Ultraluksus w Arabii Saudyjskiej. Na pustyni stanie monumentalny kompleks hoteli

W Arabii Saudyjskiej powstaje kompleks hoteli dosłownie wyrastających z gór. To kolejna część gigaprojektu Neom, który ma być wizytówką gospodarki saudyjskiej, odchodzącej od paliw kopalnych i stawiającej na usługi.

Publikacja: 24.10.2023 14:30

Trzy ultraluksusowe hotele staną w górach Arabii Saudyjskiej.

Trzy ultraluksusowe hotele staną w górach Arabii Saudyjskiej.

Foto: NEOM

W otoczeniu surowego, górskiego krajobrazu w Arabii Saudyjskiej ruszy budowa monumentalnego kompleksu mającego mieścić trzy luksusowe hotele. Inwestycja stanowi część gigantycznego projektu urbanistycznego o nazwie Neom, w ramach którego powstają cztery inne założenia, między innymi niesławne megamiasto The Line.

Kompleks hoteli Leyja. Enklawa luksusu w górach Arabii Saudyjskiej

Twórcy budzącego wiele kontrowersji urbanistycznego megaprojektu Neom ujawnili wizualizacje jego ostatniej, piątej części. Będzie to kompleks trzech luksusowych butikowych hoteli wtopionych w górski krajobraz doliny w pobliżu Zatoki Akaba.

Czytaj więcej

Oto pierwszy w Europie ośrodek narciarski bez wyciągów. Wstęp jest za darmo

Autorem pierwszego hotelu o nazwie „Adventure” jest holenderski architekt Chris van Duijn. Obiekt będzie składał się z szeregu podłużnych segmentów zawieszonych na kamienistych zboczach górskich. Oprócz luksusowych apartamentów, hotel będzie mieścił tarasy, baseny i spa, a także przestrzeń wypoczynkową i basen pod gołym niebem.

Zupełnie inną formę będzie miał hotel „Oasis” projektu włoskiego architekta Mario Cucinellego. Będzie to strzelisty obiekt, wyrastający z górskich skał. Wewnątrz znajdzie się ogród z minerałami, wiszące ogrody i platforma obserwacyjna. Oczywiście nie zabraknie też podniebnego basenu.

Hotel o nazwie „Adventure”, autorem projektu jest holenderski architekt Chris van Duijn.

Hotel o nazwie „Adventure”, autorem projektu jest holenderski architekt Chris van Duijn.

NEOM

Trzeci hotel o wiele mówiącej nazwie „Wellness” zaprojektował architekt Shaun Killa z Dubaju. Będzie się składał z dwóch sąsiadujących ze sobą prostopadłościennych budynków, wtopionych w zbocza gór i pokrytych lustrzanymi elewacjami. Na szczycie każdego z nich znajdą się baseny, każdy z nich będzie mieścił luksusowe centrum odnowy biologicznej.

Hotel „Oasis” projektu włoskiego architekta Mario Cucinellego.

Hotel „Oasis” projektu włoskiego architekta Mario Cucinellego.

NEOM

Wszystkie trzy hotele, podobnie jak reszta obiektów w ramach gigaprojektu Neom, mają powstawać i działać w sposób zrównoważony ekologicznie, bez nadmiernej ingerencji w krajobraz. Tak przynajmniej zapewniają twórcy projektu, którego pomysłodawcą jest saudyjski książę Mohammed bin Salman.

Neom – miasta przyszłości i ultraluksusowe kurorty w Arabii Saudyjskiej

Projekt Neom, na który składa się pięć „regionów”, pomyślano jako sposób na przyciągnięcie milionów zamożnych turystów z całego świata, a także zagranicznego kapitału i wreszcie technologicznego know-how. Inwestycja pochłonie 500 miliardów dolarów pochodzących z publicznego funduszu Arabii Saudyjskiej, a także od krajowych i zagranicznych inwestorów.

Hotel „Wellness” zaprojektował architekt Shaun Killa z Dubaju.

Hotel „Wellness” zaprojektował architekt Shaun Killa z Dubaju.

NEOM

Bodaj najsłynniejszym i zarazem najbardziej kontrowersyjnym elementem projektu jest megamiasto The Line zamknięte w futurystycznym obiekcie, długim na 170 kilometrów i szerokim na zaledwie 200 metrów. Pokryty lustrzaną elewacją kompleks ma ciągnąć się od wybrzeża Morza Czerwonego w głąb lądu.

Zanim powstanie The Line, działać już ma kompleks wypoczynkowy Sindalah nad Morzem Czerwonym. Całoroczny, wyposażony w marinę kurort powstanie z myślą o właścicielach jachtów i miłośnikach sportów wodnych. Na miejscu będą działały luksusowe hotele, spa i ponad 50 punktów usługowych z najwyższej półki.

Kolejnym założeniem w ramach projektu Neom jest górskie miasto Trojena, oddalone o 50 kilometrów od wybrzeża Zatoki Akaba. Oprócz ośrodka narciarskiego, znajdzie się tu też wszystko, aby umożliwić w Trojenie pracę i luksusowy styl życia. Twórcy projektu zapowiadają, że ośrodek ma stworzyć dziesięć tysięcy miejsc pracy.

Piąty projekt to portowe miasto Oxagon, w którym także będzie można zamieszkać. Ma to być ultranowoczesne i zrównoważone ekologicznie centrum badań i innowacji w różnych dziedzinach nauki i przemysłu, a także ośrodek handlowy i transportowy.

Hotele
Najsłynniejsze kasyno w Las Vegas do wyburzenia. Tu bawiła się mafia i gwiazdy
Hotele
Hotel w Krakowie z prestiżową nagrodą. Budynek pamięta Kazimierza Wielkiego
Hotele
Nowa inwestycja rosyjskiego miliardera. Chce zaskoczyć świat poziomem luksusu
Hotele
Ikea Hotell: jedyny na świecie hotel szwedzkiego giganta. Jak wyglądają wnętrza?
Hotele
Oto najlepszy na świecie hotel dla niewyspanych. Mieści się w gotyckim zamku
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy