Budynek nad Bałtykiem wśród najpiękniejszych na świecie. „Unosi się w powietrzu”

Projekt budynku, który ma stanąć na bałtyckiej plaży nieopodal Gdańska został wyróżniony w konkursie architektonicznym International Architecture Awards. Obiekt, który na mieścić kameralną restaurację, to dzieło niemieckiego biura architektonicznego Kuczia Architect.

Publikacja: 31.08.2023 14:22

Autorem nagrodzonego projektu restauracji na plaży pod Gdańskiem jest niemieckie biuro architektonic

Autorem nagrodzonego projektu restauracji na plaży pod Gdańskiem jest niemieckie biuro architektoniczne Kuczia Architect.

Foto: Alek Pluta | nomadd-studio

Trwa dobra passa budynków projektowanych w Polsce. Do listy obiektów wyróżnionych w prestiżowych konkursach architektonicznych dołącza projekt restauracji autorstwa niemieckiego biura Kuczia Architect. Obiekt znalazł się w gronie finalistów konkursu, w którym oceniano projekty z całego świata.

Solarlux Beach Cabin w Gdańsku: restauracja na plaży wyróżniona w konkursie

The International Architectural Awards to impreza, która odbywa się co roku promująca architekturę oraz wzornictwo. Celem jest nagradzanie najlepszych projektów w takich kategoriach jak hotele, domy prywatne, pomniki, muzea czy obiekty komercyjne. Udział w nim biorą znane biura architektoniczne z całego świata.

Czytaj więcej

Polscy architekci z międzynarodowym wyróżnieniem. Nagroda za muzeum w Berlinie

W tym roku ramach konkursu wyróżniono 130 budynków i projektów urbanistycznych z ponad 20 krajów. W tegorocznej edycji wyróżniony został „Solarlux Beach Cabin” – projekt domku, który ma stanąć na plaży nad Bałtykiem nieopodal Gdańska. Za jego projekt odpowiada architekt Peter Kuczia, założyciel niemieckiej pracowni firmowanej jego nazwiskiem.

Solarlux Beach Cabin: nagroda w konkursie The International Architectural Awards

Forma „Solarlux Beach Cabin” jest prosta, ale zarazem wyjątkowa. Celem projektantów było to, by obiekt z dwuspadowym dachem przywoływał na myśl skojarzenia z domem rodzinnym. Minimalistyczna forma świetnie wpisuje się w otoczenie. Tradycyjną formę przełamują przeszklenia, zajmujące niemal połowę powierzchni ścian oraz dachu.

Dzięki temu rozwiązaniu goście restauracji będą mieli piękny widok na Bałtyk i plażę. Przeszklenia w Solarlux Beach Cabin sprawiają także, że obiekt sprawia wrażenie niezwykle lekkiego. Delikatności dodaje mu także to, że konstrukcja wzniesiona została na palach, by w jak najmniejszym stopniu ingerować w plażę. Budynek dzięki temu unosi się nad podłożem – podkreślają jurorzy konkursu.

Założona przez niemieckiego architekta Petera Kuczię pracownia Kuczia Architect zajmuje się projektowaniem budynków mieszkalnych, a także obiektów użyteczności publicznej. Ich styl jest charakterystyczny i spójny.

W swoich projektach Kuczia szczególną uwagę zwraca na łączenie nowoczesności z estetyką oraz oszczędnością rozwiązań. Energooszczędność, wykorzystanie energii słonecznej oraz niskie koszty eksploatacji są dla architekta równie istotne, co uzyskanie atrakcyjnego wizualnie, indywidualnego i niepowtarzalnego budynku, który odpowiada charakterowi miejsca, w którym się znajduje.

Architektura
Koniec słynnej willi na dachu bloku. Rusza rozbiórka najbrzydszego domu w Polsce
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Architektura
Paryż szykuje architektoniczną perłę na igrzyska. Była zamknięta przez lata
Architektura
Najmłodszy zabytek w Polsce do rozbiórki. Prywatna kaplica przetrwała 13 lat
Architektura
Zamek w Łapalicach z prestiżowym wyróżnieniem. „Nieskończony potencjał”
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Architektura
Takiej willi jeszcze w Polsce nie było. Powstanie w oparciu o antyczne założenia