Opuszczony kościół z XV wieku zmieni się w salę koncertową

Międzynarodowy konkurs architektoniczny ma przywrócić życie kościołowi na włoskiej prowincji opuszczonemu kilka stuleci temu. Ambitnego przedsięwzięcia podjęli się aktywiści przejęci stanem tego „upadłego kościoła”, a także setek innych zapomnianych zabytków rozsianych na włoskiej prowincji.

Publikacja: 19.02.2021 11:43

Opuszczony kościół z XV wieku zmieni się w salę koncertową

Foto: Fot: Re-Use Italy/Facebook

Chiesa Diruta, kościół z XV wieku znajdujący się w miejscowości Grottole w południowych Włoszech, został porzucony wkrótce po wybudowaniu. Przyczyn było kilka: powtarzające się trzęsienia ziemi, pożary i błędy konstrukcyjne. Stąd też wzięła się jego dzisiejsza nazwa, która po polsku znaczy „upadły kościół”. Przez setki lat budynek stał opuszczony i niszczał, ale teraz, za sprawą inicjatywy Re-Use Italy ma szansę znowu tętnić życiem.

Czytaj też: Ten gotycki kościół zamieniono w willę, wnętrza zachwycają

Wszystko dzięki konkursowi dla architektów, inżynierów i studentów, którzy jeszcze przez kilka tygodni mogą zgłaszać swoje propozycje na rewitalizację miejsca i przekształcenie kilkusetletniej ruiny w przestrzeń koncertową. Nadesłane propozycje w formie wizualizacji oceniać będzie jury, złożone z architektów i przedstawicieli mediów. Zwycięzca otrzyma nagrodę finansową w wysokości 2,5 tysięcy euro, pieniądze otrzymają też zdobywcy drugiego i trzeciego miejsca. Pieniądze nie są duże, ale cel akcji jest bardzo szczytny. Do tego laureaci mogą też liczyć na publikacje w magazynach branżowych oraz obecność na towarzyszącej projektowi wystawie i w książce.

Do tej pory odbyły się dwie edycje konkursu Re-Use Italy. W poprzednich latach uczestnicy zostali poproszeni o zaprezentowanie pomysłów na odnowienie przestrzeni Piscina Mirabilis, zbiornika wodnego z czasów starożytnego Rzymu, który w nowym wcieleniu miał zostać muzeum sztuki współczesnej. Drugim obiektem zgłoszonym do konkursu była forteca w toskańskiej wiosce Ripafratta, zaprojektowana przez słynnego renesansowego architekta Antonio da Sangallo, prawdopodobnie we współpracy z Leonardem da Vinci..

Twórcy projektu Re-use Italy chcą ratować bezcenne włoskie zabytki rozsiane po całym kraju. W swoim manifeście stwierdzają: Włoskie pejzaże pełne są zapomnianych budynków historycznych. Celem projektu Re-use Italy jest skupienie uwagi opinii publicznej na tym problemie, promowanie działań, które są dowodem na to, że zrujnowane obiekty można przywrócić do życia dzięki renowacji. Wierzymy, że odbudowa porzuconych obiektów historycznych to ważne zadanie dla Włoch, a początkiem za każdym razem powinno być przygotowanie projektu architektonicznego”. Do współpracy przy odbudowie zapomnianych zabytków organizacja Re-use Italy zaprasza firmy, znanych architektów, a także przedstawicieli lokalnych społeczności.

Szczegóły projektu na stronie Re-use Italy.

W podróży
Brytyjski dziennik krytykuje PKP. „Jakość rodem z dawnych czasów”
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
W podróży
Kraina Wygasłych Wulkanów doceniona na świecie. Polski geopark na liście UNESCO
W podróży
Emeryci lecą za pół ceny. Kraj w UE dopłaca do wakacji, także cudzoziemcom
W podróży
Podróżowanie „na sucho”. Nowy trend coraz popularniejszy. Na czym polega?
W podróży
Dubaj chce się stać najbardziej przyjaznym dla rowerzystów miastem na świecie