Oto pierwszy w Europie ośrodek narciarski bez wyciągów. Wstęp jest za darmo

We włoskiej wiosce Montespluga powstał ośrodek narciarski o nazwie Homeland. Jest inny niż wszystkie – próżno w nim bowiem szukać wyciągów. Chcesz zjechać? Musisz wspiąć się po górskich stokach o własnych siłach.

Publikacja: 20.10.2023 16:09

Turyści, którzy będą chcieli zjechać z jednej z 11 tras narciarskich znajdujących się w ośrodku Home

Turyści, którzy będą chcieli zjechać z jednej z 11 tras narciarskich znajdujących się w ośrodku Homeland, najpierw będą musieli wspiąć się po górskich stokach o własnych siłach.

Foto: Martina Mainetti/Unsplash

W miejscowości Montespluga, niewielkiej włoskiej wiosce znajdującej się na granicy ze Szwajcarią, powstał niezwykły kompleks. Właśnie tutaj otwarto jeden z najnowszych ośrodków narciarskich w Europie. Homeland – bo taką nosi nazwę – wyróżnia się na tle innych tego typu atrakcji turystycznych. To pierwszy w Europie ośrodek sportów zimowych, w którym nie ma wyciągów.

We Włoszech powstał pierwszy w Europie ośrodek narciarski bez wyciągów

Turyści, którzy zdecydują się na korzystanie z atrakcji w Homeland muszą liczyć się z tym, że chcąc zjechać z jednej z 11 znajdujących się w ośrodku tras narciarskich, najpierw będą musieli wspiąć się po górskich stokach o własnych siłach.

Czytaj więcej

Bunt szefów kuchni w Europie. Wyrzucają łososia z menu swoich restauracji

Choć dla niektórych brak wyciągów narciarskich może być wadą, chętnych prawdopodobnie wcale nie będzie brakować – turystów do Homeland przyciągnie między innymi to, że korzystanie z ośrodka jest całkowicie bezpłatne. 

Na pomysł stworzenia Homeland wpadli Tommaso Luzzana i Paolo Pichielo, właściciele agencji eventowej w Mediolanie – mieście, które znajduje się zaledwie dwie i pół godziny drogi od ośrodka. Idea powstała z miłości do sportów zimowych – mężczyźni prywatnie są bowiem zapalonymi narciarzami. Na pomysł wpadli podczas pandemii Covid-19, kiedy niezwykle istotne było zachowywanie dystansu społecznego. Do stworzenia kompleksu zainspirował ich także Bluebird Backcountry – znajdujący się w Kolorado ośrodek turystyczny, który obecnie już niestety nie działa.

Luzzana i Pichielo, realizując projekt, wzięli pod uwagę między innymi to, że zmiany klimatyczne sprawiają, iż kurorty narciarskie coraz częściej są zamykane na stałe. Naukowcy wielokrotnie już wskazywali, że przy założeniu, że świat ociepli się na poziomie dwóch stopni Celsjusza, co dwa lata w co czwartym europejskim ośrodku narciarskim może zabraknąć śniegu. Podczas gdy bez niego nawet połowa kurortów nie byłaby w stanie zorganizować odpowiednich warunków dla narciarzy, eksperci wskazują, że Ziemia jest dziś „na dobrej drodze” do osiągnięcia wzrostu temperatury o 2,7 stopni Celsjusza. 

W związku z tym, iż wielce prawdopodobne jest, że za jakiś czas warunki dla narciarzy nie będą sprzyjające, a po zamknięciu ośrodków pozostaną jedynie opuszczone wyciągi, założyciele Homeland stwierdzili, że zdecydowanie lepszym i bardziej zrównoważonym wyjściem będzie postawienie na skitouring – połączenie górskiej turystyki zimowej oraz narciarstwa. Co to oznacza? Amatorzy narciarstwa, którzy zdecydują się na wypoczynek w Homeland, chcąc zjechać z góry, w pierwszej kolejności będą musieli samodzielnie wspiąć się na jej szczyt.

Darmowy ośrodek narciarski we Włoszech

Korzystanie z ośrodka jest całkowicie bezpłatne, a osoby, które nie posiadają własnego sprzętu, mają możliwość wypożyczenia go na miejscu. Narty, buty i foki – pasy umożliwiające podchodzenie na nartach „pod górę” – można wypożyczyć już za około 55 euro (ok. 245 zł). Za pełny zestaw lawinowy zapłacić będzie trzeba zaś 65 euro (ok. 290 zł). 100 euro (ok. 445 zł) kosztuje natomiast wzięcie udziału w kursie bezpieczeństwa i uprawianie skitouringu pod okiem profesjonalnego przewodnika górskiego. Zimą otwarty będzie także znajdujący się nieopodal kompleksu hotel.

Turystów przyciągać będzie także niezwykłe położenie ośrodka Homeland – znajduje się on bowiem w miejscu o doskonałym ukształtowaniu terenu. Często występują tam również silne opady śniegu, co sprawia, że jest to idealne miejsce dla osób, będących miłośnikami sportów zimowych. 

W miejscowości Montespluga, niewielkiej włoskiej wiosce znajdującej się na granicy ze Szwajcarią, powstał niezwykły kompleks. Właśnie tutaj otwarto jeden z najnowszych ośrodków narciarskich w Europie. Homeland – bo taką nosi nazwę – wyróżnia się na tle innych tego typu atrakcji turystycznych. To pierwszy w Europie ośrodek sportów zimowych, w którym nie ma wyciągów.

We Włoszech powstał pierwszy w Europie ośrodek narciarski bez wyciągów

Pozostało 88% artykułu
W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?