Polacy liderami w UE. Nikt nie pragnie podróży zagranicznych jak my

Spośród mieszkańców Unii Europejskiej to właśnie Polacy najbardziej pragną podróżować. Niestraszne nam ani uciążliwe procedury na lotniskach, ani ryzyko złapania koronawirusa, ani groźba kwarantanny.

Publikacja: 02.11.2021 15:41

Blisko 3/4 Polaków chce podróżować w najbliższych miesiącach.

Blisko 3/4 Polaków chce podróżować w najbliższych miesiącach.

Foto: Luke Porter

Za oknem jesień, temperatury spadają, jednak wielu Europejczyków ani myśli o tym, aby spędzić najbliższe miesiące w domu. Z najnowszego raportu Europejskiej Komisji Podróży (EKP) wynika, że w Unii Europejskiej to właśnie Polacy w największym stopniu marzą o tym, aby spakować walizkę i zwiedzać świat.

Polacy nie rezygnują z podróży po sezonie

Prawie dwa lata pandemii z pewnością sprawiły, że kiedy wszechobecne obostrzenia nieco zelżały, nie myślimy o niczym innym, jak o oderwaniu się od nudnej codzienności. Po zakończeniu sezonu podróżniczy zapał wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie.

Czytaj więcej

Gdzie kręcono „Nie czas umierać”? Te miejsca przeżyją wkrótce najazd turystów

Aby poznać preferencje Europejczyków, badacze z Europejskiej Komisji Podróży przeprowadzili ankietę wśród prawie 6 tysięcy mieszkańców Unii Europejskiej. Badanie trwało ponad siedem miesięcy – od lutego do połowy września 2021 roku.

Wyniki ankiety pokazują, że aż 73 procent Polaków zamierza w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wybrać się w podróż do innego kraju. To najwięcej w Europie, a zarazem jedynie osiem procent mniej, niż w przypadku poprzedniej ankiety EKP, która dotyczyła chęci podróżowania latem 2021 roku.

Niemal równie spragnieni podróży są Hiszpanie. W jesienny lub zimowy wyjazd zamierza wybrać się 72 procent z nich. Dalsze pozycje wśród najbardziej chętnych do podróżowania Europejczyków zajęli Włosi, Niderlandczycy i Niemcy. W przypadku tych nacji procent respondentów chcących wyjechać gdzieś w ciągu najbliższych sześciu miesięcy wyniósł odpowiednio: 68,3, 68,2 i 67,5 procent.

W lutym, czyli w pierwszych tygodniach trwania badania, gotowość Europejczyków do podróżowania utrzymywała się zaledwie na poziomie kilkunastu procent. Wynikało to prawdopodobnie z niepewności, czy planowanie jakichkolwiek podróży w apogeum pandemii ma jakikolwiek sens.

Oczywiście im bliższa perspektywa podróży, tym mniejsza była pewność Europejczyków, czy rzeczywiście są oni na nią gotowi. 27,6 procent badanych zadeklarowało, że wyjedzie w ciągu najbliższych trzech-czterech miesięcy, zaś tylko 25,7 procent deklarowało wyjazd w ciągu miesiąca lub dwóch.

Wiosenne miesiące, którym towarzyszył spadek zakażeń i śmiertelności z powodu COVID-19, pokazały, że na swoje wyjazdowe plany Europejczycy zaczęli patrzeć bardziej optymistycznie. Najwięcej respondentów, bo ponad 70 procent, było gotowych do wyjazdu w maju 2021 roku. W lipcu zapał ten nieco zmalał – do niespełna 68 procent. Prawdopodobnie dlatego, że część badanych długo wyczekiwany urlop miało już wtedy za sobą.

Im więcej szczepień, tym większa odwaga

Oczywiście do wzrostu zainteresowania podróżami przyczyniło się też wprowadzenie programu powszechnych szczepień. Potwierdziło to 48 procent Europejczyków, którzy wyrazili chęć odbycia podróży, jak tylko przyjmą szczepionkę. Do większej śmiałości w planowaniu podróży przyczyniły się też bardziej elastyczne zasady odwoływania rezerwacji.

Respondentów zapytano również, jak w ich ocenie do zwiększenia bezpieczeństwa podróży przyczyniło się wprowadzenie unijnego certyfikatu szczepień. Pozytywny odbiór tej inicjatywy Komisji Europejskiej wyraziło 57,8 procent badanych.

Nie brakowało w tej kwestii również i sceptyków. Co ciekawe, najbardziej nieprzekonani co do sensowności wprowadzenia certyfikatu byli Niderlandczycy, czyli jeden z narodów najbardziej spragnionych podróży.

A które kraje cieszą się największym zainteresowaniem podróżujących Europejczyków? W pierwszej trójce znalazły się: Hiszpania, Włochy i Francja. Z kolei najmniejszych tłumów można spodziewać się w Wielkiej Brytanii, Austrii i Turcji.

Spadła przy tym chęć zwiedzania własnego kraju: zadeklarowało ją 31,5 badanych, czyli o 10 procent mniej, niż w poprzednim badaniu EKP. Zamiast tego, chcemy zwiedzać Stary Kontynent – wyraziło to aż 55,3 procent Europejczyków.

Za oknem jesień, temperatury spadają, jednak wielu Europejczyków ani myśli o tym, aby spędzić najbliższe miesiące w domu. Z najnowszego raportu Europejskiej Komisji Podróży (EKP) wynika, że w Unii Europejskiej to właśnie Polacy w największym stopniu marzą o tym, aby spakować walizkę i zwiedzać świat.

Polacy nie rezygnują z podróży po sezonie

Pozostało 91% artykułu
W podróży
Włosi kuszą: 30 tys. euro za przeprowadzkę do Toskanii. Gdzie tkwi haczyk?
Materiał Promocyjny
Jak wykorzystać potencjał elektromobilności
W podróży
Słynna włoska wyspa oferuje turystom darmowe noclegi. Trzeba spełnić 2 warunki
W podróży
Gigant branży luksusowej wchodzi na rynek kolejowy. Gra o legendarną markę
W podróży
Cuda Polski 2024: te miejsca warto odwiedzić. Są wyniki głosowania
W podróży
Największe centrum handlowe na świecie powiększy się. Remont za 400 mln dolarów