8 kwietnia minęło 50 lat od śmierci Pabla Picasso, jednego z prekursorów kubizmu w malarstwie. Hiszpański malarz powszechnie uznawany jest za jednego z najwybitniejszych i najważniejszych artystów w historii.
Był bezkompromisowym artystą, który wyprzedzał swoją epokę, a jednocześnie był typowym „produktem” czasów, w których przyszło mu żyć. Nad pamięcią o Pablu Picasso zastanawiają się kuratorzy i znawcy życia artysty.
Prawda o Pablu Picasso. Geniusz czy tyran i mizogin?
Pablo Picasso urodził się 25 października 1881 roku w Maladze, zmarł 8 kwietnia 1973 roku we francuskim Mougins, równo 50 lat temu. Z tej okazji zarówno w Hiszpanii, jak i na całym świecie organizowane są wystawy i wydarzenia upamiętniające genialnego artystę. Okrągła rocznica śmierci Picassa stała się też okazją do zadawania trudnych pytań o to, jak powinniśmy zapamiętać tę postać.
Gdy Picasso umierał, świat zgodnie – i bezkrytycznie – przyznawał mu tytuł najważniejszego artysty XX wieku. Dzisiaj, w 50. rocznicę śmierci, w mediach coraz częściej przewija się pytanie: czy Pabla Picasso można oceniać jedynie przez pryzmat tego, jakim był malarzem, pomijając to, jakim był człowiekiem?
Czytaj więcej
W social mediach popularność zyskuje #corecore — niepokojące zaprzeczenie popularnych trendów, będące rodzajem sprzeciwu wobec konsumpcji, alienacji w świecie i dominacji social mediów. To zjawisko przypadło do gustu zwłaszcza młodym mężczyznom.