w dziedzinie architektury i urbanistyki.

Foto: Nate Cook

„Bazary oferujące lokalne produkty rolne dostarczają zdrową i niedrogą żywność dla wszystkich grup społecznych, wspierając jednocześnie mikroprzedsiębiorców i wzmacniając więzy w lokalnej społeczności” – czytamy w uzasadnieniu decyzji jurorów o wyróżnieniu projektu targowiska w konkursie Mies van der Rohe Award 2024.

Targowisko w Błoniu pod Warszawą po rewitalizacji: miejsce spotkań, zieleń i biel

W miejscu zrewitalizowanego targowiska znajdowały się obskurne budki, w których sprzedawano produkty spożywcze od lokalnych producentów. Mimo swojego kiepskiego stanu bazar od wielu lat cieszył się dużą popularnością mieszkańców – to właśnie tutaj można było zaopatrzyć się w niedrogą żywność prosto od rolnika.

Niemniej kiepskie warunki sanitarne i brak podstawowej infrastruktury zadecydowały o konieczności przebudowania kompleksu. Po rewitalizacji targowisko lśni białym zadaszeniem o opływowych kształtach i pełni nie tylko funkcje bazaru, ale również kameralnego parku.

Wybór bieli był tu nieprzypadkowy – kolor ten skutecznie odbija promienie słoneczne, co daje wytchnienie w upalne dni. Wyposażone w drewniane siedzenia dachy chronią też przed deszczem.

Centrum targowiska stanowi bar, łączący się bezpośrednio z placem zabaw, który wyposażono w drewniane huśtawki w kształcie zwierząt. Na terenie całego kompleksu znajdują się ponadto stojaki na rowery, domki dla ptaków i owadów – i oczywiście stoliki z siedzeniami.

Po osiągnięciu odpowiedniej wysokości cień będą dawać również drzewa i krzewy, które wspierają jednocześnie bioróżnorodność tego niewielkiego obszaru. Ciekawym rozwiązaniem są też otwarte zbiorniki na deszczówkę spływającą z dachów. Woda przedostaje się z nich bezpośrednio do gleby, nawadniając rośliny rosnące na terenie całego targu.

Targowisko w Błoniu to nie jedyny projekt bazaru, który wyszedł spod ołówka Aleksandry Wasilkowskiej. Inny, dość podobny projekt, znajduje się w Białej Podlaskiej. Również ten kompleks utrzymano w podobnej estetyce: jego elementy są białe i minimalistyczne i charakteryzują się organicznymi formami.

Wyniki tegorocznej edycji konkursu EU Mies van der Rohe Award poznamy w kwietniu 2024 roku.

Międzynarodowe grono ekspertów przedstawiło tak zwaną krótką listę obiektów, które będą walczyć o Mies van der Rohe Award, najważniejszą architektoniczną nagrodę w Europie.

Wśród wyróżnionych, obok muzeów, budynków użyteczności publicznej czy bibliotek, znalazł się projekt targowiska w miejscowości Błonie pod Warszawą.

Pozostało 91% artykułu
Architektura
Wybrano najpiękniejszą winiarnię na świecie. To dzieło słynnego architekta
Architektura
„Luksusowy bunkier z ogrodem”. innowacyjny projekt znanego polskiego architekta
Architektura
Polskie muzeum z tytułem najlepszego na świecie. Sukces architektów z Warszawy
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Klimat a portfele: Czy koszty transformacji zniechęcą Europejczyków?
Architektura
Słynny budynek do wyburzenia. Przetrwał tylko 30 lat. „Od lat stoi pusty”