Chiesa Diruta, kościół z XV wieku znajdujący się w miejscowości Grottole w południowych Włoszech, został porzucony wkrótce po wybudowaniu. Przyczyn było kilka: powtarzające się trzęsienia ziemi, pożary i błędy konstrukcyjne. Stąd też wzięła się jego dzisiejsza nazwa, która po polsku znaczy „upadły kościół”. Przez setki lat budynek stał opuszczony i niszczał, ale teraz, za sprawą inicjatywy Re-Use Italy ma szansę znowu tętnić życiem.
Czytaj też: Ten gotycki kościół zamieniono w willę, wnętrza zachwycają
Wszystko dzięki konkursowi dla architektów, inżynierów i studentów, którzy jeszcze przez kilka tygodni mogą zgłaszać swoje propozycje na rewitalizację miejsca i przekształcenie kilkusetletniej ruiny w przestrzeń koncertową. Nadesłane propozycje w formie wizualizacji oceniać będzie jury, złożone z architektów i przedstawicieli mediów. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2,5 tysięcy euro, pieniądze otrzymają też zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca. Pieniądze nie są duże, ale cel akcji jest bardzo szczytny. Do tego laureaci mogą też liczyć na publikacje w magazynach branżowych oraz obecność na towarzyszącej projektowi wystawie i w książce.
Do tej pory odbyły się dwie edycje konkursu Re-Use Italy. W poprzednich latach uczestnicy zostali poproszeni o zaprezentowanie pomysłów na odnowienie przestrzeni Piscina Mirabilis, zbiornika wodnego z czasów starożytnego Rzymu, który w nowym wcieleniu miał zostać muzeum sztuki współczesnej. Drugim obiektem zgłoszonym do konkursu była forteca w toskańskiej wiosce Ripafratta, zaprojektowana przez słynnego renesansowego architekta Antonio da Sangallo, prawdopodobnie we współpracy z Leonardem da Vinci..