Ponad 1,5 mln dolarów (ok. 5,7 mln zł)  zapłaci zwycięzca aukcji w Sotheby’s, który wylicytował niezwykle rzadki model Rolexa Cosmograph Daytona ref. 6264, wykonany z 18-karatowego złota model w kolorach nawiązujących do barw bolidów Lotusa ścigających się w F1 w latach 70.

To najwyższa kwota, jaką kiedykolwiek zapłacono za zegarek licytowany przez internet. To także najdroższy Rolex Daytona w wersji John Player Special oraz najdroższy zegarek wylicytowany w Wielkiej Brytanii.

Rekordowa kwota za Rolexa

Rolex w tej wersji kolorystycznej jest niezwykle rzadki. Zdaniem ekspertów domu aukcyjnego Sotheby’s wiadomo o zaledwie dziesięciu Daytonach w złocie i z czarną tarczą – inne modele o tym numerze wyprodukowano w wersji z kopertą ze stali szlachetnej.

""

HyperFocal: 0

sukces.rp.pl

Cosmograph Daytona, który po raz pierwszy trafił do sprzedaży w 1963 roku, należy do najbardziej poszukiwanych modeli Rolexa.  Historia tych zegarków od początku związana była z motosportem.

Czytaj też: Ceny Rolexów na rynku wtórnym wzrosną, firma wstrzymuje produkcję

Daytona popularność zawdzięcza w dużym stopniu Paulowi Newmanowi, słynnemu aktorowi, który dostał takiego Rolexa w prezencie od żony i regularnie pojawiał się w nim na wyścigach (Newman był utalentowanym kierowcą wyścigowym).

Kwota, za którą wylicytowano złotego Rolexa w wersji John Player Special, robi wrażenie, ale to właśnie należący do Paula Newmana Rolex Daytona jest (i prawdopodobnie długo będzie) absolutnym rekordzistą aukcji zegarkowych. W 2017 roku w domu aukcyjnym Phillips wylicytowano ten zegarek za ponad 60 milionów dolarów.

Ceny rzadkich Rolexów ciągle rosną

Zainteresowanie rzadkimi modelami zegarków w ostatnich latach nieustannie rośnie. Potwierdzeniem tego trendu jest fakt, że wszystkie zegarki z pierwszej dziesiątki najdroższych modeli Rolexa w historii, zostały sprzedane w ciągu ostatniej dekady.

"Rolex Bao Dai"

Rolex ref. 6062 „Bao Dai”, jeden z najsłynniejszych zegarków w historii. Powstał według zamówienia ostatniego cesarza Wietnamu, który zażądał „najdroższego i najrzadszego Rolexa w historii”. Fot: Phillips

sukces.rp.pl

Dwa z nich – Daytona „The Unicorn” z białego złota oraz „Bao Dai”, należący do ostatniego wietnamskiego cesarza z dynastii Nguyen – przekroczyły cenę 5 milionów dolarów. Z kolei najdroższym modelem jeśli chodzi o cenę detaliczną jest wysadzany diamentami Rolex GMT Master II Ice, warty prawie pół miliona dolarów.