Polscy architekci z międzynarodowym wyróżnieniem. Nagroda za muzeum w Berlinie

Warszawskie biuro architektoniczne WXCA, które zaprojektowało powstający w Warszawie nowy kompleks muzealny, zdobyło kolejną międzynarodową nagrodę. Tym razem doceniono projekt modernizacji Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie.

Publikacja: 31.07.2023 14:46

W projekcie architektów z WXCA jurorzy docenili między innymi jego śmiałość, a także wyjście poza ut

W projekcie architektów z WXCA jurorzy docenili między innymi jego śmiałość, a także wyjście poza utarte schematy.

Foto: WXCA

Architekci ze znanej warszawskiej pracowni WXCA zdobyli kolejne międzynarodowe wyróżnienie. Ich koncepcja zdobyła IV nagrodę w konkursie na projekt modernizacji siedziby Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Choć nie oznacza to zwycięstwa w konkursie, znalezienie się projektu wśród czterech najlepszych koncepcji to dla architektów z WXCA powód do ogromnej dumy.

Wyróżnienie dla Polaków za projekt Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie to jedno z najchętniej odwiedzanych muzeów w Berlinie – rocznie przewija się przez instytucję około miliona zwiedzających. Instytucja ogłosiła właśnie wyniki konkursu na modernizację swojej siedziby przy ulicy Invalidenstraße 43.

Czytaj więcej

W Rumunii otwarto jeden z najdłuższych mostów w Europie. „Golden Gate na Dunaju”

W konkursie wzięło udział 60 projektów z całego świata, do finału zakwalifikowało się 18. Zwycięską koncepcją okazała się propozycja pracowni GMP Architekten z Hamburga.

Zadaniem projektantów było stworzenie nowoczesnej i żywej przestrzeni, funkcjonalnej przestrzeni. Zwycięski projekt ma jak najlepiej odpowiadać nie tylko na potrzeby zwiedzających, a także pracowników naukowych.

WXCA

W projekcie architektów z WXCA jurorzy docenili między innymi jego śmiałość, a także wyjście poza utarte schematy. „Projekt zaskoczył nas całkowicie nowym ujęciem sytuacji wejściowej. System łagodnie opadających ku wejściu pochylni, mądrze zakomponowanych między koronami drzew, prowadzi do ogólnodostępnej przestrzeni wejściowej zlokalizowanej w podziemiu istniejącego budynku. Nowa fasada jest zapraszająca i transparentna oraz ukształtowana z szacunkiem do zabytkowego układu zieleni” – czytamy w werdykcie jury.

Zespołowi WXCA przyświecała idea stworzenia przestrzeni dla spotkań i różnego rodzaju wydarzeń. „Nowe środowisko muzeum zostało przemyślane tak, by stworzyć wciągające i wielozmysłowe doświadczenie integrujące historyczne miasto, architekturę i przyrodę z żywym, zróżnicowanym programem wewnętrznych i zewnętrznych instalacji intermedialnych, happeningów, wystaw, wykładów czy warsztatów” – tłumaczą architekci WXCA.

WXCA

Projektanci zaproponowali nowe wejście do muzeum, a także nowy układ przestrzenny wewnątrz i na zewnątrz budynku. Strefa wejściowa na poziomie -1 płynnie łączy się z miastem. Obniżony hol główny z ogromnymi szkieletami dinozaurów umożliwia oglądanie eksponatów z wielu nowych perspektyw.

WXCA

Wokół budynku zaplanowano również rozległą zieloną przestrzeń. Również ona ma służyć spontanicznym spotkaniom, a także zaplanowanym działaniom.

WXCA – projektanci obiektów użyteczności publicznej

Architekci z biura WXCA specjalizują się w rewitalizacjach i odbudowach przestrzeni i budynków publicznych. Na swoim koncie mają między innymi projekt adaptacji budynku starej elektrowni w Białymstoku na galerię sztuki czy rewitalizacje Ogrodów Ulricha i Placu Pięciu Rogów w Warszawie.

Na etapie budowy znajduje się jeszcze inna instytucja – rozległy kompleks muzealny na Cytadeli Warszawskiej, realizowany na zlecenie Muzeum Historii Polski i Muzeum Wojska Polskiego. Będzie to jedno z największych tego typu założeń w Europie.

Na przestrzeni lat biuro WXCA zdobyło za swoje projekty wiele nagród i wyróżnień na krajowych i międzynarodowych konkursach architektonicznych. Wśród nich znajdują się między innymi III miejsce w konkursie na kompleks kulturalny z muzeum i biblioteką w Incheon w Korei Południowej, zwycięstwo w konkursie na Bałtycki Park Sztuki w estońskim Pärnu, a także wiele nagród dla Pawilonu Polskiego na Expo 2020 w Dubaju.

Architekci ze znanej warszawskiej pracowni WXCA zdobyli kolejne międzynarodowe wyróżnienie. Ich koncepcja zdobyła IV nagrodę w konkursie na projekt modernizacji siedziby Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie. Choć nie oznacza to zwycięstwa w konkursie, znalezienie się projektu wśród czterech najlepszych koncepcji to dla architektów z WXCA powód do ogromnej dumy.

Wyróżnienie dla Polaków za projekt Muzeum Historii Naturalnej w Berlinie

Pozostało 89% artykułu
Architektura
Projektant najwyższego wieżowca w Polsce ogłasza konkurs. Chce odbudować Charków
Architektura
Czołowy polski architekt zaprojektował luksusowy bunkier. W środku spa i kino
Architektura
Pierwszy taki budynek mieszkalny w Polsce. 140 tysięcy roślin na fasadzie
Architektura
Europa będzie mieć swój Manhattan. 600 nowych wieżowców w planach
Architektura
Architekci z Gdańska i Krakowa wyróżnieni. Awans na listę najlepszych w Europie