Sukces polskich architektów. Dwa projekty docenione w prestiżowym konkursie

Iconic Awards to jeden z najbardziej prestiżowych konkursów architektonicznych na świecie, wyróżniający innowacyjne i wizjonerskie projekty. Znamy już grono zwycięzców – wśród nich znalazły się dwie pracownie z Polski.

Publikacja: 31.08.2022 10:42

Potraktowaliśmy EXPO jako szansę na to, by dać się zauważyć – mówiła w wywiadzie z „Sukcesem” Marta

Potraktowaliśmy EXPO jako szansę na to, by dać się zauważyć – mówiła w wywiadzie z „Sukcesem” Marta Sękulska-Wrońska z pracowni WXCA, w której powstał projekt Pawilonu Polskiego.

Foto: Materiały prasowe WXCA

W ramach tegorocznej edycji Iconic Awards nagrodzono takie renomowane pracownie jak Foster + Partners czy Kengo Kuma & Associates. W tym znakomitym gronie znalazły się dwa polskie biura architektoniczne: WXCA oraz BXB Studio.

Nagroda Iconic Awards 2022 dla Pawilonu Polskiego w Dubaju

Iconic Awards to organizowany od 1953 roku konkurs, którego adresatami są projektanci z całego świata. Inicjatorem konkursu jest German Design Council – organizacja, którą powołał niemiecki parlament. Nagrody przyznaje się w dziedzinach architektury, wnętrz, materiałów, komunikacji i koncepcji.

W jury konkursu zasiadają specjaliści z dziedziny architektury, wystroju wnętrz, designu i marketingu. W kategorii „Innowacyjna Architektura” wyłoniono 135 zwycięskich projektów z całego świata. Wśród nich znalazły się dwie polskie realizacje – Pawilon Polski i Dom Polski.

Pawilon Polski był częścią Expo 2020 w Dubaju, który dobiegł końca w marcu 2022 roku. Za projekt pawilonu odpowiada pracownia WXCA, która ma na koncie wiele nagradzanych realizacji, między innymi stałą wystawę w Muzeum Józefa Piłsudskiego w Sulejówku.

Czytaj więcej

Selfie na tle książek: zabytkowa biblioteka w Rio de Janeiro hitem Tiktoka

Punktem wyjścia do zaprojektowania Pawilonu Polskiego była wyjątkowa cecha Polski jako najważniejszego na kontynencie europejskim siedliska ptaków wędrownych. To właśnie wokół motywu wędrówki – zwierząt, ludzi, idei i technologii – krążyła tematyka wystawy w Pawilonie Polskim. Ciekawym rozwiązaniem było otoczenie budynku kinetycznym „stadem” ptaków, nadającym bryle dynamiczny, otwarty charakter.

Wnętrza Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju.

Wnętrza Pawilonu Polskiego na EXPO w Dubaju.

Materiały prasowe WXCA

W uzasadnieniu werdyktu czytamy: „Projekt stworzono nie tylko po to, aby zachęcał gości do poszerzenia wiedzy na temat zróżnicowanej polskiej przyrody, ale również aby odzwierciedlał koegzystencję człowieka z naturą oraz zbiorową odpowiedzialność za planetę. Odwiedzając pawilon, zwiedzający mają możliwość poczucia, że są integralną częścią czegoś większego i że ich działania mają znaczenie”.

Dom Polski projektu BXB Studio z nagrodą Iconic Awards 2022

Druga nagroda trafiła do Domu Polskiego projektu biura BXB Studio, którego założycielem jest architekt Bogusław Barnaś. To jedyny dom jednorodzinny z Polski, który nagrodzono w ramach tegorocznego Iconic Awards 2022.

Dom Polski w Gródku nad Dunajcem nawiązuje do tradycyjnej polskiej architektury ludowej, charakterystycznej dla dworków i kościołów, przez co znakomicie wpisując się w krajobraz. Jednocześnie ciekawa bryła z betonową podstawą i transparentną, szklaną kondygnacją nadają mu świeży, nowoczesny charakter. To właśnie te cechy budynku docenili jurorzy konkursu Iconic Awards.

W poprzednich latach German Design Council nagradzał również inne polskie projekty. W ubiegłym roku nagrodę otrzymał Maciej Franta, założyciel pracowni Franta Group, za apartamentowiec Villa Reden w Chorzowie. W 2020 roku nagroda trafiła do pracowni Medusa Group za projekt centrum biznesowego Brama Miasta w Łodzi, zaś w roku 2018 wyróżniono za Dom w Pieninach – oryginalną adaptację tradycyjnego domu pasterskiego projektu autorstwa architektów z biura Hola Design.

Gala rozdania nagród w ramach konkursu Iconic Design odbędzie się 5 października 2022 roku w centrum wystawowym BMW Welt w Monachium.

W ramach tegorocznej edycji Iconic Awards nagrodzono takie renomowane pracownie jak Foster + Partners czy Kengo Kuma & Associates. W tym znakomitym gronie znalazły się dwa polskie biura architektoniczne: WXCA oraz BXB Studio.

Nagroda Iconic Awards 2022 dla Pawilonu Polskiego w Dubaju

Pozostało 93% artykułu
Architektura
Dom spod Krakowa walczy o tytuł najpiękniejszego na świecie. Ma w środku grotę
Materiał Promocyjny
Budowa farm wiatrowych i fotowoltaicznych
Architektura
Hotel z Krakowa wśród najpiękniejszych na świecie. Sukces polskich architektów
Architektura
Metamorfoza słynnej ruiny w Berlinie. Pamiątka po II wojnie światowej odżyje
Architektura
Polscy architekci z najważniejszą czeską nagrodą. Metamorfoza dawnej rzeźni
Architektura
To będzie najbardziej nietypowe lotnisko w tej części Europy. Wizjonerski pomysł
Materiał Promocyjny
Razem dla Planety, czyli chemia dla zrównoważonej przyszłości