„W Dubaju jest za dużo milionerów”. Dubajski miliarder boi się o swoje miasto

Dubaj stał się jednym z ulubionych miast dla milionerów, zamożni ludzie ściągają tam z całego świata. Czy miasto będzie w stanie poradzić sobie z tak dużą liczbą osób zamożnych? Głos w tej sprawie zabrał jeden z najbogatszych dubajskich miliarderów.

Publikacja: 31.10.2023 17:14

Dubaj od lat przyciąga zamożnych ludzi. To jedno z miast na świecie, które zamieszkuje największa li

Dubaj od lat przyciąga zamożnych ludzi. To jedno z miast na świecie, które zamieszkuje największa liczba miliarderów.

Foto: Louie Nicolo Nimor/Unsplash

Mohamed Alabbar, deweloper, twórca miejscowego potentata na rynku nieruchomości, firmy Emaar, i jeden z najbogatszych dubajczyków, uważa, że w Dubaju mieszka zbyt wielu milionerów. Alabbar, którego firma zbudowała między innymi słynny dubajski drapacz chmur Burdż Chalifa, uważa, że miasto może sobie nie poradzić z tak dużą liczbą ludzi zamożnych mieszkających w Dubaju. 

Ilu milionerów i miliarderów mieszka w Dubaju?

Według raportu firmy Henley & Partners Dubaj należy do wąskiego grona miast z całego świata, które zamieszkuje najwięcej miliarderów na naszym globie. Analitycy doliczyli się w tym mieście 15 osób posiadających majątek o wartości co najmniej miliarda dolarów oraz 210 bogaczy z minimum 100 milionami dolarów.

„Uboższych” mieszkańców Dubaju z co najmniej milionem na koncie można z kolei liczyć w dziesiątkach tysięcy. Wszystkie te liczby uplasowały miasto na 16. pozycji w najnowszym rankingu Henley & Partners.

Czytaj więcej

Sukcesja w imperium najbogatszego Europejczyka. Bernard Arnault zdecydował

Dynamicznie rozwija się również dubajski sektor hotelarski — zwłaszcza segment najbardziej luksusowych hoteli. Z danych firmy Knight Frank wynika, że w ciągu najbliższych siedmiu lat w Dubaju przybędzie prawie 24,5 tysiąca nowych pokoi, z czego prawie połowa będzie skierowana do najbogatszego grona gości. Tylko 4 procent pokoi znajdzie się w hotelach trzygwiazdkowych.

Zdaniem działającego w branży nieruchomości wpływowego dubajskiego dewelopera Mohameda Alabbara — a także miliardera i mieszkańca Dubaju — miasto osiągnęło punkt, w którym ta luksusowa bańka może za chwilę pęknąć. Biznesmen wyraził swoją opinię podczas konferencji w Rijadzie w Arabii Saudyjskiej, której organizatorem była organizacja non-profil Future Investment Initiative Institute, działająca z ramienia rządu Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

Mohamed Alabbar, jeden z najbogatszych Dubajczyków.

Mohamed Alabbar, jeden z najbogatszych Dubajczyków.

Foto: Webmasteremaar, CC BY-SA 4.0, Wikimedia Commons

Zapytany o rynek dóbr luksusowych w Dubaju, Alabbar wyraził zaniepokojenie efektem kuli śnieżnej, który obserwuje od pewnego czasu. Miliarder zauważył, że popyt w tym segmencie znacznie przewyższa dostępność zasobów, które są w stanie ten popyt zaspokoić. Zjawisko to dotyczy również branży nieruchomości, w której działa Alabbar.

„Boję się, bo to wszystko staje się niezrównoważone. Dubaj jest bardzo małym miastem, a ostatnio wprowadziło się do niego pięć tysięcy milionerów” — zauważa Alabbar, cytowany przez branżowy serwis turystyczny „Skift”.

Rynek luksusowych nieruchomości w Dubaju dobija do „szklanego sufitu”

Mohamed Alabbar jest jednym z najbogatszych ludzi w Dubaju. Majątek twórcy firmy deweloperskiej Emaar Properties i udziałowca wielu przedsiębiorstw z branży luksusowej szacuje się na pięć miliardów dolarów.

Alabbar ma na koncie szereg dużych inwestycji budowlanych, z których bodaj najbardziej znaną jest 826-metrowy wieżowiec Burj Khalifa. Na polu nieruchomości współpracował z takimi markami jak Armani i Elie Saab, dla których zbudował w Dubaju luksusowe hotele i apartamentowce.

Biznesmen sam więc odpowiada za stworzenie wizerunku Dubaju, z jakiego miasto słynie na całym świecie. Jego mieszkańcy nie płacą podatków, dzięki czemu ci zamożniejsi mogą pozwolić sobie na kupno lub wynajem luksusowych domów i apartamentów czy na nocleg w ekskluzywnych hotelach.

Mimo to również i Alabbar, czerpiący niemałe zyski z owej luksusowej bańki, wyraził niepokój o rozwój Dubaju. Jego zdaniem jest on wysoce niezrównoważony. „Nawet jeżeli rynek się załamie i w tym roku przyjedzie ti jedynie dwa i pół tysiąca milionerów, to i tak nie będziemy mieli dla nich wystarczająco dużo domów” — stwierdził deweloper.

Miliarder wskazał również na niepokojący fakt, że w Dubaju buduje się za dużo i za szybko, aby tylko zaspokoić ogromny popyt na tamtejsze nieruchomości. „Mamy problemy z realizacją inwestycji, czego powodem jest wzrost rynku o 30 procent w skali każdego roku” — zauważył Alabbar.

Mohamed Alabbar, deweloper, twórca miejscowego potentata na rynku nieruchomości, firmy Emaar, i jeden z najbogatszych dubajczyków, uważa, że w Dubaju mieszka zbyt wielu milionerów. Alabbar, którego firma zbudowała między innymi słynny dubajski drapacz chmur Burdż Chalifa, uważa, że miasto może sobie nie poradzić z tak dużą liczbą ludzi zamożnych mieszkających w Dubaju. 

Ilu milionerów i miliarderów mieszka w Dubaju?

Pozostało jeszcze 89% artykułu
Miasta
Polska metropolia wśród 50 najlepszych miast na świecie. „Mistrzowska mieszanka”
Materiał Promocyjny
Suzuki e VITARA jest w pełni elektryczna
Miasta
Polskie miasto w czołówce prestiżowego rankingu. Nagroda za „kulturę kulinarną”
Miasta
Dwie polskie metropolie wśród najlepszych miast na świecie. Wyniki rankingu
Miasta
Najdroższe ulice handlowe na świecie. Europa na czele po 34 latach
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Miasta
Warszawa ma najlepszą przestrzeń publiczną w Europie. Prestiżowa nagroda
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego