Saudyjczycy tworzą najdłuższy basen na świecie. Powstanie na pustyni

W północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, w okolicach Tabuku, powstanie gigantyczne sztuczne jezioro o długości 2,8 kilometra, które będzie prawdopodobnie największym tego typu zbiornikiem na świecie. To jeden z elementów Trojeny – gigaprojektu deweloperskiego Neom, który ma być nową wizytówką gospodarki saudyjskiej.

Publikacja: 06.11.2023 15:29

Sztuczne jezioro ma mieć długość 2,8 kilometra.

Sztuczne jezioro ma mieć długość 2,8 kilometra.

Foto: Neom

W północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej trwa właśnie budowa jedynego w swoim rodzaju luksusowego kurortu narciarskiego Trojena. W ramach inwestycji będącej częścią projektu Neom City, który pochłonie 500 miliardów dolarów, stworzone zostanie „The Lake” – gigantyczne sztuczne jezioro o długości 2,8 km. Jak ujawnił Philip Gullett, dyrektor wykonawczy projektu, prace nad budową zbiornika idą bardzo szybko. 

Czytaj więcej

„W Dubaju jest za dużo milionerów”. Dubajski miliarder boi się o swoje miasto

Neom: nowa wizytówka Arabii Saudyjskiej

Trojena, ośrodek, który powstanie w okolicach miasta Tabuk w północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej, to projekt, który nie ma odpowiednika na świecie. Ma to być kurort narciarski na pustyni, gdzie szczyty sięgają nawet 2600 m n.p.m.

Temperatury zimą utrzymują się tu poniżej zera, a w pozostałych porach roku temperatura jest około dziesięciu stopni niższa niż w innych częściach kraju – dzięki temu turyści mieliby cieszyć się wyjątkowym obiektem przez cały rok.

Kurort narciarski Trojena to nie tylko sporty – w ramach projektu zbudowane zostaną także luksusowe wille, hotele oraz domy do wynajęcia oraz "The Vault” – strefa, w której znajdą się ekskluzywne restauracje oraz butiki, a także przestrzenie, w których w przyszłości organizowane mają być między innymi festiwale i targi. Powstanie tu także "pionowa wioska" z sześcioma dzielnicami: Poznaj, Odkryj, Brama, Dolina, Relaks i Zabawa.

Ekskluzywne strefy i wyjątkowe trasy narciarskie, to jednak nie wszystko, czym zachwycić może Trojena. Jedną z jej najbardziej imponujących części będzie „The Lake” – sztuczny słodkowodny zbiornik wodny o długości 2,8 km, który powstanie w samym sercu projektu. Z doniesień portalu constructionweekonline.com wynika, że budowa sztucznego jeziora idzie coraz szybciej.

Czytaj więcej

Ultraluksus w Arabii Saudyjskiej. Na pustyni stanie monumentalny kompleks hoteli

Sztuczne jezioro na pustyni w Arabii Saudyjskiej

Prace wykopaliskowe związane ze stworzeniem jeziora, które powstanie w Trojenie, rozpoczęły się już na początku 2022 roku. Jak poinformowali twórcy projektu Neom, do października 2023 roku wydobyto już około 3 mln metrów sześciennych ziemi, która została wykorzystana do budowy podstawy jeziora oraz znajdujących się wokół niego zapór. Co ciekawe, gigantyczne sztuczne jezioro w Trojenie ma nawet zamarzać, by można było na nim uprawiać sporty na lodzie.

- Realizacja projektu o takiej skali i ambicji to nie lada wyczyn. To jedno z największych tego typu przedsięwzięć na świecie. Nasze zaangażowanie w postęp technologiczny i zrównoważony rozwój sprawia, że przyciągamy do siebie światowych liderów w dziedzinie budownictwa i projektowania - mówi Philip Gullett, dyrektor wykonawczy projektu, odpowiadający za budowę Trojeny, cytowany przez portal Constructionweekonline.com.

Jak podkreślono w opisie projektu, w każdym etapie budowy „The Lake” udział biorą światowej sławy architekci, inżynierowie i doświadczeni eksperci z innych dziedzin. Podczas prac wykorzystywane są także najbardziej zaawansowane technologie –  w tym sztuczna inteligencja.

Gullett już wcześniej zapowiadał, że miejsce to „stanie się jednym z najbardziej inspirujących na świecie”. Trudno w to nie wierzyć – futurystyczne i ociekające luksusem przedsięwzięcie, z licznymi osiedlami i hotelami wyposażonymi w baseny na dachach, za kilka lat będzie gospodarzem Azjatyckich Igrzysk Zimowych. Budowa kurortu z licznymi stokami, ale i jeziorem oraz wertykalną dzielnicą, gotowa ma być już w 2026 roku.

Czytaj więcej

Oto pierwszy w Europie ośrodek narciarski bez wyciągów. Wstęp jest za darmo

Choć projekt robi wrażenie, a Saudyjczycy zapewniają, że kurort Trojena będzie funkcjonował w oparciu o „zrównoważoną infrastrukturę i energię odnawialną”, to aktywiści klimatyczni mają wątpliwości, co do tego, czy jego realizacja nie wpłynie negatywnie na środowisko. Wskazują tu między innymi właśnie na budowę „The Lake”, które będzie musiało być stale zasilane wodą i w perspektywie długoterminowej będzie zużywać ogromną ilość energii.

Zdaniem działaczy Trojena zmieni naturalny ekosystem, co może być niebezpieczne. „Tylko dlatego, że coś jest zasilane energią odnawialną, nie czyni tego zrównoważonym ani przyjaznym dla środowiska” – grzmią aktywiści. 

Szacuje się że Trojena rocznie będzie przyciągać około 700 tys. turystów i stworzy 10 tys. miejsc pracy. To ma zapewnić uniezależnienie finansowe Arabii Saudyjskiej od sprzedaży ropy naftowej oraz budować zrównoważone życie i pracę w dobrobycie tamtejszych mieszkańców. Firma Neom wskazuje, że prace budowlane mają zakończyć się w 2026 roku. W 2029 roku mają odbyć się mają tam zaś Zimowe Igrzyska Azjatyckie.

W północno-zachodniej Arabii Saudyjskiej trwa właśnie budowa jedynego w swoim rodzaju luksusowego kurortu narciarskiego Trojena. W ramach inwestycji będącej częścią projektu Neom City, który pochłonie 500 miliardów dolarów, stworzone zostanie „The Lake” – gigantyczne sztuczne jezioro o długości 2,8 km. Jak ujawnił Philip Gullett, dyrektor wykonawczy projektu, prace nad budową zbiornika idą bardzo szybko. 

Neom: nowa wizytówka Arabii Saudyjskiej

Pozostało 92% artykułu
W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie