Wino półwytrawne i półsłodkie: jak powstają – i która nazwa jest prawidłowa?

Co oznaczają określenia „wino półwytrawne” i „wino półsłodkie”? To pytanie zadaje sobie wiele osób w sklepach czy restauracjach. Czym wina półwytrawne czy półsłodkie różnią się od win wytrawnych czy słodkich?

Publikacja: 03.02.2022 15:37

Wino półwytrawne czy półsłodkie wiele osób uważa za produkty niższej jakości od win wytrawnych.

Wino półwytrawne czy półsłodkie wiele osób uważa za produkty niższej jakości od win wytrawnych.

Foto: Vince Veras

Niektórzy twierdzą, że wina półwytrawne i półsłodkie są „gorszym rodzeństwem” win wytrawnych i słodkich. Mimo to wielu świetnych producentów z całego świata udowadnia, że to nieprawda. Co właściwie kryje się pod nazwami „wino półwytrawne” czy „wino półsłodkie”?

Wina półwytrawne i półsłodkie: w połowie drogi między wytrawnością a słodyczą

Czym są wina półwytrawne i półsłodkie? To określenie jest dość nieprecyzyjne, dlatego przysparza problemów nawet znawcom win. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi na to pytanie.

Mimo to słowa „półwytrawne” i „półsłodkie” mogą nam trochę powiedzieć o stylu wina. Aby to zobrazować, warto zacząć od określenia tego, gdzie zaczyna, a gdzie kończy wino wytrawne, a kiedy mamy do czynienia z winem słodkim.

Wino jest wytrawne, kiedy w trakcie fermentacji niemal cały cukier zawarty w moszczu zamienił się na alkohol. Tak zwanego cukru resztkowego, którego nie udało się przefermentować, może być w winie wytrawnym maksymalnie 10 gramów na litr i praktycznie jest on niewyczuwalny.

Czytaj więcej

Aszu, DOCG, vintage: co oznaczają zagadkowe słowa i skróty na etykietach win?

Z kolei w przypadku win słodkich dolną granicą jest 30 gramów. W najsłodszych winach na świecie poziom cukru wynosi nawet ponad 500 gramów w litrze.

Wszystkie wina, których zawartość cukru w litrze oscyluje między 10 a 30 gramami, trafiają do pojemnej sfery „pół”. Rozróżnienie między winami półsłodkimi a półwytrawnymi jest w zasadzie intuicyjne: wina półsłodkie zawierają nieco więcej cukru resztkowego, wina półwytrawne mają go nieco mniej.

Dlatego właśnie na etykietach umieszcza się określenia „półwytrawne” lub „półsłodkie” (lub „demi sec” i „demi doux” po francusku, albo „semi dry”, „semi sweet” po angielsku)– tak, aby zasugerować kupującemu poziom wytrawności (lub słodyczy). W zasadzie jednak wszystko zależy od naszej indywidualnej percepcji i nawet wytrawne wina mogą sprawiać wrażenie, że jest w nich odrobina cukru.

Przykładowo: pijąc wino wytrawne, można stwierdzić, że ma ono w sobie pewną słodycz. Może to wynikać na przykład z tego, że wino wyprodukowano z bardzo dojrzałych winogron albo że spędziło pewien czas w beczce, która przemyca do wina smak kojarzący się na przykład z karmelem czy słodkimi przyprawami.

Wina półwytrawne i półsłodkie nie muszą być gorsze od wytrawnych

Zdarza się jednak tak, że określenie „półwytrawne” umieszcza się na etykiecie po to, aby po prostu łatwiej sprzedać wino. I tak, na przykład wino z Włoch, Chile czy Hiszpanii opuszcza winiarnię jako wytrawne (bo wskazuje na to jego poziom cukru), ale przed wypuszczeniem go do sprzedaży w Polsce opatruje się je etykietą z napisem „półwytrawne”.

Od pewnego czasu jednak gusta Polaków stopniowo przechylają się na ową „wytrawną” stronę mocy. Wielu miłośników wina uważa nawet, że w złym tonie jest picie win ze sfery „semi”, bo świadczy to o czyimś niewyrobieniu i braku znawstwa.

To oczywisty snobizm i bardzo krzywdzący stereotyp nie tylko dla konsumentów, ale też producentów, którzy półwytrawne i półsłodkie wina uczynili swoimi flagowymi produktami. Działają oni w wielu znakomitych regionach winiarskich, na przykład w Alzacji, gdzie powstają genialne i wcale nie tanie wina typu „off dry” z takich szczepów jak riesling, gewurztraminer czy pinot blanc.

Innym przykładem jest włoski region Emilia-Romania, gdzie powstaje musujące wino lambrusco. Może ono być wytrawne, słodkie lub wpadać do sfery „semi”. Włosi uwielbiają lambrusco do tego stopnia, że wypijają większość produkcji.

Wino
Koniec chińskiego podboju. Francuzi odzyskują najcenniejsze winnice w Bordeaux
Materiał Promocyjny
Jak wygląda nowoczesny leasing
Wino
Słynny fałszerz win na wolności. „Geniusz podróbek” teraz podrabia legalnie
Wino
Śledztwo we Francji. Niewolnicza praca dzieci w winnicach regionu Bordeaux
Wino
Największy przekręt w historii hiszpańskiego winiarstwa. Potentaci przed sądem
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Wino
Francuzi przerabiają wina na płyn do zmywania. Coraz mniej osób chce je pić
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście